حجت الاسلام دهقان: در حادثه سیل ویرانگر شیراز سبزپوشان سپاه، بسیج و ارتش به سرعت و با تمام توان وارد عمل شدند و به امداد رسانی پرداختند، اما در مقابل برخی از دولتمردان در خارج از کشور و یا در سواحل دریاهای کشور مشغول تفریح و خوشگذرانی بودند.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند؛ حجت الاسلام حاج شیخ “حسن دهقان” امام جمعه موقت فراشبند در خطبه های نماز جمعه این هفته این شهرستان ضمن سفارش خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، به اشاره به حوادث بسیار تلخ سیل در شمال کشور در آغازین روز از سال جدید، که عده ای از هموطنان جان خود و خانه و کاشانه خود را از دست دادند و همچنین حادثه سیل در شیراز که منجر به کشته شدن تعدادی از هم استانی ها و مسافران نوروزی شد، این واقعه تلخ را به خانواده های مصیبت دیدگان این حادثه تسلیت گفت و از درگاه خداوند متعال برای بازماندگان صبر و اجر جزیل و برای جان باختگان رحمت واسعه الهی مسالت کرد.

وی با تقدیر از میهمان نوازی خوب مردم شیراز، گفت: میهمانی نوازی های بسیار خوب مردم شیراز تا حدودی از این درد و رنج  و این داغی که بر دل عده ای از هموطنان گذاشته شد، کاست.

امام جمعه موقت فراشبند افزود: مردم شیراز در عمل، مهمان نوازی خود را اثبات کردند و به کمک حادثه دیدگان این سیل شتافتند و همه امکانات از جمله غذا، پوشاک و مایحتاج زندگی را در اختیار آنها قرار دادند،عده ای منزل مسکونی خود را در اختیار مسافران نوروزی قراردادند و هتل داران نیز هتل های خود را به صورت رایگان در اختیار انها گذاشتند. اما این کافی نیست.

 وی ادامه داد: امروز سیل زدگان استان گلستان و مازندران نیاز شدید به کمک های نقدی و غیر نقدی شما مردم دارند و چشم به راه شما مردم خوب، مومن و متدین و انقلابی هستند، کمیته امداد، هلال احمر و سپاه علاوه بر اینکه با تمام وجود در خدمت سیل زدگان هستند، امروز در مصلای نماز جمعه و همچنین در نقاط مختلف شهر، آماده دریافت کمک های نقدی و  غیر نقدی شما برای ارسال به مناطق سیل زده هستند .

حجت الاسلام دهقان با اشاره به اینکه ما مسلمان هستیم و باید با همنوعان خود احساس همدردی کنیم،گفت:  مردم باید هرچه در توان دارند به این امر خیر کمک کنند و بدون شک این ذخیره الهی و صدقه ای است که ثواب آن در پرونده شما ثبت و ضبط خواهد شد.

وی با اشاره به نیازهای ضروری سیل زدگان، افزود: امروز آنها به لباس، پتو و خوراک نیاز دارند و برای تعمیر و ساخت سرپناه و منازل مسکونی خود نیاز به کمکهای نقدی دارند. چون اگر بخواهند منتظر تسهیلاتی که از طریق بانک به انها ارایه شود، باشند زمان زیادی به طول می انجامد که با توجه به این شرایط، نیازمند کمکهای مردمی است تا در کنار کمک های نهادهای انقلابی و مردمی همچون سپاه،ارتش، هلال احمر وکمیته امداد بتوان مشکلات آنها را مرتفع کرد.

خطیب موقت نماز جمعه فراشبند با اشاره به نقش کمرنگ دولت در این حوادث گفت: اینجا وظیفه دولت بیشتر بود که در این عرصه وارد شود. اما مشاهده می کنیم که هرگاه کشور دچار بحران شود و سیل یا زلزله ای رخ دهد، سبز پوشان سپاه و بسیج قهرمان در آنجا حضور چشمگیری دارند و به کمک مردم می شتابند.

وی خطاب به عده ای که می گویند سپاه نباید در امور کشور دخالت کند و باید در پادگانهای خود بنشینند و مشغول کارهای نظامیگری خود باشد، گفت: هرجا اتفاقی میافتد بسیج و سپاه  حضور دارند در امنیت بسیج و سپاه حضور دارند. این ناسپاسی و قدر نشناسی است که سپاه را متهم کنیم.

امام جمعه موقت فراشبند تصریح کرد: در قضیه سیل شیراز عده ای نابخردانه و بی انصافانه مقصر اصلی را سپاه  دانستند و گفتند که سپاه در آن محدوده پادگان نظامی داشته و به خاطر آنکه سیل خودشان را فرا نگیرد، مسیر سیل را به طرف مردم هدایت کردند، در صورتی که سپاه آنجا پادگانی نداشته تا بخواهد مسیر سیل را به سوی مردم و فرزندان خود هدایت کند.

وی افزود: در این حادثه، سپاه با تمام وجود وارد عرصه شد و کمک کرد و یکی از سرهنگ های خود را نیز در راه کمک رسانی به سیل زدگان عزیز از دست داد.

حجت الاسلام دهقان با اشاره حضور کمرنگ دولت و در مقابل، حضور پر رنگ سپاه و بسیج در ایام تعطیلات نوروز در این عرصه، افزود: سپاه و بسیج در تمامی عرصه ها و بحران ها از جمله در سازندگی و محرومیت زدایی حضور فعال و چشمگیر دارد، اما متاسفانه برخی همیشه همه مشکلات را به گردن سپاه می اندازند، در صورتی که می بینیم همین سبزپوشان سپاه در حادثه سیل ویرانگر شیراز به سرعت و با تمام توان وارد عمل شدند و به امداد رسانی پرداختند، اما هنگامی که عده ای از هموطنان غرق در سیل شدند و از بین رفتند، برخی دولتمردان در خارج از کشور و یا در سواحل دریاهای کشور مشغول تفریح و خوشگذرانی بودند.

وی تاکید کرد: امروز وظیفه دولت است که به کسانی که همسر و فرزندان و خانه و کاشانه خود را در این حادثه از دست داده اند بیشتر رسیدگی کنند و به کمک مردم بشتابند.

خطیب موقت نماز جمعه فراشبند در مورد خطاب مقام معظم رهبری به نیروهای مسلح برای کمک سیل زدگان گفت: ایسان خوب می داند که تنها کسی که در میدان و در وسط میدان و جان فدا است نیروهای مسلح و بویژه سپاه و بسیج است.

 وی سپاه و بسیج و ارتش و ائمه جمعه و روحانیت را دلسوز مردم و نظام و انقلاب دانست و افزود: به همین خاطر مقام معظم رهبری از ائمه جمعه می خواهد که به کمک مردم بشتابند و ازمردم بخواهند که در این عرصه کمک کنند. گرچه می بایست این پیام ها را به رییس جمهور، استاندار ها و فرمانداران می داد، اما خطاب حضرت آقا به سپاه و بسیج و ائمه جمعه است. حضرت آقا می داند که سپاه و بسیج و ارتش و ائمه جمعه و روحانیت دلسوز مردم و نظام و انقلاب هستند.

حجت الاسلام دهقان در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه به ۱۲فروردین روز ظهور شخصیت واقعی ملت شریف و نجیب ایران اسلامی و روز تثبیت نظام جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: در روز ۱۲ فروردین سال ۵۸ مردم برای اولین بار بعد از صدر اسلام به پای صندوق رای آمدند و به جمهوری اسلامی ایران آری گفتند و نظام جمهوری اسلامی ایران را تثبیت کردند. نظامی که دشمنان و خناسان گفتند جمهوری به تنها، یعنی جمهوری بدون قید کلمه اسلامی باشد، اما امام راحل فرمود: نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد «جمهوری اسلامی ایران».

وی افزود: حضرت امام با اشاره به اینکه مردم در روزهای آغازین دهه فجر فریاد استقلال آزادی جمهوری اسلامی سردادند فرمودند: نیازی به رفراندوم نیست، اما برای این که اتمام حجتی برای دیگران شود دستور دادند تا رفراندوم برگزار شود و مردم به پای صندوق های رای آمدند و  به جمهوری اسلامی رای دادند.

امام جمعه موقت فراشبند تصریح کرد: امروز بحمدلله این نظام و این انقلاب به برکت خون شهدا استمرار پیدا کرده و تا سالیان سال پایدار خواهد ماند و ان شا الله به دست رهبر فرزانه انقلاب به دست صاحب اصلی اش آقا امام زمان سپرده خواهد شد و هیچ کس نمی تواند این نظام و انقلاب را تهدید کند.

 وی افزود: گرچه دشمنان و بدخواهان از اوایل انقلاب تاکنون، کشور ما را تهدیدهای زیادی کردند و خواستند این نظام را از بین ببرند اما با یاری مردم نتوانستند این نظام جمهوری اسلامی را از بین ببرند.

خطیب موقت نماز جمعه فراشبند در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه سالروز شهادت باب الحوایج حضرت موسی بن جعفر را تسلیت گفت و افزود: حضرت امام موسی کاظم (ع) یکی از امامان مظلوم بود که همواره او را از زندانی به زندان دیگر منتقل می کردند و به پای امام مظلوم غل و زنجیر می بستند. تا اینکه وی را به سیاه چالهای زندان های بغداد و زندان مخوف و تاریک سِندی بن شاهک ملعون منتقل کردند و تحت شکنجه زیاد قرار دادند به نحوی که امام از خداوند طلب مرگ کرد.

وی افزود: هارون چون می دید روز به روز بر عظمت امام افزوده می شود و شیعیان بسیاری از او پیروی و به امامت او اعتقاد پیدا می کنند. احساس خطر کرد و سرانجام آن حضرت را مسموم و به شهادت رساند.

حجت الاسلام دهقان در ادامه ۲۷ رجب عید سعید مبعث را تبریک گفت و افزود: روز عید مبعث روز تربیت انسان و تجلی‌گاه  فضایل و مکارم اخلاقی است.

پایان خبر