حجت الاسلام ابراهیمی: امسال چیزی حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیارد تومان فروش قصب و خرماست، افزود: زکات آن را اگر بیست، یک حساب کنیم، مبلغی حدود ۴۵ میلیارد تومان می شود، یعنی به اندازه بودجه یک شهرستان

به گزارش نخل بیدار، به نقل از روابط ستاد نماز جمعه فراشبند، حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند با گرامیداشت هفته وقف، گفت: بهترین وقف صدقه جاریه و یکی از کارهای بسیار برجسته و مانا و ماندگار است که در دنیا و آخرت به درد انسان میخورد.

وی افزود: کسانی که ثروتی دارند زمینی ملکی، مغازه ای دارند سعی کنند که بخشی از آن را در راه خدا وقف کنند و در عوض در بهشت، بهترین عوض را از خداوند دریافت نمایند.

امام جمعه فراشبند، مالک اصلی وقف و موقوفات را خداوند است یا به نام همان کسی که نیت می کنید دانست و افزود: پس از آن دیگر هیچ کسی نمی تواند در آن تصرف کند حتی خود واقف تا چه برسد به ورثه.

وی از واقفین خواست که هرگاه مالی، ملکی وقف می‌کنند، اداره اوقاف شهرستان را در جریان بگذارند و آن را در سیستم اداره اوقاف ثبت کنند تا شناسنامه دار شود، ثبت در سیستم باعث می شود که بعداً هیچ کس نتواند در آن تصرف نماید.
حجت الاسلام ابراهیمی از اداره اوقاف بابت مشارکت در رزمایش کمک های مومنانه و معیشتی قدردانی کرد.

وی با اشاره به رشد فزاینده ویروس کرونا، از همه شهروندان عزیز خواست تا همچنان و بیش از پیش رعایت پروتکل های بهداشتی را جدی بگیرند.

خطیب نماز جمعه فراشبند با اشاره به اینکه سقف مبتلایان به کرونا به ۵ هزار نفر و فوتی ها به ۳۰۰ نفر رسیده از همه مردم خواست تا آنجا که مقدور است مسائل بهداشتی رعایت و از ماسک استفاده‌ کنند.

حجت الاسلام ابراهیمی به مناسبت سالروز رحلت جانسوز پیامبر اسلام (ص) به گوشه ای از حالات و اخلاق پیامبر پرداخت و گفت: حضرت امام حسن علیه السلام فرمود من خیلی مشتاق بودم تا وصف جدم رسول الله را از دایی خودم هند بشنوم، او چنین گفت: پیامبر در نظرها بزرگوار و متشخص بود، صورتش مانند ماه شب بدر درخشان بود، قامتش نه کوتاه بود و نه بلند، سری موهایی نیم پیچ و فری داشت، از نرمی گوش آن حضرت پایین تر نمی آمد، رنگ صورت آنحضرت روشن، شفاف و پیشانی مبارکش بلند بود، ابروهای ایشان کمانی شکل و پیوسته بود. در زمان خشم، میان دو ابرویش بر می آمد، محاسن ایشان پرپشت بود، چشمان مبارکش مشکی، دندان هایش سفید و از هم باز بود، چاق نبود، چهارشانه نبود و بازوهای توانمند داشت. در موقع راه رفتن خضوع و فروتنی داشت. تند راه می رفت، همیشه اول به دیگران سلام می کرد، همیشه محزون و دائماً در حال تفکر بود، سکوت ایشان همیشه طولانی بود، سخنانی واضح، کوتاه، بسیار مفید، بدون اضافات و نقص ادا می فرمود، در حق کسی ستم نمی نمود و کسی را خوار و ذلیل نمی شمرد، تهمت ها را بزرگ می شمرد، اگرچه کم بود. نسبت به غذا زیاد تعریف نمی کرد و بعد هم نمی گفت.
برای دنیا و آنچه که به آن مرتبط بود خشمگین می شد، برای خود و کارهای شخصی اش خشمگین نمی شد.

خطیب نماز جمعه فراشبند ادامه داد: حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام برای فرزندش امام حسین چنین می فرماید: پیغمبر وقتی وارد خانه می شد اوقات خود را به سه قسمت تقسیم نموده بود، قسمتی برای خداوند عزّ و جلّ قسمتی برای خانواده‌اش و قسمت دیگر برای خودش بود، قسمت مربوط به خودش را به دو جزء تقسیم کرده بود، قسمتی برای خود و قسمتی برای مردم، برای اهل فضل وقت بیشتری را صرف می نمود، هر فردی را به خاطر تقوا بهامی داد، در مواردی که مفید بود صحبت می‌کرد. و با مردم انس می گرفت و آنها را از خود دور نمی کرد، با مردم جز با خوش خلقی و نیک خوئی رفتار نمی‌کرد، از اوضاع و احوال اصحاب خود سوال می نمود، نیکی و احسان را ستایش می‌کرد و بدی را کوچک و زشت می شمرد، در تمامی عمر فردی معتدل بود، هرگز غافل نمی شد تا دیگران به غفلت و ملالت نیافتند، هیچگاه نشست و برخاست نمی کرد، مگر با نام و یاد خدای عزوجل، برای خود جایگاه خاصی را قرار نمی‌داد و دیگران را از این کار منع می‌فرمود.
مجلس ایشان مجلس بردباری، حیا، صبر و امانت بود و در آنجا صداها بلند نمی شد و کسی به دیگری توهین نمی کرد و خطای افراد را فاش نمی ساختند، بزرگترها را احترام می کرد و نسبت به کوچکترها مهربان بود، نیازمندان را به خود ترجیح می‌داد و از افراد غریب و بی کس حمایت می کردند.

پیامبر، بیماران و عادت می کرد، به تشییع جنازه ها می رفت و دعوت بندگان خدا را قبول می‌کرد، بر روی زمین می نشست و غذای می‌خورد و افسار شتران را خودش می بست، برالاغ سوار می شد، به کودکان و زنان سلام می‌کرد. لباسش را خودش می دوخت، نعلینش را وصله می زد و خیاطی را دوست داشت. انس بن مالک می گوید: ۱۰ سال با پیامبر هم صحبت بودم و تمام عطرها را بوییدم، اما بویی به خوبی بوی دهان ایشان نشنیده ام.

ابن عمر نقل می کند که: هیچ فردی را بخشنده تر، شجاع تر و نورانی تر از پیامبر ندیدم. می‌گوید مردم را پشت سر خود سوار می کرد، روی زمین طعام می‌خورد، خیار را با خرما و نمک می‌خورد، میوه تازه می‌خورد، بهترین میوه ها نزد او خربزه و انگور بود، گاهی خربزه را با شکر گاهی با نان می‌خورد، هنگام خوردن رطب، آن را با دست راست در دهان گذاشت و با دست چپ هسته‌های آن را از دهان بیرون می‌آورد، گوشت و کدو را با ترید می خورد و تا جایی که امکان داشت تنها غذا نمی خورد.

امام جمعه فراشبند با توجه به فصل قصب و خرما و ایتا و زکات، به روایتی در مورد آثار زکات اشاره کرد و گفت: جناب حاج مراد خان حسن شاهی ارسنجانی نقل کرده اند در سالی که بیشتر نواحی و مناطق کشاورزی استان فارس به آفت ملخ مبتلا شده بود، به قوام الملک خبر دادند که مزرعه های شما در نواحی فسا، تمام به واسطه ملخ از بین رفته است. قوام گفت: باید خودم ببینم. آقای حاج مراد خان می گوید: من به همراه قوام الملک و بنان‌الملک و چند نفر دیگر از شیراز حرکت کردیم، در میان همه مزارع یک مزرعه بود که سالم بود گفت از آن کیست؟ گفتند از آن یک پاره دوز است که در بازار فسا پاره دوزی می‌کند. قوام دستور داد او را بیاورند، پاره دوز را آوردند خدمت قوام، قوام گفت چه حکمتی در کار است که همه مزارع نابود شده‌اند، اما مزرعه شما از بین نرفته است؟ پاره دوز گفت: مگر امام مانفرموده: حصنوا أموالکم بالزکاه‌‌‌، خوب من زکات آن را داده‌ام، چگونه ملخ می‌تواند به آن نزدیک شود.

قوام به او آفرین گفت و از حال او در شگفت آمد، فهمید که از برکت زکات است.
امام صادق علیه السلام فرمودند: ما تلف مال فی بر ولا بحر إلا بمنع الزکاه، آری اگر زکات داده شود زمین برکت خود را ظاهر می کند، آسمان باران خود را نازل می‌کند و همه سخاوتمندی خود را تقدیم می نمایند.

حجت الاسلام ابراهیمی در ادامه با اشاره به اینکه امسال چیزی حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیارد تومان فروش قصب و خرماست، افزود: زکات آن را اگر بیست، یک حساب کنیم، مبلغی حدود ۴۵ میلیارد تومان می شود، یعنی به اندازه بودجه یک شهرستان.

پایان خبر