گروه سیاسی خبرگزاری فارس ــ محمّدباقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه بودجه، در تشریح جزیئات بودجه سال ۹۹ از ایجاد یک میلیون شغل توسط دولت در سال آینده خبر داده است.

سخن از ایجاد یک میلیون شغل، زنده‌کننده خاطرات انتخابات ۹۶ ریاست جمهوری است؛ جایی که سیّد ابراهیم رئیسی و محمّدباقر قالیباف به‌عنوان رقبای انتخاباتی دولت، وعده ایجاد یک میلیون شغل را در سال مطرح کردند.

امّا دولتی که امروز وعده ایجاد یک میلیون شغل می‌دهد، آن روز به وعده ایجاد یک میلیون شغل توسط رقبای انتخاباتی‌اش چه واکنشی نشان داد؟

اسحاق جهانگیری که در قامت کاندیدای پوششی حسن روحانی، وارد رقابت‌های انتخاباتی شده بود، در یکی از سخنرانی‌های خود اینطور به وعده ایجاد یک میلیون شغل در سال، واکنش نشان می‌دهد: «برخی می‌گویند و شعار می‌دهند که می‌خواهند این میزان شغل ایجاد کنند، این برادر عزیز یا شغل ایجاد نکرده یا عدد و رقم متوجه نمی‌شود».

معاون اول رئیس‌جمهور، پا را فراتر می‌نهد و در ادامه می‌گوید: «اقتصادی که ظرفیتش مشخص است که چه مقدار شغل می‌توان ایجاد کرد، اگر کسی بگوید چند میلیون شغل ایجاد می‌کنم، معلوم است که می‌خواهد مردم را فریب دهد».

رسانه‌های اصلاحات – اعتدال نیز آن روزها، با تیتر «وعده‌های نجومی» و «جدال وعده و عمل» از وعده‌هایی چون ایجاد یک میلیون شغل در سال، استقبال می‌کردند.

البته اسحاق جهانگیری که ایجاد یک میلیون در سال را عوام‌فریبی می‌دانست، چندماه بعد و در روز ملّی استاندارد، رسماً اعلام کرد که دولت در ظرف ۶ ماه، یک و نیم میلیون شغل ایجاد کرده است: «امسال در فصل بهار بیش از ۷۰۳ هزار شغل نسبت به بهار سال گذشته و ۷۹۵ هزار شغل در فصل تابستان ایجاد شده است».

حال که یک بار دیگر، دولت وعده ایجاد یک میلیون شغل در سال را مطرح کرده است، باید پرسید چگونه است که وعده ایجاد یک میلیون شغل در یک سال از سوی رقبا، عوام‌فریبی محسوب می‌شود، امّا اعلام همین وعده از سوی دولت، امری مثبت قلمداد می‌شود؟

تناقض‌هایی که این روزها جامعه ایرانی از دولت تدبیر و امید مشاهده می‌کند به گفته کارشناسان و نمایندگان مجلس، منحصر به آمار ایجاد اشتغال نیست. اقدام به ساخت مسکن، ۶ سال پس از مقاومت در برابر آن، احیای کارت سوخت، ۶ سال پس از حذف آن، دو نرخی کردن بنزین، ۶ سال پس از فسادزا نامیدن بنزین دونرخی، پرداخت یارانه نقدی جدید و… از دیگر این موارد است.

انتهای پیام/