بانوان شهر «نوجین»  از توابع شهرستان فراشبند در نشستی با عوارض امواج، راههای کاهش عوارض امواج و وسایل ضد امواج تلفن همراه، آشنا شدند.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان فراشبند، کارشناس مامای مرکز جامع خدمات سلامت نوجین در نشستی که با حضور جمعی از بانوان نوجین برگزار شد، با تاکید بر خطرات امواج تلفن همراه و با توجه به این که امواج موبایل بر روی باروری، کاهش و تعداد و کیفیت اسپرم  و بر روی سیستم عصبی  و نورون ها تاثیرمی گذارد و باعث آسیب بهDNA و جنین می شود، گفت: امواج تلفن همراه موجب افزایش احتمال ابتلا به مشکلات عاطفی و بیش فعالی، مشکلات رفتاری و اختلال حافظه پس ازتولد در نوزادان می شود.

«طاهره احمدی» افزود: طبق مقالات ثبت شده و تحقيقات انجام گرفته؛ امواج تلفن همراه  به مرور زمان موجب عوارض جبران ناپذیری همچون؛ وزوز گوش، سردرد، اختلالات خواب، خستگی و همچنین تاثیر منفی بر روی حافظه، افزایش احتمال آلزایمر، افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه، خون و تومور مغزی می شود.

او تاکید کرد: موبایل، تلفن بیسیم، مایکروفر، مودم وای فای، سیستم های دارای بلوتوث و دکل های تولید کننده امواج الکترو مغناطیسی از جمله وسایلی هستند که تولید امواج می کنند.

احمدی در ادامه ضمن توصیه های لازم جهت کاهش عوارض امواج موبایل در دوران بارداری و با اشاره به راههای  کاهش عوارض امواج، توصیه کرد از وسایل های ضدامواج؛ مانند کاور ضد امواج مودم، وای فای، لباس ها، رنگ ها و پشه بند های ضد امواج  که توسط  شرکت های معتبر سازنده محصولات ضد امواج و خدمات ایمن سازی در جهت ارتقای سطح سلامت جامعه، استفاده کنند.

مامای مركز جامع خدمات سلامت نوجین در ادامه با تاکید بر انجام مامو گرافی، معاینه پستان و با تاکید بر اینکه تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه نه تنها شانس درمان را افزایش می دهد، بلکه از عوارض روحی- روانی،خانوادگی و اجتماعی آن جلوگیری می کند،گفت: یکی از راه های تشخیص زودرس سرطان پستان، خودآزمایی پستان یا معاینه پستان توسط خود فرد است و روز هفتم سیکل بهترین زمان برای معاینه است

او افزود: در صورت مشاهده هرگونه توده و سفتی و هرگونه ترشح خونی یا زرد رنگ و در صورتی که پستان پوست پرتغالی شود و یا نوک سینه ها به صورت ناگهانی فرو رفته شود، بیمار باید به مراکز درمانی و یا پزشک خانواده خود مراجعه کنند.

او با تاکید بر اینکه ماموگرافی دقیق ترین راه کشف سرطان پستان در مراحل اولیه است،گفت: بیمار طبق تشخیص و معاینه پزشک و با توجه به سن جهت انجام ماموگرافی یا سونو به مراکز انجام ماموگرافی یا سونو گرافی معرفی می شود.

احمدی در پایان تاکید کرد: اگر خانمی هیچ عامل خطری هم برای سرطان سینه نداشته باشد بایستی نخستین ماموگرافی را در سن ۳۵ سالگی انجام دهد.

پایان خبر