حجت الاسلام ابراهیمی: امروز پس از تصویب و اجرای برجام، نه تنها تحریم ها لغو نشده بلکه متاسفانه روز به روز تحریم ها افزایش پیدا کرده است.

به گزارش نخل بیدار؛ حجت الاسلام “هادی ابراهیمی” امام جمعه فراشبند در خطبه های نماز جمعه این هفته این شهرستان ضمن سفارش خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، یکی از پیامدهای خوب امر به معروف و نهی ازمنکر را سالم سازی بازار دانست و گفت: اگر بخواهیم بازاری اسلامی و در شان مسلمانان داشته باشیم باید اصول و آدابی که برای کسب و کار و تجارت در اسلام آمده است را در بازار رعایت کرد و آن را به اجرا گذاشت و این تنها از راه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی نسبت به احکام اسلام و همچنین از راه تذکر و یاد آوری و امر به معروف و نهی از منکر تحقق پیدا می کند.

 

وی افزود: امیرالمومنین علیه السلام می فرماید: کسی که بدون آگاهی از احکام دین به تجارت روی آورد در ربا فرو می رود. فلذا می بینیم خود حضرت به امر به معروف و نهی از منکر می پرداختند و هر روز صبح وارد بازار می شدند و با صدای بلند بازاریان را مورد خطاب قرارداده و به تقوای الهی سفارش می کردند و از آنان می خواستند که در امر معامله با دیگران سخت گیری نکنند و به حلم و سعه صدر آراسته باشند و از قسم خوردن، دروغ گفتن و ظلم کردن بپرهیزند، انصاف را پیشه خود سازند و از ربا دوری کنند.

خطیب نماز جمعه فراشبند با اشاره به اینکه سیره پیامبر نیز چنین بود و گاه به فروشندگان تذکر می داد،افزود: در حدیثی آمده است که زینب عطاره گاهی برای آن حضرت عطر می آورد پیامبر ضمن احوالپرسی با او ، سفارش می کرد که در معاملات دچار غش و مخلوط کردن عطر با مایع دیگری نشود. زیرا این کار تقوای الهی است و مال و سرمایه انسان را بهتر می کنند.

حجت الاسلام ابراهیمی با تاکید بر اینکه آیا امروز کسی در باراز می تواند امر به معروف و نهی از منکر کند. آیا قضات، فرمانداران، استانداران ما مانند علی علیه السلام به بازار می روند و اهل بازار را امر به معروف و نهی از منکر کنند، تصریح کرد: متاسفانه دولت از روزی که بر سرکار آمد، نظارت بر بازار را حذف و بازار را به اصطلاح رقابتی کرد. چیزی که شما امروز شاهد آن هستید و آشفتگی بازار را مشاهده می کنید و هنوز هم حاضر نیستند که شاخه نظارت را فعال کنند.

امام جمعه فراشبند افزود: امروز با وجود اینکه دولت می تواند خیلی از چیزها از جمله صادرات، واردات، قاچاق و قیمت ها را کنترل کند، اما انگیزه آنچنانی و شایسته ای ندارد.

وی از دیگر پیامدهای خوب امر به معروف و نهی از منکر را امنیت سرمایه گذاری و توزیع عادلانه ثروت و امکانات دانست و گفت: در پرتو امر به معروف و نهی ازمنکر، امنیت اجتماعی پدید می آید و در بستر چنین امنیتی، سرمایه گذاری های اقتصادی با اطمینان خاطر صورت می گیرد و جامعه را در حوزه اقتصاد به رشد و تعالی می رساند، شغل ایجاد می شود، بیکاری از بین می رود و به بازارِ کسب و کار رونق می بخشد.

حجت الاسلام ابراهیمی ادامه داد: با امر به معروف و نهی از منکر، مخصوصاً نسبت به مسوولان و مدیران کشور، توزیع عادلانه ثروت برای همه کشور و همه مردم بهتر و سریعتر انجام خواهد شد، حق، به حق دار می رسد و ستم و ناعدالتی برچیده می شود. وقتی که امر به معروف و نهی از منکر دائمی باشد، زمینه غفلت و بی توجهی پیش نمی آید. بستر اختلاس و دزدی و جعل و رشوه گرفتن پیش نمی آید. یک احساس خوبی در جامعه پیدا می شود .زیرا آمرین به معروف و ناهین عن المنکر احساس می کنند که رسالت دینی خود را انجام داده اند و رضایت الهی را جلب نموده اند و مردم نیز احساس آرامش و امنیت می کنند.

امام جمعه فراشبند در خطبه های نماز جمعه فراشبند با اشاره به تصویبCFT یا همان لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی ترورییسم،گفت: عده ای با تبلیغات خود می گویند تصویبCFT امنیت ملی کشور و منافع مردم ایران را تضمین و چالش های فراوری کشور را مرتفع می کند. اما بنده عرض می کنم که اکثر دلسوزان به نظام این ادعا را به صورت نیمه کامل هم قبول ندارند و این عدم قبول در صحبت های تخصصی آنها که از طریق شبکه های اجتماعی پخش شده، روشن و مبرهن است.

وی با اشاره به اینکه اسم این لایحه را خود تحریمی گذاشته اند تصریح کرد: با تفسیر بسیار روشنی که از مواد مختلف این کنوانسیون مطرح شده، تعریف شما از تروریسم با تعریف آنها از تروریسم کاملا مخالف است. دشمنان همه نیت های شما و تاویلات و تفسیرات شما را خوانده اند و کاری کرده اند که شما هیچ راه فراری ندارید. همان کاری که در برجام کردند.

حجت الاسلام ابراهیمی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس با تصویب ۲۰ دقیقه ای برجام بزرگترین آسیب ها را به مملکت وارد کردند و با خروج آمریکا از برجام، نتوانستند خسارت وارده به ایران را پیگیری نمایند. خطاب به نمایندگان گفت: آیا اگر اروپا هم به تعهداتش عمل نکند شما و دولت می توانید این همه خسارت را جبران کنید؟

امام جمعه فراشبند در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه نمایندگان مجلس برای بار دوم، نیز مارگزیده می شوند، خطاب به آنها گفت: امروز برجام جلوی چشمان شما است، چه میوه ای از برجام چیده شد که با تصویب این لوایح، می خواهید میوه جدیدتری به دست آورید.

وی با اشاره به اینکه رییس جمهور قبل از تصویب برجام گفتند که همزمان با تصویب برجام همه تحریم ها بالمره لغو می شود، گفت: تاکنون چند تا از تحریم ها لغو شده . نه تنها لغو نشده بلکه روز به روز تحریم ها افزایش پیدا کرده است. شرکت ها از ایران رفتند، توتال و امثالهم زیر قول خود زدند و با کسب اطلاعات زیادی از مملکت ما خارج شدند.

خطیب نماز جمعه فراشبند در ادامه خطاب به نمایندگان مجلس گفت: با این وجود حالا می خواهید با دست خود، بعضی از شرکت های خودی و افراد و گروهها را تحریم کیند. پس عرق دینی تان چه می شود. اگر عرق دین در بعضی ها نیست پس عرق ملی کجاست.

وی افزود: شما چه نمایندگانی هستید که می گویید هیچ دلیلی وجود ندارد که ما در ادامه همکاری با اروپا، نا امید باشیم، اروپا چه گلی بر سرما زده که آمریکا نزده، هر دو از یک جنس هستند، به قول خانم مرکل« آلمان و اسراییل در قبال ایران هم نظرند»، تفاوت در روش ها است یعنی هدفشان یکی است.

حجت الاسلام ابراهیمی افزود: اگر اسراییل طرفدار تهدید و جنگ با ایران است اروپاییها هم می گویند ما هم طرفدار جنگ غیر مستقیم با ایران و هم طرفدار به زانو در آوردن ایران از طریق لوایح FATFو CFT و امثالهم هستیم.

امام جمعه فراشبند تصریح کرد: مصیبت نمایندگانی هستند که با اینکه انگیزه ها و اهداف دشمنان را می دانند باز هم در تصویب آن پافشاری می کنند و این عمل «خود تحریمی» را توجیه هم می کنند.

وی با تاکید بر اینکه نمایندگانی که به تصویب لایحهCFT رای دادند باید مشخص شوند، افزود: مردم نیز باید از نمایندگان خود علت رای دادن به این لایحه را بخواهند.

حجت الاسلام ابراهیمی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس این روزها آنقدر از دولت حمایت کرده اند که ملت را فراموش کرده اند، ادامه داد: شما نمایندگان مجلس در چند ماه آشفته بازار چه کار مهمی در راستای حمایت از مردم انجام دادید؟ آیا توانسته اید با تصویب لوایح کارآمد و به روز، جلوی چالش های اقتصادی را بگیرید؟ آیا توانستید جلوی بی تدبیری های دولت را بگیرید؟

وی با اشاره به اینکه متاسفانه اکثریت نمایندگان مردم در مجلس، نماینده دولت هستند، تصریح کرد: برخی از نمایندگان هم خون جگر خوردند، اما وقتی که آرای آنها حداقلی است چه می توانند بکنند، آرای مجلس بستگی به اکثریت دارد که اکثریت هم متاسفانه وکیل الدوله هستند.

امام جمعه فراشبند افزود: مردم باید این نمایندگان را به خوبی بشناسند و با دیگر به آنها رای ندهند و یا شورای نگهبان باید آنها را رد صلاحیت کند، متاسفانه بعضی از نمایندگان از همین حالا به فکر انتخابات بعدی هستند و در حال چیدن مهره های خود و تطمیع دیگران هستند. از این رو مردم باید مواظب باشند و آخرت خود را برای دنیای آنها تباه نکنند.

وی خطاب به آن تعداد از نمایندگان انقلابی که به این لوایح رای ندادند و پای اسلام و نظام و انقلاب محکم ایستادند،گفت: این تعداد از نمایندگان باید اسامی خود را در یک لیست منتشر کنند تا مردم، ماهیت اصلی نمایندگان خود را بشناسند.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه فراشبند خطاب به برخی که می گویند چرا مراجع تقلید در این وضعیت آشفته کشور ساکت هستند،گفت: مراجع بزرگوار همیشه به مسوولان تذکر می دهند اما گوش شنوایی نیست. آیت الله مکارم شیرازی در چهارم مهر در درس خارج از فقه خود فرمودند: مکرر به مسوولان تذکر می دهیم ولی گوش شنوایی نیست. گاهی هم گوش می دهند ولی کاری نمی توانند انجام دهند و گاهی هم کاری می توانند انجام دهند اما انجام نمی دهند.

خطیب نماز جمعه فراشبند در ادامه ۲۳ مهرماه سالروز شهادت پنجمین شهید محراب آیت الله اشرفی اصفهانی در سال ۱۳۶۱ به دست منافقین را تسلیت گفت و افزود: آن جلادان به کوچک و بزرگ رحم نکردند و بدتر از داعش عمل کردند و ایشان را به شهادت رساندند.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه فراشبند ۲۵ مهرماه سالروز شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) را تسلیت گفت و افزود: بی بصیریتی ريال دنیا مداری و جاه طلبی باعث شد که امام حسن مجتبی (ع)هایی تنها تر شود تا آنجا که ایشان را که محبور به صلح با معاویه کردند.

وی افزود: امروز نیز درکشور رفتار برخی مسوولان با رهبر خود مانند همان رفتاری است که سست ایمانها با امام مجتبی (ع) داشتند و می خواهند جام زهر دیگری به او بخورانند. به همین دلیل رهبر معظم انقلاب نیز در سخنرانی اخیر خود در اجتماع یکصد هزار نفری ورزشگاه آزادی خطاب به خائنان فرمودند: تا جان در بدن دارم نمی گذارم به مقصود خود برسند.

پایان خبر