حجت الاسلام ابراهیمی: دانش آموزان ما باید همچون شهید فهمیده ها تربیت شوند تا در اردوی حسینی و اربعین امام حسین علیه السلام عظمت اسلام و عظمت اهل بیت علیهم السلام را به رخ عالمیان بکشانند.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند؛ حجت الاسلام حاج شیخ “هادی ابراهیمی” امام جمعه فراشبند در خطبه های نماز جمعه این هفته این شهرستان ضمن سفارش خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، در ادامه خطبه های هفته گذشته نماز جمعه در مورد آسیب‌شناسی ترک امر به معروف و نهی از منکر،گفت: یکی از آن آسیب ها و آمدها، دگرگونی در ارزش‌ها بود. یعنی مردم به جایی می رسند که دیگر امر به معروف و نهی از منکر نمی کنند و کار به بدتر از این می رسد، جای معروف و منکر را عوض می کنند، دیگر حساسیت نشان نمی‌دهند، در مرعی و انظار مردم مرتکب گناه می شوند و کسی تذکر نمی‌دهد بلکه تایید هم می کنند.
گناه؛ قبح و بدی خود را از دست می دهد، شراب‌خواری، قمار، ربا، رشوه، دزدی و زنا رواج پیدا می‌کند اما مساجد خلوت می شود مردم قرض الحسنه نمی دهند و به سوی پول ربوی و سودی می‌روند. در ماه رمضان عمداً روزه خواری می‌کنند، سنت های خوب اسلامی و دینی فراموش می‌شود، احترام یکدیگر را رعایت نمی کنند و قس علی ذالک.


وی افزود: نکته دوم اینکه با ترک امر به معروف و نهی از منکر، مردم گرایش به فرهنگ بیگانه پیدا می‌کنند، فرهنگ دینی و عرفی خود را که قرن ها به آن پایبند بودند کنار می گذارند و سبک زندگی غربی را بیشتر می‌پذیرند، آزادی جنسی، کشف حجاب، فروپاشی خانواده، رفع محدودیت های دینی و عرفی، عدم پایبندی به آیین مذهبی نمونه‌هایی از گرایش به فرهنگ بیگانه می شود.
امام جمعه فراشبند ادامه داد: نمونه دیگر تمسخر ارزش‌هاست. قرآن در آیه ۵۸ سوره مائده می فرماید: وَإِذَا نَادَيْتُمْ إِلَى الصَّلَاةِ اتَّخَذُوهَا هُزُوًا وَلَعِبًا ۚ ذَٰلِكَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لَا يَعْقِلُونَ، زمانی که یکدیگر را به نماز فرا می‌خوانید و اذان می گویید آنرا به مسخره و بازی می‌گیرند این بدان جهت است که عقل و اندیشه خویش را به کار نمی‌برند.
وی تاکید کرد: کسی که از عقل و اندیشه خود استفاده نکند یعنی از هوای نفس خود استفاده می کند لذا کلامش اشاره اش اراده‌اش و تصمیماتش همگی بر حول محور خوشایند نفس خویش است و ازعقلش بهره نمی‌برد. اندیشه اش آلوده می شود و به تدریج جسمش را نیز آلوده می‌سازد.
خطیب نماز جمعه فراشبندبا اشار به حدیثی از امام باقر علیه ‌السلام که می‌فرماید: بئس القوم یعیبون بالمعروف و نهی عن المنکر؛ بد مردمی هستند قومی که امر به معروف و نهی از منکر را عیب و نقص می دانند و با اشاره به اینکه امروز در کشور شاهد این تیپ از افراد خود باخته و هتاک که حتی حاضر به تبدل ارزش‌ها و تغییر آرمان‌هایند، هستیم، تصریح کرذ: بر ما و حاکمان واجب است امر به معروف و نهی از منکر را به صورت شفاهی و عملی در دستور کار خود قرار دهیم و این فریضه فراموش شده را جانی تازه بخشیم.


وی با اشاره به اینکه قرآن می فرماید: الْمُنَافِقُونَ وَالْمُنَافِقَاتُ بَعْضُهُمْ مِنْ بَعْضٍ ۚ يَأْمُرُونَ بِالْمُنْكَرِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمَعْرُوفِ، گفت: از اوصاف مردان و زنان منافق این است که امر به منکر و نهی از معروف می‌کنند.
حجت الاسلام ابراهیمی با اشاره به آیه فوق و تاکید بر انجام امربه معروف و نهی از منکر در جامعه تصریح کرد: جبهه مومنین باید در مقابل منافقین صف‌آرایی کنند و بینی آنان را به خاک بمالند ضمن اینکه قرآن کریم به خود مومنین دستور می‌دهد که از گامهای شیطان که در راه منحرف کردن مردم تلاش می‌کنند پیروی ننمایند و یکدیگر را به امر به معروف و نهی از منکر دعوت نمایند.
امام جمعه فراشبند با تاکید بر اینکه سه گروه شیطان، دشمنان اسلام و منافقان همه در یک خط یک سو حرکت می‌کنند، افزود: در چنین شرایطی مومنین باید حواسشان به هر سه گروه باشد. چرا که شیطان به کار الگودهی و زیبا جلوه دادن بدی ها می پردازد و دو گروه دیگر دستورات او را اجرا می کنند تا به اهداف زشت و پلید خود برسند.
حجت الاسلام ابراهیمی در خطبه های دوم نماز جمعه فراشبند با اشاره به فرا رسیدن هشتم آبان ماه، سالروز شهادت محمد حسین فهمیده بسیجی سیزده ساله و روز نوجوان و بسیج دانش آموزی و تقارن آن با روز اربعین حسینی، خطاب به معلمان و مربیان و مسئولین اداره آموزش و پرورش گفت: تذکری که لازم می دانم به معلمان و مربیان و مسئولین اداره آموزش و پرورش بدهم این است که خود شما می‌دانید که تعداد زیادی از شهدای هر شهرستانی و شهرستان ما از قشر دانش آموز هستند و روز نوجوان و بسیج دانش آموزی یعنی روز حسین فهمیده ها و امثال او. اما جای تاسف است که گاهی زمزمه‌هایی در مدارس شنیده می شود به عنوان مثال شنیده شده که برخی معلمان و مربیان بر این اعتقادند که «لازم نیست در مورد حجاب سخت گیری کنید. لازم نیست که در مورد نماز در مدرسه سخت گیری شود. بچه ها را آزاد بگذارید. هر دانش آموز از پدر و مادر خود ارث می برد. ممکن است والدین دانش آموزی اهل نماز عبادت نباشند چرا باید فرزند آنها را مجبور به نماز کنیم یا خیلی اهل حجاب نباشند و لذا نباید سخت گیری کرد.»


امام جمعه فراشبند تاکید کرد: همین جا از مسئول محترم اداره آموزش و پرورش می خواهم که با این تفکر سکولاریستی و غرب‌گرایی مبارزه کند و اجازه ندهد بعضی ها دین را با تفکر انحرافی خود به صورت یک پوسته بدون مغز جلوه بدهند و اعتقاد جوانان ما به ارزش‌ها را سست نمایند.
وی افزود: به آن معلمان، مربیان و مدیرانی که تقیدات دینی آنان ضعیف است باید تذکر داد این اهمال گری و بی عرقی یعنی اجرای سند ۲۰۳۰.
خطیب نماز جمعه فراشبند تصریح کرد: دانش آموزان ما باید همچون شهید فهمیده ها تربیت شوند تا در اردوی حسینی و اربعین امام حسین علیه السلام، عظمت اسلام و عظمت اهل بیت علیهم السلام را به رخ عالمیان بکشانند.
حجت الاسلام ابراهیمی افزود: شما این راهپیمایی عظیم جهانی اربعین را مشاهده می کنید قاطبه آنها جوانان هستند، جوانانی که با عشق به امام حسین علیه السلام دهها و صدها کیلومتر راه را با پای پیاده طی می نمایند تا به آرزوی خود برسند جوان که اهل نماز نباشد و دختری که اهل عفاف و حجاب نباشد چگونه می‌تواند حسینی و زینبی عمل کند.
وی با اشاره به اینکه معلمی یعنی شغل انبیا و انبیاء برای اقامه نماز و عفاف و حجاب آمده اند،گفت: اگر معلم جز برای این هدف و مقصد آمده باشد معلم نیست بلکه یک انسان مضل و گمراه است که پا جای پای شیطان گذاشته است. «تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ»


امام جمعه فراشبند در ادامه خطاب به اولیاء دانش آموزان گفت: اولیاء دانش آموز نیز باید حساس باشند اگر دیدند فرزندانشان رفتارهای نامعقول و حرفهای عجیب و غریب می‌زنند ممکن است رفتار دانش آموزی و یا معلم و مسئولی بر او اثر گذار بوده است. لذا مسئله را باید رصد کنند تا بفهمند که چه عواملی باعث تغییر اخلاق و یا اعتقاد فرزندانشان شده است.
حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه های دوم نماز جمعه فراشبند با اشاره به اینکه سلطنت‌طلبان و معاندین به نظام جمهوری اسلامی در داخل و خارج قصد دارند که در روز ۷ آبان ماه تجمعاتی در بعضی از مجموعه‌های تاریخی داشته باشند و شعارهایی در حمایت از ربع پهلوی سر بدهند، خطاب به شهروندان گفت: بنده به همشهریان عزیز عرض می‌کنم که مواظب باشند یک موقع خدای ناخواسته در دام این گروه های معاند و ساختارشکن قرار نگیرند . همه باید هوشیار باشند.
وی افزود: همین چند روز گذشته بود که ربع پهلوی از آمریکا و اروپا درخواست تحریم‌های مجدد علیه کشور ما و ملت ما کرد. حال چگونه عده ای وطن فروش و دین فروش، قصد حمایت از او و آبا و اجداد او را دارند.
امام جمعه فراشبند تصریح کرد: بی دلیل نیست که قرآن می فرماید: انسان های خبیث و پست با هم هستند. کسانی که کشور خود را به بیگانه می فروشند و برای اینکه به صدارت چند روزه دنیا برسند، حاضرند هر گونه همکاری با دشمنان بنمایند. بدون شک شایسته لقب خبیث و خائن را دارند و بی دلیل نیست که رهبر انقلاب خطاب به خائنین فرمودند: تا جان در بدن دارم نمی گذارم به مقصود برسند.
وی افزود: کسانی در کشور هستند که از خیانت کردن به وطن و همراهی نمودن با دشمن ابایی ندارند و آنهایی که به دشمنان این ملت نامه می نویسند که تحریم‌ها را بیشتر کنید و یا آن خارج نشین هایی که آشکارا با دشمن همکاری می‌نمایند و شب و روز علیه این نظام مطلب می‌نویسند و سخنرانی می‌کنند بی‌شک از هر موجودی بدتر هستند.


حجت الاسلام ابراهیمی با ابراز تاسف از اینکه قوه قضاییه نسبت به بعضی ها، مماشات فراوانی کرد و رافت و رحمت اسلامی زیادی به خرج داد،گفت: این‌ها باید به مجازات می رسیدند یا باید مانند بعضی ها حصر خانگی می شدند تا این همه “هل من مبارز” نکنند و جامعه را به سمت دو قطبی پیش نبرند.
حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه های دوم نماز جمعه فراشبند خطاب به کسانی که در روز اربعین به زیارت امامزادگان می‌روند، گفت: روز اربعین روز تفریح و خوش گذرانی نیست اینکه بعضیها رعایت مسائل شرعی نمی کنند و فکر می کنند که به تفریح آمده‌اند. لذا کسانی که در روز اربعین به زیارت امامزادگان می‌روند توجه داشته باشند که مسائل شرعی و دینی را رعایت کنند و حداقل به حرمت امام حسین(ع) و حرمت آن امامزاده، این یک روز حالت حزن و اندوه به خود بگیرند تا در ثواب اربعین شریک باشند.

پایان خبر