رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه شهرستان و با محوریت پیشگیری و کنترل کرونا ویروس برگزار شد، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش نخل بیدار، رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان در این نشست خبری، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در مورد ویروس کرونا را مهم خواند و گفت: پیرو مصوبه نشست شورای سلامت شهرستان، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم عزیز شهرستان در مورد ویروس کرونا، می تواند نگرانی های آنها را در این زمینه کاهش دهد.

دکتر «حسن کرمی» به تاریخچه ای از ویروس کرونا پرداخت و افزود: این ویروس از خانواده «کرونا ویریده» است که سابقه شیوع آن در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۰ در کشورهای آسیای مرکزی با نام «سارس» و در عربستان با نام «مرس» باز می گردد که تعداد زیادی مبتلا و تلفات داشته است.

او افزود: نشانه های بالینی این بیماری پس از ۲ الی ۱۴ روز خود را در فرد نشان می دهد و نشانه های آن شبیه به بیماری آنفلوانزا یعنی تب، سردرد،ضعف عضلانی، اسهال و بویژه تنگی نفس است.

دکتر کرمی با اشاره به اینکه این بیماری همانند سایر بیماری های ویروسی دارو و واکسن و درمان ندارد، تنها راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری را رعایت موازین بهداشتی عنوان کرد.

او، کُشندگی کرونا را بسیار کمتر از سایر ویروس ها و همچنین آنفلوانزا دانست و گفت: نکته ای که اهمیت آنرا چند برابر کرده، سرعت انتشار آن است که در صورت همه گیر شدن، می تواند با  رعایت نکردن موازین بهداشتی مشکل ساز شود.

رییس شبکه بهداشت و درمان این شهرستان، میزان مرگ و میر کلی این بیماری را به صورت میانگین ۲ درصد دانست که بیشتر در بین افراد بالای ۷۰ سال و بیمارانی که دچار مشکل ایمنی هستند مشاهده شده است و ۸۰ درصد مبتلایان این ویروس خودبخود درمان می شوند و حتی ممکن است متوجه درگیری بدن خود با این ویروس نباشند.

او با اشاره به اینکه تاکنون در دنیا ابتلای افراد زیر ۱۰ سال تاکنون گزارش نشده است، افزود: بنابر این، از نظر ابتلا و کُشندگی در افراد زیر ۱۰ سال، جای هیچ گونه نگرانی نیست.

رعایت موازین بهداشتی مهم ترین راه پیشگیری از کرونا

دکتر کرمی، مهم ترین راه پیشگیری از این بیماری را توجه به توصیه های بهداشتی دانست و گفت: مردم مطمئن باشند در صورت رعایت موازین بهداشتی به این بیماری مبتلا نمی شوند.

او، شست و شوی مداوم دست ها، ضدعفونی کردن سطوح با مواد ضدعفونی کننده، خودداری از حضور در مکان های پرتجمع از قبیل مراکز فرهنگی و مذهبی، ورزشی، رستوران ها و تالارها سه نکته حیاتی عنوان کرد که در صورت عمل به آن، ابتلای به این بیماری بسیار کاهش می یابد.

رییس شبکه بهداشت فراشبند تاکید کرد: شست و شوی دست با مایع دستشویی کفایت می کند و هیچ نیازی به تهیه ضدعفونی کننده هایی که قیمت بالایی دارند نیست و همچنین ضدعفونی کردن سطوح با مواد ضدعفونی کننده به طور میانگین دو الی سه بار در روز، می تواند خطر ابتلا را بسیار پایین بیاورد.

او بهترین محلول برای ضدعفونی کردن سطوح، محلول یک درصد ضدعفونیکننده های خانگی (وایتکس) دانست که در تمام سوپرمارکت ها نیز یافت می شود و این ماده می تواند در عرض چند دقیقه این ویروس را از بین ببرد.

دکتر کرمی با اشاره به اینکه این بیماری با گرم شدن هوا بسیار ضعیف و کنترل می شود، گفت: انتظار می رود با وجود اینکه هوا رو به گرمی می رود تا پایان سال جاری این بیماری در شهرستان کنترل شود.

سامانه ۱۸۱۹ مرکز پاسخگویی به سوالات مردمی مربوط به ویروس کرونا

رییس شبکه بهداشت و درمان فراشبند شماره ۱۸۱۹ را راه ارتباطی و مرکز پاسخگویی به سوالات مردمی مربوط به ویروس کرونا عنوان کرد و تنها منابع رسمی اطلاع رسانی در موضوع کرونا را وب سایت های شبکه بهداشت و بیمارستان و کانال ها و گروه های منتسب به این منبع دانست و اضافه کرد: مردم عزیز ما هیچگونه خبری را به غیر از این منابع باور نکنند و همچنین اخباری که از طریق ما به وبسایت ها و روزنامه های شهرستان ارایه می شوند و اگر اطلاع رسانی خارج از این حیطه باشد، به شدت مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

او با اشاره به اینکه شبکه بهداشت و درمان فراشبند تاکنون هیچ گونه توصیه ای به استفاده از ماسک و مورد قطعی ابتلا به کرونا در شهرستان فراشبند نداشته است، گفت: در صورتی که ضرورتی برای استفاده از ماسک احساس شود حتما اطلاع رسانی می کنیم. اما به کارکنان بهداشتی و درمانی و افرادی که در اماکن پرتردد کار می کنند توصیه می شود، از ماسک استفاده کنند.

رییس شبکه بهداشت فراشبند خطاب به افرادی که از مناطق آلوده به شهرستان فراشبند مراجعه نموده اند، گفت: در صورت امکان، در خانه بمانند، در اماکن عمومی حضور نیابند و با مردم مراودات و ارتباط خود را قطع کنند و همین برای کنترل کرونا کفایت می کند.

او افزود: طول دوره درمان این بیماری بین یک هفته و ده روز با توجه به شرایط فرد متغیر است اما به علت ناشناخته بودن این بیماری، زمان دقیقی نمی توان برای طول دوره درمان اعلام کرد.

دکتر کرمی تاکید کرد: از مصرف خودسرانه داروها، واکسن ها و مواردی که در فضای مجازی تبلیغ می شود خودداری شود و فقط به توصیه پزشکان و متخصصان عمل شود  و برای بالا بردن مقاومت بدن در این فصل از گروه های غذایی دارای ویتامین «سی» استفاده شود.

تا این لحظه، هیچ مورد مشکوک به کرونا در شهرستان فراشبند مشاهده نشده است

رییس شبکه بهداشت فراشبند در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که آیا تاکنون موردی از ابتلا به این بیماری در شهرستان فراشبند مشاهده شده است، گفت: تا این لحظه حتی یک مورد مشکوک (فردی که مشکل حاد تنفسی داشته باشد)نیز مشاهده نشده است و به ما مراجعه نکرده است چه برسد به اینکه اعزام داشته باشیم و ما فقط از افرادی نمونه می گیریم که این افراد به بیمارستان مراجعه کرده باشند و دارای علایم حاد تنفسی باشند و ما این افراد را به بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)شیراز اعزام می کنیم و در آنجا آزمایشات لازم انجام و به تهران فرستاده می شود.

او در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در مورد تدابیر انجام شده در سطح روستاها و توابع شهرستان، افزود: تمامی تمهیداتی که در سطح شهر فراشبند پیش بینی شده برای تمام مراکز بهداشتی توابع و روستاها ارایه می شود.

دکتر کرمی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه در چه دوره ای از اپیدمی این ویروس قرار داریم، گفت: هر اپیدمی یک نموداری دارد که در ابتدا صعودی است و سپس به تدریج دارای نزول خواهد شد که طبق آخرین اظهارات وزیر بهداشت خوشبختانه ما در قسمت کنترل این بیماری قرار داریم و بهبودی های بیماران در حال رشد است. اما در بحث همه گیر شدن این ویروس در حال نزول نیست و درصد بیمارانی که از این بیماری بهبود پیدا می کنند روبه افزایش است اما آمار ابتلا و همه گیر شدن آن همچنان صعودی است و انتظار است که این همه گیر شدن افزایش پیدا کند و این انتظار می رود که حتی در شهرستان ما نیز بیمارانی مشاهده شوند.

او در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران گفت: خوشبختانه این ویروس از طریق دام و حیوانات و محصولات آنها قابل انتقال نیست و گوشت و لبنیاتی که مردم استفاده می کنند هیچگونه آلودگی ندارد چرا که انتقال ویروس کرونا از طریق آب و غذای آلوده نیست و مردم ما هیچگونه نگرانی از این بابت نداشته باشند.اما در استفاده از سبزیجات یا میوه و تره بار، آنها را با مواد پرکلرین و سایر ضدعفونی کننده ها شست و شو نمایند.

 

یک دستگاه آمبولانس مجهز برای انتقال بیماران مشکوک به بیمارستان در نظر گرفته شده است

رییس شبکه بهداشت و درمان فراشبند افزود: ما برای انتقال این بیماران یا افراد مشکوک به این بیماری، یک آمبولانس جداگانه و مجهز را در نظر گرفته ایم و این بیماران با سایر آمبولانس ها به هیچ وجه انتقال نمی یابند و سایر بیماران با آمبولانس های دیگری سرویس دهی می شوند و از این بابت مردم نگرانی نداشته باشند.  همشهریان عزیز ما می توانند با همان شماره ۱۱۵ اورژانس تماس حاصل نمایند تا تکنسین های اورژانس با تجهیزات ویژه به آنها مراجعه کنند. در بیمارستان نیز دو اتاق ایزوله مخصوص برای استقرار این بیماران اختصاص یافته است.

دکتر کرمی یاد آور شد: افرادی که خود را مشکوک به کرونا می بینند باید ابتدا به پزشک خانواده خود مراجعه و در صورت تشخیص پزشک به بیمارستان برای درمان تکمیلی ارجاع داده شوند و هیچگونه نیازی به مراجعه مستقیم افراد به بیمارستان نیست.

پایان خبر