هفته جهانی سالمندان با شعار “تحکیم حقوق سالمندان با حضور جمعی از سالمندان و داوطلبان سلامت این شهرستان در فراشبند گرامی داشته شد.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان فراشبند، کارشناس برنامه سلامت سالمندان شبکه بهداشت و درمان فراشبند در این آیین گفت: با توجه به اینکه در تعریف سالمندی نمی توان زمان خاصی را مشخص کرد اما از نظر پزشکی و فعالیت مفید اجتماعی از ۶۰ تا ۶۵ سالگی را شروع سن سالمندی می دانند.

 

 

«سمیه نوشادی» با اشاره به اینکه پیری فرایندی است که متوقف نمی شود گفت: با داشتن شیوه زندگی سالم و مراقبت های ویژه می توان دوران سالمندی را به دوران لذت بخش و همراه با سلامتی تبدیل کرد. 

او مشارکت اجتماعی سالمندان را یکی از اساسی ترین نیازهای آنان عنوان کرد و افزود: به وجود سالمندان در خانه باید به چشم سرمایه های معنوی و گران بهایی از تجارب سال های دور نگریست.

 «نوشادی» نیازهای جسمی و روانی افراد سالمند با دیگر گروه های سنی را متفاوت خواند و گفت: حفظ و ارتقای سلامت سالمندان مستلزم ایجاد تغییر در روش زندگی آنها است.

 

او افزود: در دوره سالمندی ممکن است شخص سالمند به دلیل محدودیت های مربوط به پیری برای به دست آوردن نیازهای اساسی به کمک دیگران نیاز داشته باشد بنابر این آموزش به شخص سالمند، اعضای خانواده و افرادی که از آنها مراقبت می کنند، می تواند بسیاری از مشکلات ناشی از پیری را کاهش دهد.

 

«نوشادی» پیشگیری از بروز و ابتلای سالمندان به بیماری های مزمن و کاهش شیوع بیماری های ویژه در آنان را نخستین گام شناسایی وضعیت سلامت آنان دانست و افزود: با بهبود وضعیت خدمات اجتماعی و دسترسی بیشتر به روش های مراقبتی و پزشکی، در شهرستان طی چند سال اخیر خوشبختانه شاهد افزایش سطح امید به زندگی در میان سالمندان بوده ایم.

کارشناس برنامه سلامت سالمندان در ادامه توصیه کرد: تمام افراد بالای ۶۰ سال برای اطلاع از وضعیت سلامت خود به خانه بهداشت، پایگاه های سلامت و پایگاه های پزشک خانواده، مرکز جامع خدمات سلامت مراجعه نمایند و با تشکیل پرونده سلامت از خدمات آموزشی و مراقبتی بهره مند شوند تا وضعیت سلامت آنان تحت نظر پزشک و مراقبان سلامت قرار گیرد.

«زهرا ضیایی» کارشناس بهبود تغذیه مرکز بهداشت فراشبند نیز در این آیین، نکات تغذیه ای لازم برای داشتن زندگی سالم در سالمندی را به سالمندان گوشزد کرد و گفت: سالمندان برای تشخیص زود هنگام و پیشگیری از بیماری ها نیاز به استفاده از مکمل ویتامین D، ارزیابی، پیشگیری،تشخیص و درمان دیابت چربی خون، پرفشاری خون بیماری های روانی، اختلالات خواب، سقوط و عدم تعادل در سالمند، آموزش اصول تغذیه صحیح و فعالیت بدنی مناسب در دوران سالمندی و مراقبت های لازم بسته به بیماری ها یا عوامل خطر تشخیص داده شده در سالمند نیاز دارند.

سالمندان در پایان، قول دادند و هم پیمان شدند تا با رعایت رژیم غذایی و ورزش و توجه به توصیه های کارشناسان بهداشتی و پزشک خانواده خود مراقب سلامت قلب خود باشند تا زندگی سالم و با نشاطی را در کنار خانواده داشته باشند. 

در پایان این مراسم،ضمن اهدای گل به تمامی سالمندان، از چهار نفر از سالمندانی که به طور مستمر پیگیر سلامت خود بودند و مراقبت های خود را به موقع انجام داده بودند، با اهدای هدایایی تجلیل شد.   

پایان خبر