با نادیده گرفتن خطر هجوم ملخ
خسارت چندین میلیاردی در انتظار کشاورزی شهرستان فراشبند

به قلم: محمدجواد باقری

کشور ایران هر ساله با هجوم سیل ملخ ها از مناطق مختلف روبرو می شود و استان فارس نیز در جلوگیری از این آفت نقش اصلی را ایفا می کند.
شهرستان فراشبند به گفته کارشناسان ده درصد از سرزمین های درگیر در این مقوله را در استان فارس به خود اختصاص می دهد به طوری که در سال جاری با هجوم ملخ ها از استان های بوشهر و هرمزگان به استان فارس ، شهرستان های فراشبند ، لامرد و مهر به عنوان خط مقدم مبارزه با این آفت معرفی شده و مبارزه با آن آغاز شده است.

خوشبختانه با حضور کارشناسان و نیروهای جهاد کشاورزی شهرستان فراشبند در منطقه دهرم عملیات مبارزه به خوبی در حال انجام است اما نکته حائز اهمیت این است که به علت ویژگی هایی که خاک منطقه دهرم دارد این آفت به سرعت تکثیر یافته و شاید در آینده ای نزدیک شاهد حضور میلیون ها ملخ در سطح اراضی کشاورزی و باغی باشیم که متاسفانه اصلا خبر خوبی برای اهالی منطقه و کشاورزان نخواهد بود.
هر ساله کشاورزان محلی و سایر مناطق در منطقه دهرم سرمایه گذاری های چندین میلیاردی در زمینه صیفی جات و باغات و مرکبات انجام می دهند که در صورت عدم توجه به آفت همه چیزخوار ملخ باید شاهد ضرر و زیان های چندین میلیاردی کشاورزان و سرمایه گذاران بود و این برابر است با افت شدید اقتصادی در سطح شهرستان تا سالیان متوالی ، که با بی اعتمادی مردم و علاقمندان به فعالیت در صنعت پرسود کشاورزی در منطقه دهرم همراه خواهد بود.

حال در وهله اول بایستی از فرمانداری فراشبند به عنوان مقر ستاد بحران شهرستان این سوال را بپرسیم که تاکنون چه اقداماتی در برابر این آفت خانمان سوز انجام داده است و آیا اقداماتی که صورت گرفته پاسخگوی حجم بالای مبارزه با ملخ می باشد؟
آیا امکانات و نیروی انسانی که در اختیار مدیریت جهاد کشاورزی قرار داده شده است کافی و به اندازه است و آیا با وجود صعب العبور بودن منطقه امکانات لجستیکی مناسب برای افراد تعبیه شده است؟

آیا به کشاورزان و اهالی منطقه و سرمایه گذاران اخطارهای لازم و لزوم کمک همه جانبه از سوی همه مردم داده شده است؟
در وهله دوم باید از مردم عزیز دهرم و کشاورزان نیز جویا شد که آیا آنطور که باید و شاید به کمک نیروهای مبارزه با این آفت شتافته اند؟

امیدواریم در روزهای آتی شاهد به ثمر نشستن زحمات و مبارزات نیروهای مقابله گر با این آفت باشیم و سالی با سود مقبول برای کشاورزان زحمتکش در پیش باشد.

انتهای پیام