حجت الاسلام ابراهیمی:  پروژه جاده جدید فراشبند فیروزآباد که قرار بود چهار سال پیش افتتاح شود، نیمه تمام رها شده است. در چهار سال گذشته سالی دو الی سه بار مژده افتتاح آن را دادند اما به دلایل مختلف و به بهانه های متعدد کماکان از نبود اعتبار و بدهی اداره راه به پیمانکاران محترم بحث می شود.

به گزارش نخل بیدار، حجت‌الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند در خطبه های امروز نماز جمعه فراشبند ضمن سفار‌ش خود و نمازگزاران به تقوای الهی در ادامه خطبه های هفته گذشته مبنی بر اینکه کفار دو دسته هستند، گفت: یک دسته از آنها درصدد دشمنی و توطئه علیه مسلمانان اند و از هیچ گونه تلاشی جهت نابودی مسلمانان کوتاهی نمی‌کنند اما گروه دوم کسانی هستند که در صدد توطئه علیه مسلمانان نیستند و کار خودشان را می‌کنند و لذا قرآن می‌فرماید با این دسته نیکی کنید و می توانید رابطه برقرار کنید.

وی افزود: خداوند در سوره ممتحنه آیه ۸ می فرماید لَا یَنْهَاکُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِینَ لَمْ یُقَاتِلُوکُمْ فِی الدِّینِ وَلَمْ یُخْرِجُوکُمْ مِنْ دِیَارِکُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَیْهِمْ ۚ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِینَ؛ آنهایی که با شما ها در دین جنگ نکرده‌اند و شماها را از خانه هایشان بیرون ننموده اند می توانید با آنها ارتباط برقرار کنید و با آنها به قسط عدالت رفتار نمایید.

امام جمعه فراشبند با بیان اینکه اسلام دین عدالت است و دین محبت و نیکی ولو به کفار باشد، افزود: البته کفار غیرحربی نه کفاری مثل آمریکای جنایتکار و انگلیس و آلمان و فرانسه و صهیونیسم غاصب به اینها نباید محبت کرد، نباید رابطه برقرار نمود نباید کوتاه آمد.

وی ادامه داد: اما ده‌ها کشور دیگر هستند که در زمره کشورهای کافر هستند اما جمهوری اسلامی با آنها رابطه اقتصادی و حتی فرهنگی هم دارد. جمهوری اسلامی ایران با چند کشور زورگو و سلطه طلب مشکل دارد و با بقیه مشکل ندارد ما با بعضی از آنها دوست هم هستیم با یکدیگر مراوده داریم کمک می‌کنیم چون اسلام دین صلح طلب است، دوست ندارد به همه دنیا کمک کند و صدای عدالت خواهی اسلام و صلح طلبی اسلام را به گوش همه دنیا برساند.

حجت الاسلام ابراهیمی افزود: خداوند در سوره آل عمران آیه ۶۴ می فرماید: قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ تَعَالَوْا إِلَىٰ کَلِمَهٍ سَوَاءٍ بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمْ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَلَا نُشْرِکَ بِهِ شَیْئًا وَلَا یَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضًا أَرْبَابًا مِنْ دُونِ اللَّهِ ۚ فَإِنْ تَوَلَّوْا فَقُولُوا اشْهَدُوا بِأَنَّا مُسْلِمُونَ؛ بگو ای اهل ایمان بیایید از آن کلمه حق که میان ما و شما یکسان است پیروی کنیم که به جز خدای یکتا را نپرستیم، و چیزی را با او شریک قرار ندهیم، و برخی برخی را به جای خدا به ربوبیّت تعظیم نکنیم. پس اگر از حق روی گردانند بگویید: شما گواه باشید که ما تسلیم فرمان خداوندیم.

وی اظهار داشت: این نشان می دهد که اسلام دین دعوت است و مسلمانان باید در دعوت به وحدت پیش قدم باشند، در سیاست خارجی، وزارت خارجه ما باید در این بخش فعال باشد و بخش فرهنگی وزارت خارجه در خارج از کشور باید با برنامه ریزی، کنفرانس های اسلامی را فعال نمایند و با دعوت علمای مذاهب، بحث های توحیدی، معاد، رسالت انبیا و دیگر مباحث اشتراکی را به مباحثه بگذارد و به مظلومان و مستضعفان فکری و فرهنگی و اقتصادی کمک نماید.

خطیب نماز جمعه فراشبند تصریح کرد: قرآن می‌فرماید دولت اسلامی می تواند سهمی از زکات را برای غیر مسلمانان در راستای الفت دادن آنها به سوی اسلام هزینه نماید(المؤلفه قلوبهم) یعنی با کمک مالی و احسان کردن به آنان دل هایشان را به دست آورد.

وی افزود: همه ما دیدیم که کشور ونزوئلا و مردم استکبارستیز آنان هنگام رسیدن کشتی‌های ما به ساحل کشورشان چگونه ابراز خوشحالی می‌کردند و پرچم ما را می بوسیدند.

حجت الاسلام ابراهیمی بیان داشت: امروز در جمهوری اسلامی و در سایه اسلام، کلیمی ها، آشوری ها، کلدانی ها مسیحی ها، هر کدامشان در مجلس شورای اسلامی نماینده دارند و در هشت سال دفاع مقدس شهدایی نیز تقدیم نمودند.

امام جمعه فراشبند افزود: قرآن در سوره عنکبوت آیه ۴۶ می فرماید وَلَا تُجَادِلُوا أَهْلَ الْکِتَابِ إِلَّا بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِلَّا الَّذِینَ ظَلَمُوا مِنْهُمْ؛ با اهل کتاب جز با بهترین شیوه مجادله نکنید مگر ستمکاران از آنان.

خطیب نماز جمعه فراشبند تصریح کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران، کانون وحدت و منادی وحدت است و این مطلب بر کسی پوشیده نیست. اگر کشورهای انگشت شماری نظیر رژیم منحوس آمریکا و اسرائیل غاصب و عربستان کودک کش را می‌بینیم که دائم علیه ما سخن پراکنی و شایعه سازی می کنند ظاهر و باطن شان پیدا است.

وی افزود: ما امروز حرف و عمل مان این است که‌ «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِی السِّلْمِ کَافَّهً وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ ۚ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبِینٌ» (سوره بقره آیه ٢٠٨) ای کسانی که ایمان آورده اید همگی در صلح و آشتی درآیید.
حجت الاسلام ابراهیمی در خطبه های دوم نماز جمعه این هفته فراشبند با اشاره به اینکه مسئله کرونا نه تمام شده و نه ویروس آن ضعیف شده است بلکه متاسفانه با آمدن تابستان پیشرفت هم کرده است از همه شهروندان عزیز و هم استانی ها خواست که این بیماری را جدی بگیرند و با رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری فیزیکی تجمعات نکردن، شستن دست ها به صورت مستمر و ضدعفونی کردن سطوح به سلامت خود و جامعه کمک نمایند.

وی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه، افزود: نکته مهمی که باید به مسئولان استانی و کشوری تذکر داد مسئله تضرر هر ساله کشاورزان صیفی جات و تره‌بار شهرستان فراشبند است، این مسئله تمامی ندارد و متاسفانه هر سال هم تکرار می‌شود و این نشان از عدم تدبیر مسئولان و دولتی دارد که خود را تدبیر و امید می داند، همه مشکلات را که نباید به تحریم و برجام گره زد و به کرونا هم نباید ختم کرد، بیشترین مشکل نبود یک مدیریت کلان جهادی و با تدبیر در راس امور کشاورزی است و الا باعث نمی شد که هر سال به طور مکرر بیش از ۵٠ درصد کشاورزان کشور، هر ساله ور شکسته شوند.

خطیب نماز جمعه فراشبند افزود: بنده تمامی مشکلات را برآمده از بی‌تدبیری مسئولان نمی دانم، مخصوصا امسال که ویروس کرونا روی همه چیز تاثیرگذار بود اما مشکل عمده در کشور نبود یک مدیریت کارآمد، جامع و با تدبیر است و همین مسئله باعث شد که تورم، رکود، گرانی، عدم نظارت بر صادرات و واردات و عدم نظارت الزامی بر کاشت، داشت و برداشت کشاورزان عزیز و زحمتکش، نظم بازار به هم بریزد و کار از دست همه خارج شود.

حجت الاسلام ابراهیمی تصریح کرد : وفور محصولات کشاورزی، کمبود سردخانه، کمبود کارخانه‌های فرآوری محصولات کشاورزی و وجود دلالان قهار و ماهر همگی باعث شد که سود محصولات کشاورزی به جیب غیرکشاورز برود و کشاورزان ما بعضاً مجلس فاتحه برای نابودی محصولات خود بگیرند و در نتیجه یا روانه زندان شوند و یا به سمت کارگر روی آورند.

وی از نمایندگان مجلس خواست که به این مسئله به این بزرگی برای کل کشور فکر کنند و به دولت طرح بدهند.

امام جمعه فراشبند در بخشی دیگر از خطبه های نماز جمعه به مسئله کم آبی و فشار کم آب در بعضی از روستاها مخصوصاً روستاهای منطقه دژگاه اشاره کرد و افزود: شما مسئله قطعی برق و افت ولتاژ برق هم به آن اضافه کنید که باید توجه ویژه ای از سوی مسئولان به آن شود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون گرمای منطقه دژگاه به ۴۵ الی ۴۷ درجه می رسد، اضافه کرد: خدا را خوش نمی آید که مردم زحمتکش کشاورز این منطقه دچار کمبود آب شُرب و قطعی برق هم باشند.

حجت الاسلام ابراهیمی از نماینده محترم، فرماندار محترم، اداره برق و آبفای روستایی خواست ضمن پیگیری مشکلات مردم، در اسرع وقت این موارد را مرتفع کنند، ضمن اینکه شهرستان فراشبند جزء شهرستان های گرمسیری است و مانند بعضی از شهرستانهای جنوب استان تعرفه برق آنها به مدت ۶ ماه به صورت گرمسیری محاسبه می شود، اما داد و فریاد مردم از قبوض های نجومی برق، بلند است.

وی افزود: روستاییان حق دارند که بر سر ما مسئولان فریاد بزنند ما در اداره و منزل خودمان زیر اسپیلت نشستیم و آنها بیچاره یا باید در زمین کشاورزی مشغول باشند تا قوت غذایی ما شهرنشینان را تولید کنند و یا وقتی که به منزل بر می گردند باید بادبزن دست بگیرند و خودشان را باد بزنند که این از انصاف به دور است.

خطیب نماز جمعه فراشبند در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه به پروژه جاده جدید فراشبند فیروزآباد اشاره کرد و افزود: پروژه جاده جدید فراشبند فیروزآبادکه قرار بود چهار سال پیش افتتاح شود هنوز تکمیل نشده و نیمه تمام رها شده است.
وی افزود: در چهار سال گذشته سالی دو الی سه بار مژده افتتاح آن را دادند اما به دلایل مختلف و به بهانه های متعدد کماکان از نبود اعتبار و بدهی اداره راه به پیمانکاران محترم بحث می شود.

امام جمعه فراشبند ابراز امیدواری کرد که با آمدن نماینده جدید و تلاش مضاعف او درد این راه هم مداوا شود و به زودی شاهد افتتاح این پروژه باشیم.

حجت الاسلام ابراهیمی اظهار داشت: مردم ما در این چهار سال گذشته نمایندگانی دیدند که فقط شعار، تحویل مردم دادند و از افتتاح یک پروژه مهم ناتوان بودند.

 

پایان خبر