حجت الاسلام ابراهیمی: مباشرین و مرتکبین و هم مسببین و معاونین در جرائم اقتصادی و اختلاس های کوچک و بزرگ باید محاکمه شوند.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند، حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند در خطبه های نماز جمعه این هفته ضمن سفارش و خود و نمازگزاران به تقوای الهی، گفت: از زمانی که آیت الله رئیسی سکاندار قوه قضاییه شده برخورد قوه با افراد مفسد اقتصادی و متخلفین نظام اقتصادی کشور نیز بسیار جدی شده و الحمدالله موفقیت‌های خوبی به وجود آمده است. اکثر کسانی که محاکمه شده اند، افراد موجه، کارگزار، مسئول و ذی‌نفوذ بوده اند. تاسف اینجاست که این افراد، مسلمان، شیعه، نماز خوان و تسبیح به دست هستند مردم اینهارا انسان‌هایی وجیه، مومن و محسن می‌دانستند، نمی دانستند که اینها گرگ اما در لباس گوسفند هستند.

وی افزود: براستی اینها قرآن خوانده بودند، مسائل  و احکام دین را می‌دانستند، به پای منبر ها نشسته بودند، بعضاً اهل نماز شب بودند اما چه می‌شود که به تدریج در دام اختلاس، دزدی و جعل و معاونت به جرم و رشوه قرار می گیرند.

امام جمعه فراشبند با تاکید بر اینکه خطر کنارگوش همه است، کنار گوش من و شما هم هست، کنار گوش همه مسئولان است به آیه ای از قرآن اشاره کرد و افزود: قرآن می فرماید یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُلْهِکُمْ أَمْوَالُکُمْ وَلَا أَوْلَادُکُمْ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ  وَمَنْ یَفْعَلْ ذَٰلِکَ فَأُولَٰئِکَ هُمُ الْخَاسِرُونَ. ای کسانی که ایمان آورده اید  مشغول نسازد مال ها و اولاد، شما را از یاد خدا و کسانی که چنین کنند جزء زیانکاران خواهند بود و در جای دیگر می فرماید: اینها که امروز یا محکوم به مفسد اقتصادی می‌شوند و سرشان بالای دار می رود یا گرفتار زندان‌های طویل المدت و شلاق و جریمه نقدی می‌شوند بخاطر حب به مال و مقام و آینده زندگی لاکچری برای خود و فرزندان خود می باشند.

حجت الاسلام ابراهیمی با اشاره به اینکه شهوت پرستی و داشتن آرزوهای طولانی و دراز در همه حال انسان را تهدید می کند، افزود: آقا امیرالمومنین علی علیه السلام فرمودند: من از دو چیز برای شما میترسم؛ شهوت پرستی و داشتن آرزوهای طولانی و دراز و این دو همان چیزی است که همه ما ها را تهدید می‌کند حتی و فقیر و غنی هم نمی شناسد.

خطیب نماز جمعه فراشبند تصریح کرد: البته مردم به دستگاه قضایی امیدوار شدند و تاکنون هم اقدامات خوبی انجام گرفته است و خیلی از مباشرین و مسببین به دام افتاده اند و لذا صمیمانه تشکر می کنم، اما هنوز افراد ذی‌نفوذ هستند که مردم آنها را مقصر می دانند و با مدد الهی و شجاعت ریاست محترم قوه قضاییه و همکاران انقلابی ایشان باید مجازات شوند.

وی افزود: رسول خدا فرمودند: دوستی و محبت به مال، نفاق را می رویاند همچنان که آب، گیاه را می رویاند و فرمود دو گرگ صیاد که داخل حصار گوسفندان شوند آنقدر گوسفندان را فاسد نمی کنند که دوستی مال و جاه، دین مسلمانان را فاسد می کند.  کاری که این افراد صاحب مقام و ذی نفوذ و موجه و مسجدی و به ظاهر انقلابی به دین کردند، انسانهای قاتل و زناکار نکردند.

حجت الاسلام ابراهیمی ادامه داد: اگر کسی در دعوایی مرتکب قتل می‌شود فقط یک نفر را کشته است به دین ضربه نزده است کسی که به خاطر هوای شهوت، مرتکب زنا شده است گناهی است بین او و خدای او، به اسلام و نظام اسلامی ضربه نزده است. اما این آدمهای به ظاهر مومن و انقلابی، خطرشان از صدام حسین ملعون بدتر است، چون این ها دزد دین هستند نه دزد مال. به همین دلیل ما خواهان آن هستیم که هم مباشرین و مرتکبین و هم مسببین و معاونین در این جرائم اقتصادی و اختلاس های کوچک و بزرگ محاکمه شوند.

وی افزود: حضرت رسول فرمود: دوستداران فرزند آدم سه چیز است، یکی تا وقت مردن با اوست و آن مال است و دیگری تا لب گور است و آن اهل و عیالند و سوم تا عرصه محشر همراهی او می کنند و آن اعمال است و فرمود چون روز قیامت شود صاحب مالی را می آورند، که مال خود را در راه صحیح مصرف نموده است، مال او در پیش روی او حرکت می‌کند و هر جا که رفتن برای او مشکل می‌شود مال به او می‌گوید چرا ایستادی، رد شو که تو حق خدا را در مورد من به جای آورده ای. اما کسی که اطاعت خدا را ننموده است مال او در پشت سر او می آید و چون به صراط رسد یا هر جا که ایستد مال او گوید وای بر تو که در حق خدا کوتاهی کردی، پس چنین خواهد گفت تا او به جهنم افتاد و هلاک شود.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه فراشبند، با گرامیداشت هفتم تیرماه سالگشت شهادت شهید مظلوم دکتر آیت الله بهشتی و ۷۲ تن  از یارانش، بر آن شهید و یاران سفر کرده اش درود و رحمت خدا و بر همه مسببان و قاتلان لعنت خدا فرستاد ، گفت: این هفته به عنوان هفته قوه قضائیه است فلذا بر همه قضات عزیز انقلابی تبریک و تهنیت عرض می کنم .

وی افزود: از قوه قضاییه می خواهیم با همین دست فرمان  که جلو می‌رود با سرعت بیشتر و دقت بیشتر در جاده مستقیم حرکت کند و مواظب پیچ و خمهای این جاده نیز باشد.

خطیب نماز جمعه فراشبند، با اشاره به اینکه در فقه اسلامی یک قاعده به نام قاعده «لاضرر» وجود دارد، گفت: لاضرر یعنی ضرر رساندن به خود و دیگران حرام است و لذا آیاتی از این قبیل در قرآن کریم داریم که بعضاً به آن اشاره می‌کنم «لَا یُرِیدُ بِکُمُ الْعُسْرَ» یعنی ضرر های جانی حرام است. «لَا تَعَاوَنُوا عَلَى الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ» یعنی ضرر رساندن به مردم حرام است. «لَا تُضَارَّ وَالِدَهٌ بِوَلَدِهَ» یعنی ضرر رساندن به فرزندان حرام است. ضرر رساندن به ورثه حرام است. یَتَعَلَّمُونَ مَا یَضُرُّهُمْ وَلَا یَنْفَعُهُمْ آموزش های مضر حرام است. لَا یُضَارَّ کَاتِبٌ وَلَا شَهِیدٌ،  ضرر رساندن در معاملات و بدهکاری ها حرام است. «اتَّخَذُوا مَسْجِدًا ضِرَارًا» ضرر رساندن به مکتب و وحدت مسلمین حرام است.

وی افزود: منظور بنده از بیان این آیات این است که در بحث اختلاس ها و یا دزدی ها و یا رشوه گیری ها، تنها نباید مباشر و انجام دهنده عمل مجازات شود، بلکه مسببین و محرکین هم باید مجازات شوند. شما اگر سلطان ارز و طلا و شکر را دستگیر می کنید آن کسانی که اینهمه دلار و سکه در اختیار آنان قرار داده است آنها حمایت مجازات شوند و آن کسانی که از جایگاه خود به آنها قدرت اختلاس و امضا دادند آنها هم باید مجازات شوند، آن واسطه گر، آن دلال، آن قاضی فاسد و آن مسئول ذی نفوذ دولتی که این اختلاس های سنگین در حوزه او صورت گرفته است و خود را به کری و زده است، هم باید جوابگو باشد. این همان عدالتی است که از این قاعده لاضرر به دست می آید.

امام جمعه فراشبند، در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه فراشبند با اشاره به گرانی های افسارگسیخته، گفت: تذکر مهم این هفته به دولت و عوامل اجرایی دولت است. سوال مهم این است که با این گرانی های افسارگسیخته چه باید بکنیم؟ این شرایط سخت که برای مردم خصوصاً اقشار آسیب پذیر به وجود آمده حاصل چه عوامل و سیاست‌هایی است. بعضی ها می گویند بیماری کرونا تاثیر گذار است که به جای خود البته حرف درستی است. بعضی‌ها می‌گویند مسئله تحریم و نتایج تحریم است. این هم مثل همیشه می توان گفت که تا حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد تاثیر گذار است. بعضی‌ها می‌گویند وجود مافیای اقتصادی بویژه در بازار ارز و طلا و مسکن و خودرو و غذای مردم است که این حرف درستی است. بعضی‌ها می‌گویند با این حال و احوالات نبود نظارت هوشمند و فعال و کارآمد و مستمر در دستگاه‌های مختلف دولتی است که باعث سوء استفاده فرصت‌طلبان گردیده است که همین طور هم هست. اضافه کنید به این مورد اخیر عدم هماهنگی لازم بین دستگاه‌ها و وزارتخانه ها مثل جهاد کشاورزی و صنعت و معدن.

وی افزود: بعضی‌ها می‌گویند کار دولت در این سال باقیمانده نظیر کار بعضی از نمایندگان مجلس است که سال آخر مجلس دیگر به فکر مردم نیستند، بلکه فکر خود، جیب خود و جیب دور و بری های خود هستند.

حجت الاسلام ابراهیمی با اشاره به اینکه بیشترین ایجاد مشکل از ناحیه خود دولت است،گفت: بعضی ها قائل به این هستند که دست هایی در پشت پرده وجود دارد که بتوانند با کمک افسار گسیختگی در بازار اقتصاد، ناکارآمدی نظام را توجیه نمایند و نارضایتی مردم را با کشاندن مردم به سطح خیابان‌ها و آشوب‌های خیابانها تایید کنند و بگویند که با ارتباط با کدخدا و امضای برجام های بعدی می شود مشکلات را حل کرد.

 ان شاالله که این توطئه خنثی خواهد شد و غرب‌گرایان به مقصد خود نخواهند رسید و لذا ما از مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم که بیشترین رویکرد خود را در حل اقتصاد مملکت و معیشت مردم بگذارد و با هدف گیری دقیق و نقطه زن، مانع افسار گسیختگی اقتصاد شود.

از دولت مطالبه گری کنند مرتب وزرا را مورد سوال و استیضاح قرار دهند و جلوی بی‌تدبیری دولت در بعضی از زمینه‌ها که مشهود است را بگیرند و قوه قضاییه نیز ورود پیدا کند و متخلفان و سهل انگاران را در هر پایه و موقعیتی شناسایی و برخورد قهرآمیز داشته باشند.

این دولت را باید کنترل کرد، خیلی خوب شعار دادند، اما خیلی بد عمل کردند، ابزار کنترل هم در دست مجلس و قوه قضاییه است و لذا می‌توانند دولت را کنترل نمایند.

پایان خبر