دانش آموزان برخی مدارس فراشبند امروز بخشی از مسیر خانه تا مدرسه خود را پیاده روی کردند.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان فراشبند، معاون بهداشتی و رییس مرکز بهداشت شهرستان فراشبند در حاشیه این مراسم گفت: طرح «پیاده روی از خانه تا مدرسه» با هدف کاهش کم تحرکی و پیشگیری از بیماری ها و ارتقای سلامتی و شادابی و نشاط در بین دانش آموزان اجرا شده است.

دکتر «حسن کرمی» ایجاد فرهنگ پیاده روی در دانش آموزان، عدم استفاده از وسیله نقلیه، آگاهی از فواید پیاده روی، ایجاد انگیزه و علاقه بین پدر و مادر با فرزندان و تغییر عادت‌های آنها از کم‌تحرکی به سمت ورزش و پیاده‌روی را از دیگر اهداف برگزاری این طرح عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر، کم تحرکی و افزایش وزن، سلامتی نوجوانان را در آینده تهدید می کند، نهادینه کردن فرهنگ ورزش و زندگی سلامت محور در بین دانش آموزان از نقش و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

او با اشاره به کم‌ تحرکی نسل جدید افزود: مساله مهمی که افراد و جامعه را درگیر کرده است، مساله کمبود تحرک بدنی و ورزش بین مردم است که در اثر آن عارضه چاقی و بیماری‌های مختلف شیوع پیدا کرده است.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان فراشبند با بیان اینکه دانش آموزان، آینده‌سازان کشور هستند، چاقی و افزایش وزن در سنین نوجوانی و جوانی سلامت نسل آینده را با خطر جدی مواجه می‌کند، تصریح کرد: چاقی، پرخوری و کم تحرکی زمینه را برای بروز بیماری‌های غیر واگیر به ویژه بیماری‌های قلبی عروقی فراهم می‌کند.

او کم تحرکی را یکی از پنج خطری دانست که نسل امروز و به ویژه کودکان را تهدید می کند و ارتقای فرهنگ پیاده روی نیز یکی از مؤثرترین راه ها در راستای ایجاد نشاط و شادابی در بین دانش آموزان است.

دکتر «کرمی» افزود: در بسیاری از کشورها، هزینه‌های بهداشتی به علت نبود فعالیت بدنی و چاقی بالا است که می‌توانیم با پیاده روی که در دسترس ترین، راحت ترین، ارزان‌ترین و کم عارضه‌ترین راه برای فعالیت بدنی موثر است، آن را تا حدی کاهش دهیم.

او گفت: این طرح سبب تشویق خانواده ها، فرزندان، معلمان، مدیران مدرسه و متولیان سلامت شده تا این پیام را به دانش‌آموزان و نسل آینده برسانیم که موضوع «تحرک و وررزش» یکی از نکات مهمی است که باید به آن اهمیت بیشتری داده شود.

رییس مرکز بهداشت شهرستان فراشبند با فراخواندن دستگاه‌های اجرایی، نهادها و سازمان‌ها به اهمیت توجه به امر ورزش و فرهنگ‌سازی عمومی افزود: یکی از نگرانی‌های خانواده‌ها برای موضوع پیاده‌روی فرزندان از خانه تا مدرسه، نبود فضای مناسب و امنیت در مسیر است که امیدواریم با حمایت شهرداری و نیروی انتظامی و ایجاد فضای مطلوب این موضوع مهم انجام شود.

معاون بهداشتی و رییس مرکز بهداشت شهرستان فراشبند در ادامه، با طرح سوالاتی در خصوص اهمیت و فواید ورزش و پیاده روی بر سلامت و شادابی، به ۸ نفر از دانش آموزانی که به سوالات پاسخ صحیح دادند هدایایی به رسم یادبود اهدا کرد.

این طرح با همکاری واحد سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس شبکه بهداشت و درمان، مدیریت آموزش و پرورش، نیروی انتظامی و راهنمایی رانندگی شهرستان و با حضور دانش آموزان مدارس شهید «محمود کرمی» و «معلم»به صورت نمادین در فراشبند اجرا شد و دانش آموزان با طی کردن مسیر خیابان شهید یاسین عالیشوندی(جاده سلامت) و عبور از بین نخلستانهای فراشبند در بوستان شهر حضور یافتند و در آنجا نیز پس از اجرای برنامه های مختلف و صرف صبحانه، مسیر بوستان تا مدرسه را هم پیاده روی کردند.

 

پایان خبر