به مناسبت روز جهانی سالمند، همایش پیاده روی سالمندان با همکاری شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند و کمیته امداد امام خمینی(ره) این شهرستان برگزار شد.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، کارشناس سلامت سالمندان این شبکه بهداشت و درمان در این همایش، با اشاره به اهمیت تغذیه در دوران سالمندی، گفت: در تمام دوران زندگی، تغذیه به عنوان عامل تقویت کننده جسم و روح و موثر در حیات و عامل مهمی در تامین سلامتی، از اهمیت بالایی برخوردار است.

«سمیرا عالیشوندی» افزود: در دوران سالمندی، به علت بالا بودن سن و کمبود تحرکات جسمی و کم شدن انرژی های اولیه بدن، نیاز به انرژی کاهش می یابد.

او با تاکید بر اینکه سالمندان نیاز غذایی خاصی دارند، این نیازها را شامل انرژی، پروتئین، چربی، ویتامین ها و مواد معدنی دانست و اضافه کرد: یکی از بهترین راه‌های اطمینان از تامین این نیازها، مصرف روزانه از هر یک از چهار گروه مواد غذایی، یعنی شیر و لبنیات، گوشت و حبوبات، نان و غلات و میوه ها و سبزیجات است.

عالیشوندی با بیان اینکه مشکلات دندانی در دوران سالمندی، سبب می شود که آنها از غذاهای نرم استفاده کنند و از برخی از مواد غذایی مورد نیاز بدن، مانند سبزی‌ها و میوه‌های خام محروم شوند، گفت: به همین دلیل، انرژی و مواد مورد نیاز بدن به میزان کافی دریافت نمی شود و سالمند دچار سوء تغذیه می‌شود.

او با اشاره به اینکه در دوره سالمندی احساس تشنگی کاهش می باید، تاکید کرد: اگر تشنه هم نمی شوید، روزانه حداقل ۶ تا ۸ لیوان مایعات بنوشید. زیرا از دست دادن آب بدن، بسیار خطرناک است.

این کارشناس سلامت سالمندان افزود: امروزه تاثیر فعالیت بدنی منظم در پیشگیری یا متوقف کردن روند پیری ثابت شده است. تمرینات بدنی، باعث افزایش حجم اکسیژن در قلب و ریه ها، افزایش استحکام عضلانی، تنظیم قند خون و فشار خون و نیز کاهش توده های چربی می شود و به ایجاد آرامش، کاهش اضطراب و افزایش اعتماد به نفس کمک می کند و حس شادابی و رضایت را در سالمندان به وجود می آورد.

عالیشوندی، پیاده روی را بهترین و ساده ترین تمرین بدنی برای دوره سالمندی دانست و تاکید کرد: سن بالا و ضعف قوای جسمانی مانعی برای تمرینات بدنی نیست.

او با بیان اینکه این همایش با شعار «فرصت‌های برابر برای همه سنین» برگزار شد، افزود: این همایش پیاده روی، از مقابل کمیته امداد امام خمینی (ره) فراشبند آغاز و سالمندان با طی کردن خیابان جهاد، خیابان مددکار و خیابان شهید «محمدرضا نوشادی»، با حضور در زمین چمن مصنوعی استادیوم ورزشی شهید «محمود عالیشوندی» به انجام نرمش و فعالیت های ورزشی پرداختند.

پایان خبر