به مناسبت بزرگداشت هفته بسیج و گرامیداشت هفته سکته مغزی و به همت واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر و بسیج جامعه پزشکی شهرستان فراشبند، ایستگاه سلامت در مصلای نماز جمعه این شهرستان برپا شد.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، «ابراهیم اسکندری» مسوول بسیج جامعه پزشکی شهرستان فراشبند برپایی ایستگاه‌ سلامت در میعادگاه‌ نماز جمعه شهرستان را‌ از جمله برنامه‌های بسیج جامعه پزشکی شهرستان در هفته بسیج عنوان کرد و گفت: با برپایی ایستگاه سلامت در مصلای نماز جمعه شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از نمازگزاران با حضور در این ایستگاه، سلامت خود را مورد سنجش قرار دادند و خدمات مشاوره ای، آموزشی و بهداشتی دریافت کردند .

  

او با اشاره به اینکه این ایستگاه به صورت جداگانه در قسمت خواهران نیز برپا بود، افزود: در این ایستگاه ها خدماتی از قبیل سنجش وزن، اندازه‌گیری قد به نمازگزاران ارائه شد و همچنین فشار خون افراد اندازه گیری و در صورت نیاز، افراد مشکوک به فشار خون بالا به پزشک خانواده معرفی شدند .

«صادق عالیشوندی» کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر شهرستان فراشبند نیز با اشاره به تقارن هفته بسیج و هفته سکته مغزی با شعار «سکته مغزی قابل درمان است» تاکید کرد: در صورتی که فکر می کنید خودتان یا فرد دیگری ممکن است سکته مغزی در پیش رو داشته باشید باید ضمن توجه به علائم سکته مغری ، کلمه «صدا» که مخفف فلج (صورت، دست و پا و اختلال تکلم) است را به خاطر بسپارید.

او فلج یا بی حسی صورت، دست یا پا مشکل در صحبت کردن و ادراک، مشکل در راه رفتن، مشکل در بینایی یک یا هر دو چشم وسردرد را ازعلائم بارز سکته مغزی دانست که همه باید بدانند و به دیگران نیز اطلاع دهند.

«عالیشوندی» با تاکید بر به خاطر سپردن زمان آغاز این علائم و با بیان اینکه مدت زمان بروز این علائم می‌تواند گزینه های درمانی را تحت تاثیر قرار دهد. گفت: در صورت مشاهده علایم سکته مغزی به سرعت با مرکز اورژانس ۱۱۵تماس بگیرید.

این کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر فلج یا بی حسی صورت، دست یا پا مشکل در صحبت کردن و ادراک، مشکل در راه رفتن، مشکل در بینایی یک یا هر دو چشم و سردرد را از علائم سکته مغزی دانست که همه باید بدانند و به دیگران نیز اطلاع دهند.

او در ادامه گفت: در سکته مغزی ممکن است فرد، احساس گیجی کرده و کلمات را به طور نامفهوم ادا کند یا در درک صحبت ها دچار مشکل شود و یا بی حسی، ضعف یا فلج ناگهانی در صورت دست یا پای خود احساس کند که این اتفاق اغلب در یک سمت بدن رخ می‌دهد.

«عالیشوندی» تاکید کرد: در این صورت فرد باید سعی کند هر دو دست خود را همزمان بالای سر خود بلند کند. اگر یکی از دستها شروع به افتادن کند، ممکن است دچار سکته مغزی شده باشد.

او ادامه داد: در سکته مغزی ممکن است فرد احساس گیجی کرده و کلمات را به طور نامفهوم ادا کند یا در درک صحبت ها دچار مشکل شود و یا فرد به طورناگهانی دچار تاری دید، دوبینی یا سیاهی رفتن در یک یا هر دو چشم خود شود و یا هنگام راه رفتن تلو تلو بخورد یا سرگیجه ناگهانی و از دست دادن تعادل و هماهنگی را تجربه کند و یا ممکن است دچار سردرد شدیدِ ناگهانی شود که این سردرد می‌تواند همراه با استفراغ، سرگیجه یا دگرگونی هوشیاری فرد باشد و همچنین هنگامی که سعی می‌کند لبخند بزند، ممکن است دهانش سست شده و آب از دهانش خارج شود.

«عالیشوندی» در پایان یاد آور شد: سکته مغزی قابل درمان است اگر در سه ساعت نخست بروز علائم به بیمارستان مراجعه شود.

پایان خبر