حجت‌الاسلام ابراهیمی: مسوولان دستگاههای اجرایی باید به نماز اول وقت و نماز جمعه اهمیت بدهند و خودِ آنها باید همیشه در صف اول نماز جمعه باشند

خطبه های مجازی نماز جمعه فراشبند

با توجه به اعلام وضعیت قرمز ناشی از شیوع بیماری کرونا در شهرستان فراشبند و تعطیلی نماز جمعه، حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند، خطبه های نماز جمعه این هفته فراشبند را به صورت مجازی بیان کرد.

در زیر توجه شما را به مشروح این خطبه ها جلب می نمائیم:

به گزارش نخل بیدار، حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند در خطبه های نماز جمعه این هفته فراشبند ضمن سفارش خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، فرا رسیدن هفته نماز جمعه به مناسبت برپایی نخستین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در روز جمعه ۵ مرداد ماه سال ۵۸ به امامت حضرت آیت الله طالقانی را تبریک گفت و افزود: در خطبه گذشته عرض کردم که نماز ساده‌ترین، عمیق ترین و زیباترین رابطه انسان با خداوند متعال است. نماز شعار اسلام است و سعادت در این است.

وی نماز را کلید قبولی تمام اعمال دانست و اظهار داشت: امیرالمومنین علی علیه السلام به استاندارش می فرماید: بهترین وقت خود را برای نماز قرار بده و آگاه باش که تمام کارهای تو در پرتو نمازت قبول می‌شود.

امام جمعه فراشبند، افزود: سفارش حضرت علی به استاندار برای اهمیت به نماز و اقامه نماز اول وقت، یعنی اینکه استانداران و فرمانداران آنقدر باید صاف و سالم و مجری عدالت باشند که بتوان پشت سر آنها نماز خواند و خود آنها باید به نماز اول وقت و به نماز جمعه اهمیت بدهند، یعنی خود آنها باید در صف اول نماز جمعه باشند.

وی افزود: نماز یاد خدا و یاد خدا تنها آرامش بخش دلهاست( الا بذکر الله تطمئن القلوب). نماز انسان را از بسیاری منکرات و زشتی ها باز می دارد(ان الصلاه تنها عن الفحشاء و المنکر). نماز چهره شیطان را سیاه می کند (الصلاه یُسود الشیطان).

خطیب نماز جمعه فراشبند تصریح کرد: در نماز تمام کمالات به چشم می خورد از نظافت و بهداشت گرفته تا مسواک زدن، وضو و غسل و پاک بودن بدن و لباس و مکان نمازگزار و مراعات حقوق دیگران.

وی افزود: نمازگزار می داند که حتی یک نخ غصبی نباید در لباسش باشد، یعنی وجود یک نخ غصبی، یک تکمه غصبی باعث ابطال نماز است و این بزرگترین درس است برای مؤمنین، برای مسئولین که اگر یک نخ بی ارزش باعث بطلان نماز انسان می شود و انسان در مقابل یک نخ جوابگو است، پس وای به حال کسانی که پیراهن شان غصبی باشد، فرش شان غصبی باشد، منزلشان از پول غیر حلال خریداری شده باشد.

امام جمعه فراشبند افزود: خداوند در آیه ١٨٨ سوره بقره می فرماید: اموالتان را در میان خود به باطل و ناحق مخورید. در مورد اموال ایتام نیز در سوره نساء آیه ١٠ می‌فرماید: کسانی که اموال یتیمان را به ستم می خورند فقط در شکم های خود آتش می خورند و به زودی در آتش فروزان درآیند.

وی با اشاره به اینکه در روایت آمده است که شیعیان از ایتام اهل بیت هستند، اظهار داشت: پس وای به حال آنان که اختلاس کردند، وای به حال آنانکه از بیت المال دزدی کردند، چرا که در قیامت باید جوابگوی ۸۰ میلیون جمعیت ایران باشند.

حجت الاسلام ابراهیمی با اشاره به اینکه توجه به سیاست نیز از دل نماز بیرون می آید، خطاب به آنهایی که می‌گویند نماز را سیاسی نکنید،گفت: در روایات می خوانیم نمازی که همراه با پذیرش ولایت امام معصوم علیهم السلام نباشد قبول نیست و لذا کسانی که با ولایت امام معصوم مشکل دارند بدانند که دارند زحمات بی نتیجه می کشند، چون ولایت رکن اعظم قبولی نماز است.

خطیب نماز جمعه فراشبند با اشاره به اینکه نماز جمعه یکی از عوامل بسیار مهم افزایش اعتماد مردم به نظام و مایه ثبات و استحکام سیاسی نظام جمهوری اسلامی است، افزود: قبولی ولایت یعنی قبولی ولایت الله، حاکمیت الله و حکومت امام و نائب امام، به همین دلیل هم نماز جمعه جزء شئونات امام معصوم و ولی فقیه است و به همین دلیل نمازجمعه نمی‌تواند دولتی باشد و نصب و عزل امام جمعه هیچ ارتباطی با دولت ها ندارد.

وی با بیان اینکه جرأت، جسارت و فریاد زدن بر سر ظالم و ستمگر را از موذن و اذان می آموزیم، تصریح کرد: اذان به مومنین اجازه می‌دهد و جرات می دهد که باید بر سر آنان که مجری عدالت نیستند و در جامعه دست به اختلاس، دزدی و خلاف می زنند فریاد زد و آنها را به مردم معرفی نمود تا مردم چهره منافقانه آنها را بشناسند و دیگر به آنها اعتماد نکنند.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه با تبریک اول ذیحجه، سالروز ازدواج حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بر همه عاشقان و دوستداران اهل بیت به جریان شب عروسی حضرت علی با زهرای مرضیه علیهاسلام پرداخت و گفت: شب عروسی فرا رسید پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم قطیفه ای را طلبید و بر پشت استر خود افکند، سلمان پیرمرد محاسن سفید زمام استر را گرفت حمزه عقیل و سایر جوانان بنی هاشم از پشت سر رجز می‌خواندند، همسران پیامبر و دختر عبدالمطلب و زن های مهاجر و انصار در اطراف مرکب حلقه زده بودند و سرود می‌خواندند.

وی ادامه داد: پیامبر آنها را تا خانه علی بدرقه نمود و در آن خانه عروس و داماد دعا کرد، سپس از خانه بیرون آمد، پیامبر در شب عروسی زهرا دست او را در دست علی نهاد، به علی فرمود: ای علی دختر رسول خدا بر تو مبارک باد فاطمه همسر نیکوست، سپس رو به فاطمه کرد و فرمود علی نیکو شوهری است آنگاه دعا کرد: خدایا این دختر من که محبوب ترین خلق در نزد من است و این برادر من، که محبوب‌ترین خلق به سوی من می باشد. از فاطمه پرسید شوهرت را چگونه یافتی؟ فاطمه در پاسخ عرض کرد: علی را بهترین شوهر یافتم. آنگاه پیامبر چنین دعا کرد: خدایا پراکندگی این دو را جمع کن و قلب‌های این دو را پیوند ده. آنها و فرزندان آنها را از وارثان بهشت پر نعمت قرار بده، فرزندان پاک و پاکیزه و مبارک عطا کن و آن فرزندان را امامان راهنما که مردم را به سوی اطاعت و خشنودی تو فراخوانند قرار بده.

امام جمعه فراشبند ادامه داد: در روایت دیگر آمده که پیامبر فردای شب عروسی کاسه ای پر از شیر نزد علی و فاطمه علیهاسلام آورده و به فاطمه فرمود: پدرت به فدایت بنوش و به علی نیز فرمود: پسر عمویت به فدایت بنوش.

پایان خبر