حجت الاسلام ابراهیمی: حضرت امام، حرکت دانشجویان در تسخیر لانه جاسوسی در روز ۱۳ آبان ۵۸ را انقلاب دوم و بزرگتر از انقلاب اول نامید.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی نهاد نماز جمعه فراشبند، حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند در خطبه های نماز جمعه این هفته فراشبند ضمن سفارش خود و نمازگزاران به تقوای الهی، سیزدهم آبان ماه را یادآور سه حادثه مهم در تاریخ معاصر ایران دانست و گفت: تبعید امام خمینی به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳، روز دانش آموز در ۱۳ آبان ۵۷ و تسخیر لانه جاسوسی در ۱۳ آبان ۵۸ سه حادثه مهم در این روز است.

dav

وی افزود: حضرت امام در روز ۴ آبان ماه سال ۱۳۴۳ در اعتراض به تصویب کاپیتولاسیون، دست به افشای این لایحه ذلت بار زدند و در روز ۱۳ آبان او را به ترکیه تبعید نمودند.

امام جمعه فراشبند اظهار داشت: کاپیتولاسیون یعنی حق قضاوت کنسولی، یعنی حقی که به اتباع بیگانه داده می‌شود و آنها را از شمول قوانین کشور مصون و مستثنی می‌کند، یعنی حقی که به آمریکایی‌ها داده شده که چنانچه در ایران مرتکب جرمی بشوند محاکم ایران نتواند آنها را محاکمه کنند، کاپیتولاسیون یک بار در زمان دولت قاجاریه به اتباع روسیه و جای دیگر در زمان محمدرضا شاه پهلوی در کابینه اسدالله علم در ۱۳ مهرماه سال ۴۲ داده شد.

وی افزود: چندی بعد، این خبر به گوش حضرت امام رسید، ایشان را به فریاد و خروش وا داشت، به طوری که در ۴ آبان ماه سال ۴۳ طی نطقی تاریخی به رسوایی این اقدام ننگین پرداختند، امام فرمودند: دولت، با کمال وقاحت از این امر ننگین طرفداری کردند،ملت ایران را از سگ های آمریکایی پست تر کردند، اگر چنانچه کسی یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد او را بازخواست می کنند، اگر شاه ایران یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد او را بازخواست می کنند، اگر چنانچه یک آشپز آمریکایی شاه ایران را زیر بگیرد، مرجع ایران را زیر بگیرد، بزرگترین مقام ایران را زیر بگیرد، هیچ کس حق تعرض ندارد.

حجت الاسلام ابراهیمی ادامه داد: رژیم از این سخنرانی آشفته شد و در شب ١٣ آبان، تعداد زیادی کماندو به همراه مزدوران ساواک به منزل امام در قم حمله ور شدند، ایشان را دستگیر و به تهران منتقل نمودند و سپس با یک هواپیمای نظامی او را به ترکیه تبعید نمودند.

،

خطیب نماز جمعه فراشبند تصریح کرد: ملت ایران باید قدر عزت و استقلال امروز خود را بداند و شکر آن را به جا آورد.

وی روز دانش آموز را از دیگر حادثه مهم در روز ١٣ آبان دانست و افزود: در آستانه انقلاب و در صبح روز ۱۳ آبان ۵۷، دانش آموزان عزیزی که در همراهی با مردم در حال ایفا کردن نقش تاریخی خود بودند، مدارس را تعطیل کرده و به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند. این جوانان پرشور و خداجو، گروه گروه داخل دانشگاه شدند و با همراهی دانشجویان و گروه‌های دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند، ساعت ۱۱ صبح ماموران ابتدا چند گلوله اشک آور در میان جمعیت پرتاب کردند و چون با فریاد الله اکبر جمعیت مواجه شدند خشمگین شدند و شروع به تیراندازی کردند و تعداد ۵۶ نفر از جوانان و نوجوانان بی‌گناه در خون غلتیدند و صدها نفر نیز مجروح شدند. حضرت امام در پیامی به همین مناسبت فرمودند: عزیزان من صبور باشید که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است. ایران امروز جایگاه آزادگان است، من از این راه دور چشم امید به شما دوخته ام، صدای آزادیخواهی و استقلال‌طلبی شما را به گوش جهانیان می‌رسانم.

حجت الاسلام ابراهیمی حادثه سوم را تسخیر لانه جاسوسی در یوم‌الله ۱۳ آبان ۵۸ عنوان کرد و گفت: حضرت امام خمینی در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگتر از انقلاب اول نامید، چرا میگوییم لانه جاسوسی و نمی‌گوییم سفارت، چون در آنجا علیه انقلاب اسلامی و مردم انقلابی نقشه براندازی می‌کشیدند، آنجا خانه فتنه بود و نقشه تجزیه ایران بزرگ را می‌کشیدند، آنها قصد کودتا وکمک به کودتاچیان داشتند، نیروهای جدایی طلب و برانداز را حمایت می‌کردند و کمک می نمودند و لذا آمریکایی‌ها، وقتی موفق نشدند به اهداف شوم خود نائل شوند، دست به قطع کامل روابط سیاسی در ۲۰ مهر ۵۹ زدند، سپس حمله نظامی به ایران در صحرای طبس، محاصره اقتصادی و بلوکه کردن دارایی ها و اموال ایران و تحریک صدام به جنگ و تصویب قطعنامه ضد ایرانی.

خطیب نماز جمعه فراشبند در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه با تذکر به بعضی از برادران و خواهرانی که دچار عمل وسواس شده اند. گفت: متاسفانه امروز برخی وسواس در شستشو، وسواس در وضو گرفتن، غسل کردن، وسواس در تطهیر دارند.

وی افزود: در رساله عملیه آیت‌الله مکارم آمده است؛ مخرج بول و ادرار با آب لوله کشی که در حکم جاری است و همچنین آب قلیل یک مرتبه کافی است، هرچند بهتر است با آب قلیل دو بار شسته شود.
رهبری می‌فرمایند: مخرج بول بنابر احتیاط واجب با دو بار شستن، پاک می‌شود و مخرج غائط، اگر با آب باشد با از بین رفتن نجاست، طاهر می‌شود.

حجت الاسلام ابراهیمی افزود: در وضو با یک لیوان آب هم میشود وضو گرفت و برای غسل هم با یک پارچ آب می شود غسل کرد، حتی اگر لنگی را خیس کرد و به بدن بکشید غسل صحیح است.

وی ادامه داد: ظرف نجس را با آب قلیل باید سه مرتبه شست ولی در آب کر یا جاری یک مرتبه کافی است، هر چند سه مرتبه بهتر است.

امام جمعه فراشبند از همه، مخصوصاً کسانی که دچار وسواس هستند خواست، که طبق دستور مجتهد و رساله عملیه عمل کنند، همانا وسواس در این چیزها منجر به گناه کبیره و اسراف در آب و وقت و بدعت در دین می شود.

وی تصریح کرد: برای وضو گرفتن یک دقیقه وقت بگذارند نه بیشتر و برای غسل هم دو دقیقه، حداکثر ٣ دقیقه، بیشتر از این اسراف است و اسراف هم گناه است و فردای قیامت باید پاسخگو باشید.

حجت الاسلام ابراهیمی در خطبه های اول نماز جمعه در ادامه بحث خود پبرامون دعا، گفت: امیرالمومنین (ع) فرمودند: خداوند متعال روزی مومن را از راه‌هایی که گمان ندارند مقرر نموده است، زیرا بنده هرگاه راه روزی خود را نداند از کجاست، بیشتر دعا می کند. خداوند روزی بندگان خود را در یک چیز معین قرار نداده بلکه در چیزهای مختلف قرار داده است و این به این دلیل است که بنده، مکرر خدا را صدا بزند و روزی خود را از او بخواهد.

وی افزود: شما در تعقیب نماز عشا می خوانید: پروردگارا من از جایگاه روزی خودم آگاه نیستم، تنها رزق خود را به خیالی که بر دلم وارد می‌شود می‌طلبم و در شهرها در طلب روزی میروم، پس من در آنچه طالب او هستمدمانند شخص متحیر و سرگردان می‌مانم که نمی دانم به کجا مراجعه کنم و به کجا بروم.

خداوندا نمی دانم آیا روزیم در صحرا ست یا در کوه، یا در زمین یا در آسمان است، در خشکی است یا در دریا و به دست کیست و پیش کیست؟ اما می‌دانم که علم آن نزد توست و اسباب روزی من، هر چه هست به دست توست، تو آن را تقسیم می کنی. پس درود فرست بر محمد و آل محمد و روزیم را وسیع فرما و راه به دست آوردن آن را بر من آسان کن و از جایی نزدیک مقرر فرما و ما را در طلب چیزی که بر من مقدر نفرموده ای به مشقت مینداز که تو از رنج و عذاب من بی نیازی.

حجت الاسلام ابراهیمی اظهار داشت: میسر بن عبدالعزیز می‌گوید: حضرت صادق علیه السلام به من فرمود: ای میسر دعا کن و مگو که کار از کار گذشته است و آنچه مقدر شده همان شود، یعنی نگو که دعا اثر ندارد، همانا نزد خدای عزوجل، منزلت و مقامی است که بدان نتوان رسید، جز به درخواست و مسئلت کردن و اگر بنده این دهان خود را ببندد و درخواست نکند، چیزی به او داده نشود پس درخواست کن تا به تو داده شود، ای میسر هیچ دری نیست که کوبیده شود، جز اینکه امید آن رود که بر روی کوبنده باز شود.

خطیب نماز جمعه فراشبند اظهار داشت: راوی می گوید: امام صادق علیه السلام فرمودند: در بنی اسرائیل مردی بود که سه سال از خدا خواست تا پسری به او بدهد و چون دید که خداوند دعایش را مستجاب نمی‌کند، عرض کرد: پروردگارا آیا من از تو دورم که صدایم را نمیشنوی یا به من نزدیک هستی و پاسخم نمی دهی؟ آنگاه کسی به خوابش آمد و به او گفت تو از سه سال پیش با بد زبانی و دلی سرکش و ناپرهیزگار و نیتی ناراست خدا را می‌خوانی، پس زبانت را پاک کرده، با دلت از خداوند پروا کن و نیتت را نیکو نما. حضرت فرمود: آن مرد چنین کرد و سپس به دعا پرداخت و آنگاه پسری برایش به دنیا آمد، بنابر این؛ زبان بد، دل سرکش و مغرور، ناپرهیزکاری و گناه و نیت کج و غفلت و عدم اعتماد به خدا باعث می‌شود که دعاهای ما به اجابت نرسد، پس دعا کردن شرایط دارد که به آن تذکر خواهم داد.

وی ادامه داد: امام صادق از جد بزرگوارش امیرالمومنین نقل می کند که حضرت فرمودند: خدای عزوجل دعای دل غافل و سرگرم به لهو و لعب را نپذیرد و یا امام صادق علیه السلام می فرماید: به درستی که خدای عزوجل اجابت نکند دعایی که از روی دل سخت و با قساوت باشد.

پایان خبر