اولین جلسه شهرستانی میزهای تخصصی کالایی استان فارس تحت عنوان میز صادرات قصب و خرمای شهرستان فراشبند تشکیل شد

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی اداره صنعت،معدن و تجارت شهرستان فراشبند، با توجه به استراتژیک بودن محصول قصب در شهرستان فراشبند و شرایط ویژه این محصول در شهرستان، جلسه میز تخصصی توسعه صادرات قصب و خرما شهرستان فراشبند با حضور مسئولین استانی و شهرستانی و فعالین حوزه تولید و صادرات تشکیل شد.
در این جلسه فروغی فرماندار شهرستان ضمن تشریح شرایط شهرستان، پتانسیل های آن از جمله سلامت قصب شهرستان و عدم استفاده از کودهای شیمیایی و … را عنوان کرد و از مسئولین خواست در اجرای مصوبات جلسه جدی و پیگیر باشند .

وی همچنین مشکلات و درخواست های شهرستان را مطرح نمود که با تایید ادارات کل استانی این مشکلات مرتفع شود.اقای فروغی قصب را محصول استراتیژیک شهرستان معرفی و از محمدی رئیس صنعت معدن و تجارت شهرستان بابت پیگیری تشکیل میز قصب شهرستان تقدیر نمود.

همچنین ساداتی رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت این جلسه را چهارمین جلسه میز تخصصی استان و اولین میز تخصصی شهرستانی خواند و آن هم به علت شرایط ویژه شهرستان و محصول قصب خواند.

وی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت صادرات کشور بیان داشت که ایران در حال حاضی به ۸۶ کشور صادرات کالا انجام می دهد که در زمینه خرما رتبه اول جهان قبل از تونس و عربستان می باشد.

ساداتی  کشور های هند، اندونزی، پاکستان، قزاقستان، ترکیه، افغانستان، امارات و … را از مشتریان خرمای کشور معرفی کرد و گفت پس از خرمای مضافتی، قصب(خرمای زاهدی) بیشترین صادرات خرما را در ایران به خود اختصاص داده است.

در این جلسه  رهنما مدیر اداره استاندارد استان حیطه وظایف اداره خود را تشریح و آمادگی خود را جهت اعطای مجوز آزمایشگاه ویژه استاندارد توسط بخش خصوصی اعلام و بیان داشت که در صورت پیگیری متقاضیان، اداره استاندارد آمادگی تعریف استاندارد های لازم برای محصول قصب در سطح ملی و بین المللی را داراست
رحیمی مدیر بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از آمادگی سازمان متبوعش جهت هرگونه همکاری اعم از تسهیلات و مجوزهای لازم با تولید کنندگان و صادر کنندگان و متقاضیان راه اندازی صنایع تبدیلی سخن گفت و بیان داشت برخی از مشکلات باید توسط خود مردم حل شود.

مهندس مرادپور رئیس خوشه خرما استان فارس یکی از مشکلات صادرات محصولات ایرانی را انجام امورات بصورت انفرادی عنوان نمودند و این موضوع را عامل از دست دادن بازارهای محصولات ایرانی در سایر کشورها خواندند و خواستار راه اندازی اتحادیه ای متشکل از تولید کنندگان و صادرکنندگان قصب و خرمای شهرستان شده و آمادگی خود را جهت برگزاری دوره های آموزشی تخصصی بصورت رایگان اعلام نمودند و بیان داشتند با برنامه ریزی های انجام شده تا دوسال آینده بسیاری از مشکلات حوزه صادرات خرما مرتفع خواهد شد.

این جلسه با ۱۴ مصوبه در زمینه های مختلف از جمله ۱- برنامه ریزی جهت حضور در نمایشگاه های مختلف ۲- برگزاری تورهای صنعتی حوزه قصب و خرما ۳_پیگیری اخذ استاندارد های ارگانیک و حلال ۴_برگزاری دوره های آموزشی مورد نیاز شهرستان ۵- حضور هیات های تجاری کشورهای مختلف ۶-ثبت جغرافیایی محصول قصب شهرستان ۷- پیگیری طرح مطالعاتی جامع با محوریت صادرات ظرف مدت ۶ ماه و … بکار خود پایان داد.

 

انتهای پیام/