بسیج و بسیجی همیشه به تکالیف خود عمل نموده است و خیر و صلاح جامعه در گرو فعالیت فداکارانه اقشار مختلف بسیجی، همان هایی که گفتیم گمنام و خاکی، بی ریا و فارغ بال هستند.

 

به گزارش نخل بیدار، غلامعباس رحمانی دکترای جامعه شناس فراشبندی به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج به توصیف بسیج و معرفی توانمدیهای بسیج پرداخت ونوشت:

 

در هفته گرامیداشت بسیج، لزوم توجه و نگاه عمیق به این پدیده مقدس- که خود از نتایج روشن و مطلوب انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی دشمنـان علیــه  کشورمان است- بیشتر نمایان می شود.

بسیجیان بعد از شهدا بالاترین خدمات را به جامعه اسلامی ایفا نموده اند، آنان که عاشقانه از مکتب حسینی(ع) پیروی کرده و آگاهانه به صحنه های مبارزه با جهل و دشمنی، بی عدالتی و ظلم و ستیز روی می آورند.

براستی کدامین زبان یا قلم، شور و شوق وصف ناپذیر بسیجیان مخلص، خاکی، گمنام و بی ریا – آن چنان که حق مطلب باشد را می¬تواند توصیف نماید؟

سراسر خاک های مقدس جبهه های جنگ دیروز از قدوم مبارک مخلصین و شیفتگان خدمت به مردم یعنی بسیج معطر بود و امروز نیز که اگر منصفانه قضاوت کنیم، همین بسیجیان اند که گرداننده واقعی حکومت و انقلابند. بسیج یعنی عشق به همه خوبی ها و مظهر عالی خدمت به محرومین و مستضعفان و تشنگان عدالت و امنیت.

بسیج یعنی راوی فتح و ظفر و بسیجیان راویان همیشگی ایثار و از خودگذشتگی و آمادگان سرافراز مبارزه با دشمن. دشمنی که فقط در خارج از مرزها به سر نمی برد بلکه عناصر و نفوذ ی هایی واضح هم در درون جامعه وجود داشته اند که مخالف عزت و استقلال و مسلمانی این مرزوبوم هستند. به گفته مقام معظم رهبری «ساده لوحی و ساده اندیشی است کـه کسی خیـال کنـد مـا در خـارج از مرزهای  خودمان بلکه در داخل مرزها هیچ دشمنی و بدخواهی نداریم و کسی علیه ما کاری نمی کند.»(۱)

بسیج و بسیجی همیشه به تکالیف خود عمل نموده است و خیر و صلاح جامعه در گرو فعالیت فداکارانه اقشار مختلف بسیجی، همان هایی که گفتیم گمنام و خاکی، بی ریا و فارغ بال هستند.

مگر نه همین بسیج بود که انقلاب اسلامی را بوجود آورد؟ آنان کـه تحمل زحمات،  جان نثاری ها و محرومیت ها را برای رسیدن به مقصود ارزشمند و بالامرتبه نشان دادند. به همین خاطر است که حضرت امام(ره) می نویسند:

«آنچه را که شما ملت شریف و مجاهد برای آن بپا خاستید و دنبال می کنید و برای آن جان و مال نثار کرده و می کنید والاترین و بالاترین و ارزشمندترین مقصد است.  و…(۲)

بسیــج احیــاکننــده ارزش هــای نـاب محمدی(ص) در همه زمان ها و مکان ها است. اعتقاد نگارنده این است که هرجا و هر زمان که روحیه بسیجی حاکم باشد، ارزش های مکتب عاشورا هم زنده خواهد بود! البته بسیج همان پیرو مخلص و همیشگی حق و حقیقت است و به قول مقام معظم رهبری «بسیجی واقعی یعنی امام علی(ع)»!

و اما نقش بسیج در عصر حاضر بسیار مهم و اساسی تر از گذشته است. جهانی که پر از ظلم و خشونت، بی عدالتی و نبرد خصمانه علیه کشورهای ضعیف و بخصوص اسلام گرا و دورانی از تخاصم علیه ارزش های دینی و هویت های ملی است.

بسیجیان غرورآفرین باید که همچون گذشته، فرهنگ غنی و پویای اسلام را زنده نگهدارند و باور نمایند که دین و فرهنگ مهمترین تکیه گاه استقلال یک کشور است. حتی این تعبیر را جامعه شناسان غربی هم پذیرفته و تأیید کرده اند تا آنجا که «هانتینگتون»(۳) معتقد است:

«ایدئولوژی سکولار امروزه از اهمیتی که در قرن بیستم در سیاست بین المللی داشت برخوردار نیست. اما اکنون فرهنگ بویژه دین، هویت مردم و روابط میان آنان را تعریف می کند.»(۴)

بنابراین گسترش فرهنگ بسیجی، تحقق ارزش ها و اهداف دینی ماست. ارزش ها و آرمان هایی که عدالت، استقلال، عزت و سربلندی بیشتر را برای کشورمان در محیط بین المللی به همراه داشته و بالاخره زمینه ظهور حضرت اباصالح المهدی(عج) را انشاءاله فراهم خواهد نمود. زنده باد بسیج و بسیجی که همیشه گوش به فرمان رهبراست و همیشه بیدار و پاینده است.

پاورقی:

۱- پیام نوروزی مقام معظم رهبری – نوروز ۱۳۷۷

۲- بخشی از وصیت¬نامه امام خمینی(ره)

۳- ساموئل هانتینگتون نظریه¬پرداز مشهور آمریکایی و طراح ایده «برخورد تمدن¬ها»

۴- روزنامه کیهان، ص ۱۲ دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۸۳ شماره ۱۸۱۷۰