حجت الاسلام ابراهیمی: در زمان تحریم می توان با افزایش درآمدهای مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی، هم از تولید کننده ها حمایت بیشتری کرد، هم کسب و کار رونق بیشتری پیدا نماید و هم در جای خود عدالت رعایت شود

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند؛ حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند در خطبه‌های نماز جمعه این هفته فراشبند ضمن سفارش خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی در ادامه بحث هفته گذشته پیرامون لقمه حرام، گفت: در خطبه هفته گذشته به آنجا رسیدیم که خورندگان لقمه حرام قابلیت پذیرش انوار قدسی را ندارند و فرزندانی که از لقمه حرام به وجود می‌آیند توقع کار نیک و عمل صالح از آنها بر نمی آید. و گفتیم که خورندگان مال حرام حتی در جامعه هم تاثیر منفی می گذارند. آقا امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام آنها را به سگانی تشبیه کرد حتی حاضرند دیگر را بدرند و تکه پاره کنند.

وی افزود: حال از پیغمبر خدا صلوات الله عرض می‌کنم که می فرماید: در بیت‌المقدس فرشته ای است که هر شب ندا می کند هر که بخورد چیزی که حرام باشد خدا از او قبول نمی فرماید، سنتی را و نه واجبی را. یعنی کسانی که از یک طرف حرام خوری می کنند و از طرفی هم عمل مستحبی و یا واجب انجام می‌دهند، خداوند نه عمل مستحبی آنها را می‌پذیرد و نه عمل واجب آنان را، معلوم می شود که اینها جزء خاسرین قرار می‌گیرند، یعنی خسرالدنیا و الاخره می‌شوند. در جای دیگر فرمود: هر که باک نداشته باشد از اینکه هر جا مال را تحصیل کند خدا هم باک ندارد که از هر دری او را وارد جهنم کند و هر که مالی از حرام کسب کند پس آنرا تصدق کند از او قبول نمی شود و اگر بگذارد  آن را، توشه راه جهنم او می شود.

امام جمعه فراشبند ادامه داد: از امام صادق علیه السلام روایت است که هرگاه کسی مالی از غیر راه حلال به دست آورد و به آن حج کند چون گوید لبیک اللهم لبیک خطاب رسد؛ لا لبیک لا شریک. مرحوم استاد اخلاق و عارف کامل ملا احمد نراقی در کتاب معراج السعاده می‌نویسد: این کتاب یک کتاب اخلاقی است که همه باید بخوانند، چه طلبه، چه مسئول چه غیر مسئول. کتاب عجیبی است پر از نکات مهم زندگی و حکمی و اخلاقی و اعتقادی است.

وی اضافه کرد: در بعضی از اخبار وارد شده است که چون روز قیامت شود بنده ای را نزد ترازوی اعمال نگاه دارند و از برای او اعمال حسنه مانند کوه‌های عظیم باشد. پس او را در مقام محاسبه باز می دارند و از او سوال می کنند که مال خود را از کجا بدست آورده است، چگونه‌ به مصرف رسانیده است و چگونه رعایت اهل وعیال خود نموده است و حقوق ایشان را چگونه به دست آورده است. بعد از محاسبه همه اعمال حسنه او تمام می‌شود و از آن کوه‌ها خسته هیچ چیز برای او باقی نمی‌ماند. پس ملائکه او را ندا می‌کنند این همان کسی است که عیال او حسنات او را خورده اند و امروز به سبب اعمال بد خود گرفتار شده است.

 خطیب نماز جمعه فراشبند تصریح کرد: در روایت آمده که زن و فرزندان آدمی در روز قیامت به او آویزان می‌شوند و او را در موقف حضور پروردگار باز می دارند و می‌گویند: پروردگارا حق ما را ازین شخص بستان چرا که ما جاهل به احکام شریعت بودیم و او ما را تعلیم نکرد و غذای حرام به ما خورانید در حالی ما عالم با آن نبودیم. پس هر که طالب نجات و مشتاق وصول به سعادت باشد، باید از مال حرام فرار کند، همچنانکه که از شیر درنده و مار گزنده فرار می‌نماید.

وی با تاکید بر نقش لقمه حلال در تربیت فرزندان، خطاب به نمازگزاران گفت: محتاط باشید اگر شب تا به صبح گرسنه بمانیم بهتر است از اینکه با شکم سیر و لقمه نرم و چرب حرام و مشکوک شب را به صبح کنیم. قیامت این شما مردان خانواده هستید که مورد سوال و جواب قرار می گیرید این شما هستید که باید در جهنم بسوزید، زن و فرزند مسئول اعمال شما نیستند مگر اینکه آنها نیز در اعمال شما شریک باشند. اگر کسی ذمه اش مشغول است تا دیر نشده جبران کند.

 حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه این هفته فراشبند با اشاره به اینکه از ۱۶ الی ۲۲ تیرماه به عنوان هفته مالیات نامگذاری شده است،گفت: یکی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که از ناحیه رهبر انقلاب نیز اعلام گردید اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی است.

وی افزود: امروز اکثر کشورها مخصوصاً کشورهای غربی اولین پایه اقتصاد آنها بر مبنای مالیات است. مگر در دنیا چند کشور وجود دارد که دارای نفت و گاز هستند، ۷۰ الی ۸۰ درصد کشورها که نفت خیز نیستند، درآمد کشورشان بیشتر و مبنای مالیات است.

امام جمعه فراشبند تصریح کرد:  در زمان تحریم می توان با افزایش درآمدهای مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیات دهندگان هم از تولید کننده ها حمایت بیشتری کرد، هم کسب و کار رونق بیشتری پیدا نماید و هم در جای خود عدالت رعایت شود.

حجت الاسلام ابراهیمی از یک طرف از  مردم خواست که رعایت کنند و با دولت همکاری نمایند و به موقع مالیات خود را بپردازند و از طرفی هم دولت جلوی فرار مالیات دهندگان کلان را بگیرد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه فرار مالیاتی در کشور زیاد شده و اکثر فرار کنندگان نیز افرادی هستند که باید صدها میلیون و یا میلیاردها تومان مالیات  بپردازند، افزود: عیب این کار از سوی دولت و ضابطین اداره مالیات است که ممکن است با گرفتن رشوه یا سفارش فلان مسئول چشمان خود را ببندند و نادیده بگیرند.

خطیب نماز جمعه فراشبند ادامه داد: اگر دولت جدی است اول خود باید افراد فاسد را مجازات کند و سپس قوه قضائیه با آنها برخورد نماید.

وی در ادامه افزود: با توجه به شرایط تحریم و کرونا سازمان امور مالیاتی در نظر دارد قسمت عمده‌ای از جرایم قابل بخشش مودیان را مورد بخشش قرار دهد و در تیرماه سال جاری از حداقل ۷۸ درصد تا ۱۰۰ درصد می‌تواند قابل بخشش باشد و لذا کسبه محترم می توانند هر چه زودتر جهت پرداخت مالیات بر درآمد خود اقدام کنند تا شامل این بخشش مالیاتی قرار بگیرند.

حجت الاسلام ابراهیمی در ادامه با بیان اینکه برخی از افراد نیک اندیش که کمک های بلاعوض کرده اند، به سیل زده ها کمک کرده اند، یا مسجد، حسینیه یا بیمارستان ساخته اند و یا هر کار دیگری عام المنفعی انجام داده اند، نیز می‌توانند با مراجعه به اداره مالیات و ارائه مدارک و اسناد لازم، از  پرداخت مالیات معاف شوند.

وی افزود: لازم است تا پایان مردادماه سال جاری، اشخاص حقیقی و حقوقی اظهارنامه مالیاتی خود را تنظیم نمایند تا مشمول تحقیقات ویژه گردند.

خطیب نماز جمعه فراشبند با اشاره به شیوه موج دوم کرونا، گفت: متاسفانه شهروندان کرونا را جدی نگرفته اند و به همین دلیل بیماران کرونایی ما بیش از ۱۰۰ درصد نسبت به مرحله اول افزایش داشته است و لذا به صرفه است که بخشی از اقدامات سختگیرانه، برای برخی از صنوف و واحدها نظیر باشگاه های ورزشی، گیم نت ها، کافی شاپ ها، آرایشگاه های زنانه، پارک ها و تالارهای عروسی بیشتر شود و بر بخشی از ادارات و نهادها و بانک ها و پست بانک ها و دفاتر خدمات ارتباطی نظارت بیشتری صورت گیرد. ادارات و موسسات مثل بانک‌ها هم حتماً مواد ضدعفونی در اختیار مردم قرار دهند.

وی جشن‌های عروسی و مراسم های ترحیم را از مکان هایی دانست که بیشترین عامل انتقال این ویروس بوده‌اند که باید تلاش شود برای مدتی تعطیل شوند، از حضور مردم در عصر پنجشنبه ها در گلزار ها خودداری شود. لازم نیست برای عرض فاتحه به آرامستان برویم، در خانه هم می‌توانیم حمد و فاتحه بخوانیم.لازم شد برای یکی دو هفته نماز جماعت ها و حتی نماز جمعه تعطیل شود مگر با رعایت پروتکل بهداشتی آن هم به صورت صد در صد.

 امام جمعه فراشبند با تاکید بر لزوم استفاده همگان از ماسک برای پیشگیری از کرونا، افزود: استفاده از ماسک بویژه در مکان های شلوغی که امکان فاصله گذاری اجتماعی وجود ندارد، موثرترین راه پیشگیری از ابتلا به کرونا است

حجت الاسلام ابراهیمی با اشاره به آتش سوزی های اخیر در سطح گسترده ای از منابع طبیعی، گفت: بدون شک بخشی از این آتش سوزی ها به صورت عمدی است چرا که ضد انقلاب در خارج از کشور به صراحت اعلام می کند که ما در داخل ایران به دوستانمان گفتیم که منابع طبیعی را به آتش بکشید و لذا همه مردم باید چشم بینای طبیعت باشند و چهارچشمی مراقب باشند، تا خیانتکاران به سزای اعمال خود برسند و نتوانند بیش از این موفق به انجام این کار شوند.

وی در ادامه با اشاره به فصل تابستان و گرمای شدید این روزها و نیاز بیشتر مردم به آب و برق، از مردم خواست تا آنجا که می توانند در مصرف آب و برق صرفه جویی کنند.

حجت الاسلام ابراهیمی با اشاره به آتش سوزی های اخیر در سطح گسترده ای از منابع طبیعی، گفت: بدون شک بخشی از این آتش سوزی ها به صورت عمدی است چرا که ضد انقلاب در خارج از کشور به صراحت اعلام می کند که ما در داخل ایران به دوستانمان گفتیم که منابع طبیعی را به آتش بکشید و لذا همه مردم باید چشم بینای طبیعت باشند و چهارچشمی مراقب باشند، تا خیانتکاران به سزای اعمال خود برسند و نتوانند بیش از این موفق به انجام این کار شوند.

وی در ادامه با اشاره به فصل تابستان و گرمای شدید این روزها و نیاز بیشتر مردم به آب و برق، از مردم خواست تا آنجا که می توانند در مصرف آب و برق صرفه جویی کنند.

 

پایان خبر