حجت الاسلام ابراهیمی: خبرنگاران باید از جعل کردن اخبار، از لاپوشی کردن حقیقت و از یک طرفه قضاوت کردن پرهیز کنند. آنان که در اخبار و وقایع تحریف و تعریف به عمل می آورند به رسالت خود عمل نکرده اند خبر نگار نیستند بلکه دروغگویانی هستند که نباید اجازه انتشار خبر به آنها داد.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند؛ حجت الاسلام حاج شیخ “هادی ابراهیمی” امام جمعه فراشبند در خطبه های نماز جمعه این هفته این شهرستان ضمن سفارش خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی با اشاره به آیه ۹۷ سوره آل عمران «وَلِلَّهِ عَلَى الْنَّاسِ حِجُّ الْبَیْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَیْهِ سَبِیلاً»، گفت: ماه ذی حجه، ماه بزرگی است، ماهی است که بیشتر از دو و نیم میلیون حاجی از نزدیک خانه خدا و رسول خدا را زیارت می کنند. حجهم مقبول و سعیهم مشکور، ان شاالله خداوند زیارت خانه خدا و پیامبرش را و زیارت قبور ائمه شیعه را به زودی نصیب همه ما بفرماید.

 

وی افزود: خداوند متعال برای اینکه انسان را فرشته‌ خو کند و  آثار فرشتگان را در انسان ظاهر نماید دستور می‌دهد که نماز بخوانید، روزه بگیرید و از خوردن و نوشیدن پرهیز کنید. همچنین دستور طواف حریم کعبه را می‌دهد که معادل بیت المعمور در عرش خداوند است. چون فرشتگان به یاد حق، اطراف عرش الهی سرگرم طواف هستند و به نام حق تسبیح و تحمید می‌کنند و برای ما انسانها طلب آمرزش می نمایند.

امام جمعه فراشبند ادامه داد: این که در روایات آمده است که کعبه محاذی بیت معمور است و بیت معمور محاذی عرش است یعنی اگر کسی آنگونه که شایسته طواف است دور کعبه طواف کند در واقع به بیت معمور صعود کرده است و اگر کسی به آن حد صعود کرد و وظایف آن مرحله را ایفا نمود به مقام عرش الهی می رسد چون قلب المومن عرش الرحمان.

وی با اشاره به اینکه کعبه خانه ای است آزاد و فرمود دور این خانه آزاد طواف کنید و معنی طواف اطراف خانه آزاد، آزاد شدن و آزادگی آموختن است، گفت: اینکه گفته می شود، آل سعود شایسته خادمی حرمین را ندارند به همین دلیل و دیگر دلایل است. چون آل سعود آزاد نیستند آنها برده آمریکا هستند و این بردگی آمریکایی‌ها را به بیان های مختلف اعلام کرده اند منتها چون سرسپرده هستند و از فتوت و مردانگی به دور هستند به روی خود نمی آورند و شعار برائت که همان شعار مرگ بر آمریکا و اسرائیل و ستمگران است نهی کرده‌اند.

حجت الاسلام ابراهیمی با اشاره به فاصله عید قربان با عید ولایت و غدیر که یک هفته است، اظهار داشت: شاید تشابه اش این باشد که همان طور که مردم از اقصی نقاط عالم به سوی کعبه می روند و کعبه را طواف می کنند باید به سمت امامشان هم بروند و هدایت را از اول بجویند.

 وی افزود: خود پیغمبر صلوات الله علیه و آله فرمودند یا علی قصه تو قصه کعبه است همانطور که مردم از دورترین نقطه عالم به سوی خانه می آیند باید به سوی تو هم بیایند.

خطیب نماز جمعه فراشبند با اشاره به شعر کعبه آن سنگ نشانی است که ره گم نشود حاجی احرام دگر بند، ببین یار کجاست؟ گفت: یار یعنی خدا و پیامبر، یار یعنی امام و ولایت است و سنگ در عالم ظاهر نمی‌تواند حرف بزند و مردم را هدایت نماید. اما امام قلب کعبه است و اوست که کعبه ناطق و قرآن ناطق است و قدرت هدایت جامعه به سوی صاحب کعبه را دارد.

وی افزود: خادم الحرمین وظایفی دارد؛ از تهیه آب، مکان و استراحت حاجیان گرفته تا برقراری امنیت آنها. حال سوال این است آیا تبلیغ امامت کردن و فضایل اهل بیت پیغمبر را نشر دادن و دست مردم را در دست امام قرار دادن، وظیفه آنها نیست. این بزرگترین خیانتی است که آل سعود به فرمایش پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم به حاجیان می کند.

 حجت الاسلام ابراهیمی تاکید کرد: اگر خدّامی مکه و مدینه در دست شیعیان بود، می شد اربعین امام حسین که بیش از ۲۰ میلیون زائر عاشق به گرد کوی دوست طواف می‌کردند و فرهنگ اهل بیت که فرهنگ ناب قرآن است تبلیغ می‌شد اللّهمّ العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذلک.

وی افزود: کعبه خانه پاکان است، خانه طهارت است و طواف آن طواف حریم طهارت است. قرآن نیز کتابی است مطهر و تنزیه من رب العالمین که برگرد همین خانه نازل شده است.

امام جمعه فراشبند گفت: منظور از مطهرون در آیه «لایمسه الا المطهرون» چه کسانی هستند که می‌توانند قرآن را مس نمایند؟ در درجه اول پیغمبر و امام معصوم علیهم السلام است. پس ما سه مطهر داریم خانه، قرآن و معصوم .حال اگر حاجیان این عرفان و معرفت را داشته باشند می‌دانند که همزمان، سه مطهر را طواف کرده‌اند.

وی افزود: آل سعود اجازه طواف به حاجیان پیرامون خانه را می‌دهند و قرآن هم که مطهر دوم است را سالانه میلیون ها جلد چاپ می کنند و به حاجیان هدیه می دهند، اما برای مطهر سوم که معصوم باشد نه تنها کاری نمی کنند، بلکه حاجیان سنی مذهب را از آنها دور می سازد و برای حاجیان اهل بیت هم مانع و رداع درست می کنند.

حجت الاسلام ابراهیمی در خطبه دوم نماز جمعه فراشبند هجدهم ذیحجه یوم الغدیر عید بزرگ ولایت را به همه آزادگان و دوستداران اهل بیت علیهم السلام تبریک گفت و افزود: متاسفانه ما برای معرفی و شناساندن این عید بزرگ حتی با مردم خودمان هم زیاد کار نکرده ایم و اکثر جوانان ما از دختر و پسر، بیگانه هستند. کانون خانواده، مدرسه، دانشگاه و نهادهای فرهنگی و هیئات مذهبی، همگی می توانند و مسئولیت دارند که به معرفی غدیر بپردازند. چون در روز غدیر، دین محمد با نصب علی صلوات الله علیهم اجمعین به کمال می رسد و نعمت خداوند بر بندگانش تمام می شود و دین اسلام را به ما هدیه میدهد. الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا (مائده۳ )

وی افزود: علی امیرالمومنین است سر الانبیاء است. فخر اولیا و الگوی کامل بشریت و لوح جامع انسان کامل است. از همین رو ذکر علی عبادت است، حب علی عبادت است و النظر علی بن ابیطالب نیز عبادت است.

خطیب نماز جمعه فراشبند با اشاره به اینکه انقلاب ما انقلاب اسلامی است و حکومت ما حکومت دینی است، تصریح کرد: باید منشور حکومت را در آموزه ها و فرامین و دستورات علوی و اهل بیت جستجو نمود. باید سبک زندگی خود را با زندگی اهل بیت علیهم السلام گره زد نه با زندگی غربگرایان.

وی افزود: دور شدن مردم و مسئولان از منشور حکومت علوی یعنی دور شدن از معنویت و راه و رسم خدایی، چون خداوند متعال راه و رسم زندگی بشریت را به راه و رسم پیغمبر  و آلش گره زده است. هر کسی طالب کمال است و سعادت دنیا و آخرت را دنبال می کند باید تبعیت از رسول و اهل بیتش نماید و الّا در چاه مترفین، مسرفین و طاغین و ضالین می‌افتد و هدف زندگی را فراموش می‌کند. در نتیجه خدا را فراموش می کند و چون خدا را فراموش کرد خداوند هم او را فراموش می کند.

حجت الاسلام ابراهیمی افزود: عدم فراموشی خداوند، بنده را در گرو تبعیت از راه و رسم رسول و اهل بیت رسول است. فقد استَمْسَکَ بِالْعُرْوَهِ الْوُثْقی یعنی به محکم‌ترین دستگیره ای متمسک شده که هرگز نخواهد گسست.

امام جمعه فراشبند در بخش دیگری از خطبه دوم نماز جمعه شهادت امام محمد بن علی الباقر را تسلیت گفت و به فضایل ومناقب آن حضرت پرداخت.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه نماز جمعه یا گرامیداشت روز خبرنگار و گرامیداشت یاد و خاطره خبرنگاران شهید و صدیق و انقلابی، گفت: خبرنگار یعنی کسی که اخبار روز و حوادث و وقایع را به مردم گزارش می دهد، ناگفته های جامعه را به گوش مردم می‌رساند و مسائل مهم و پیچیده روز را تبیین و تشریح می کند.

وی رساندن پیام درست و صحیح به جامعه را رسالت خبرنگاران دانست و گفت: خبرنگاران باید از جعل کردن اخبار، از لاپوشی کردن حقیقت و از یک طرفه قضاوت کردن پرهیز کنند. آنان که در اخبار و وقایع تحریف و تعریف به عمل می آورند به رسالت خود عمل نکرده اند خبر نگار نیستند بلکه دروغگویانی هستند که نباید اجازه انتشار خبر به آنها داد.

خطیب نماز جمعه فراشبند تصریح کرد: امروز در عرصه پخش خبر و رسانه و جرائد، خبرهای ضد و نقیض، خبرهای کذب و دروغ و بزرگ کردن بعضی از چیزهای بی ارزش و کوچک کردن چیزهای با ارزش را مشاهده می کنیم که از ناحیه همین رسانه ها و خبر آنچنان جوّی مسموم در جامعه منتشر می کنند و فضای یأس و نومیدی را دامن می زنند که پاک کردن اثر روانی آن به آسانی ممکن نیست.

وی افزود: بنده معتقدم در فضای جمهوری اسلامی معنا ندارد خبر و جریده ای پخش شود که باعث وهن مذهب و دین و نظام شود و به آسیاب دشمن، آب بریزد، نان جمهوری اسلامی را بخورد ، ارز مملکت را استفاده ‌کند ولی برای بیگانگان، مزدوری نماید و مانند ستون پنجم عمل نماید. اینها باید ممنوع الخبر و مجازات شوند و دهان بدگویان را ببندند چرا که نقد با جعلیات و جزئیات متفاوت است.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه فرا رسیدن عید سعید اضحی، عید قربان را به همه شما ملت عزیز ایران به ویژه حجاج محترم بیت الله الحرام تبریک گفت و افزود: یکی از اعمال واجب برای حاجیان قربانی کردن است و برای ماها که در صحرای منا نیستیم مستحب است و ثواب زیاد دارد.

 وی افزود: کسانی که تمکن مالی دارند و در احرام نیستند، مستحب است در روز عید قربان یکی از حیوانات را بنا بر سنت الهی قربانی نمایند؛ در این مورد لازم نیست که حتماً قربانی کننده قبلاً حج رفته و حاجی شده باشد. این عمل مانند نمازی که در این روز خوانده می شود یکی از اعمال بسیار سفارش شده است که عمل به آن احیای شعار الهی در جامعه است که یقیناً اگر مردم به آن اقبال کنند و نشانه های آن در همه جا جلوه گری کند، اسباب عنایت و ریزش رحمت الهی را در پی خواهد داشت که این وعده خداوند در قرآن کریم است.

امام جمعه فراشبند با بیان اینکه احتمال انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در فضای غیر از کشتارگاه وجود دارد و با اشاره به اینکه اداره دامپزشکی نیز اعلام کرده است که ذبح هم در کشتارگاه به صورت رایگان انجام می‌گیرد، گفت: لاشه‌های گوسفندان قربانی شده برای جلوگیری از انتقال بیماری‌های احتمالی بعد از کشتار باید ۲۴ ساعت در دمای ۴ درجه سانتیگراد قرار بگیرد.

وی افزود: جگر این گوسفندان می‌تواند کانون بسیاری از بیماری‌ها باشد بنا براین توصیه می‌شود قبل از مصرف ۴۸ ساعت در دمای ۴ درجه‌ی سانتیگراد قرار بگیرد.

حجت الاسلام ابراهیمی یادآور شد: کمیته امداد امام خمینی(ره) هم آماده دریافت نذورات و قربانی های شما مردم است و لذا کسانی که نذر و قربانی دارند می‌توانند آن را در اختیار کمیته امداد قرار دهند تا به خانواده‌های فقرا و ایتام هدیه گردد.

   

پایان خبر