در راستای اطلاع‌رسانی پیشگیری از مسمومیت ها و با هدف آشنایی دانش آموزان با انواع مسمومیت‌ها و راههای پیشگیری و مقابله با آن‌ها، یک دوره کارگاه آموزشی با حضور معاون غذا و دارو شبکه بهداشت و درمان فراشبند در مدرسه دخترانه شهید «علی آقایی» فراشبند برگزار شد.

به گزارش نخل بیدار، دکتر «راضیه بازیار» در جمع دانش آموزان این مدرسه، با توزیع کتاب “مرگ در کمین است، مسمومیت ها را جدی بگیریم”به معرفی و تشریح انواع مسمومیت‌ها و راههای پیشگیری از آن‌ها پرداخت و با توجه به فرا رسیدن فصل سرما و مسمومیت با منو اکسید کربن بر فراگیری راههای پیشگیری پیشگیری از مسمومیت با گاز منوکسید کربن، علائم و اصول ایمنی و پیشگیری از گاز گرفتگی و اقدامات اولیه در مسمومیت با این گاز تاکید کرد.

او با تاکید بر ضرورت رعایت نکات ایمنی برای جلوگیری از مسمومیت کودکان با مواد شوینده به آسیب های ناشى از مواد شوينده بر چشم اشاره کرد و گفت: انواع مواد شيميايى مي توانند به چشم آسيب برسانند، مواد شوينده و رنگ بر از جمله خطرناك ترين مواد براى چشم به شمار مى روند و در صورت تماس با چشم به سرعت قرنيه را زخم كرده و حتى در موارد شديدتر مى توانند به سوراخ شدن كره چشم منجر شوند.

مدیر غذا و دارو شبکه بهداشت و درمان فراشبند افزود: مواد شوينده همچنين مى توانند موجب ايجاد زخمهاى شديد در پلك شده و چسبندگى هاى كره چشم و پلك را به همراه داشته باشند. آسيب ناشى از اين مواد ممكن است آن قدر جدى باشد كه بينايى به طور كامل از بين برود.

او با اشاره به خطرمسمومیت کودکان با مواد شوینده،گفت کودكان به علت كنجكاوى ممكن است در تماس با اين مواد قرار گيرند و بى دقتى و سهل انگارى در استفاده، نگهداري يا جابجا كردن مواد پاك كننده و سفيدكننده می تواند كودكان را در معرض خطر قرار دهد.

دکتر «بازیار» ادامه داد: مصرف اتفاقي اين مواد منجر به التهاب وسوختگى دستگاه گوارش مى شود و عمل بلع را با مشكل مواجه مى كند.

او تاکید کرد: در صورت مسمومیت کودکان با مواد شوینده باید هر چه سریع تر فرد مسموم به نزدیدکترین مرکز درمانی مراجعه نماید يا با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته شود.

مدیر غذا و دارو شبکه بهداشت و درمان فراشبند با اشاره به اقدامات ضروري در مسمومیت کودکان با مواد شوینده توصیه کرد: در صورت مسموميت خوراكى کودکان با مواد شوینده، نباید آنها را وادار به استفراغ کرد، زیرا اين كار موجب آسيب ديدگى و سوختگى بيشتر دستگاه گوارش مى شود بلکه باید بدون درنگ، دهان کودک را شستشو دهید و تحت هیچ شرایطی به کودک آب ندهید، چون وقتی ماده شوینده با آب ترکیب می شود، جذب آن سریع تر و وضعیت بدتر می شود.

او در ادامه با بیان اینکه تصور بسیاری از بانوان بر این است که ترکیب و مخلوط نمودن دو یا چند نوع شوینده با یکدیگر قدرت تمیز کنندگی آنها را افزایش می دهد، تصریح کرد: بسیاری از مواد شوینده هم به تنهایی و هم در ترکیب با سایر شوینده ها، بخاراتی از خود متصاعد می کنند که سمی بوده و نباید توسط فرد تنفس و استنشاق شود.

دکتر «بازیار» ادامه داد: در این موارد علاوه بر تولید گازهای سمی در برخی از موارد ترکیبات شیمیایی مختلف یکدیگر را خنثی نموده و به جای تقویت آن موجب تضعیف قدرت پاک کنندگی آنها می شود.

او یکی دیگر از مسمومیت ها را مسمومیت با سرب دانست و گفت: گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد که آلودگی هوا یکی از تهدیدات پیشرو برای سلامت کودکان زیر پنج سال است و حدود یک مورد از هر ۱۰ مرگ و میر در این رده سنی به همین دلیل رخ می‌دهد.

در ادامه این کارگاه که بصورت مشارکتی و به صورت پرسش و پاسخ از دانش آموزان برگزار شد، به دانش آموزانی که به سوالات پاسخ صحیح دادند، بسته های حاوی نوشت افزار مندرج به پیامهای آموزشی مرتبط با پیشگیری از انواع مسمومیت که توسط معاونت غذا و دارو تهیه شده بود، اهدا شد.

منبع: روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان فراشبند

پایان خبر