دانش آموزان دبیرستان دخترانه حضرت «زهرا» (س) فراشبند با شعار «شیوع رو به رشد آسم را متوقف کنیم» به مبارزه با آسم رفتند.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان فراشبند در جمع دانش آموزان دبیرستان دخترانه «زهرا»(س) فراشبند بيماری آسـم را يـك بيماري التهابـی مزمن و غير واگيـر ريـه معرفی کرد و گفت: ايـن بيمـاري به دنبـال واكنـش راههاي هوايي به عوامل محــرك وحساسيت زا (آلرژيــك) رخ مي دهد و هميشـه در فرد بيمـار حتــي زمانــي كــه بيمــار احسـاس ناخوشي ندارد وجـود دارد.

«صادق عالیشوندی» مهم ترین عوامل محيطي در بروز يا بدتر شدن آسم را  گرده های گل و گیاه، عوامل حساسيت زاي حيوانات مانند پر، مو يا پوست، قارچها و کپک‌ها، هيره (مايت) موجود در گرد و خاك خانه ها، سوسك و انواع حشرات، دود سيگار و ساير مواد دخاني، آلودگي هوا و تغييرات آب و هوايي به ویژه هواي سرد وخشك عنوان کرد.

او، سـرفه، خس خس و تنگي نفس را از شايع ترين علایم آسم دانست و گفت: سرفه بيماران مبتلا به آسم اغلب در شب و اوايل صبح بدتر مي شود و مانع خواب در بیمار مي شود و این سرفه ممكن است تك تك يا حمله اي باشد ولي اغلب به مدت طولاني ادامه مي يابد.

عالیشوندی ادامه داد: خس خس عود كننده نيز از علایمي است كه بايد در صورت مشاهده، به آسم مشكوك شد و وجود تنگي نفس نیز به عنوان يكي از علایم مشكوك به آسم به ارزیابی بیشتر نیاز دارد.

او افزود: همه بيماران علایم بالا را به طور كامل ندارند و شدت وميزان علایم نيز درحالت هاي مختلف بيماري و در حمله آسم متفاوت است.

این کارشناس مبارزه با بیماری های غیر واگیر در ادامه به اقدامات پیشگیرانه برای کنترل آسم پرداخت و گفت: به منظور مقابله با هيره (مایت)موجود در گرد و خاك خانه ها، باید بالش ها و تشك ها در پوشش هايي غيرقابل نفوذ پيچيده شود و كليه ملحفه ها هفته اي يكبار درآب ۶۰درجه سانتي گراد شسته شده و در آفتاب خشك شود.

او ادامه داد: درصورت امكان از قالي به عنوان كفپوش استفاده نشود، وسايلی همچون اسباب بازي و مبلمان در داخل اتاق كودك نگهداري نشود، سطح رطوبت خانه كاهش يابد و همچنین از به كاربردن بالش يا تشك حاوي پر، پشم و كرك اجتناب شود.

عالیشوندی همچنین با تاکید بر عدم نگهداری حیوانات خانگی در محیط داخل منزل گفت: به هيچ عنوان اجازه ورود این حيوانات به رختخواب داده نشود.

او با اشاره به اینکه سوسك نیز از عوامل حساسيت زا است که باید با روش هاي مناسب در رفع اين حيوان تلاش شود، تاکید کرد: از مصرف دخانیات و قرار گرفتن در معرض دود سیگار سایر افراد نیز خودداری شود و اجازه سيگار كشيدن در خانه يا فضاهاي بسته به هيچ كس داده نشود،

این کارشناس مبارزه با بیماری های غیر واگیر اضافه کرد: به هنگام آلودگي شديد هوا از منزل خارج نشویم و از ورزش در فضاي آزاد نیز خودداری کنیم و همچنین به منظور پیشگیری از آلودگی هوای داخل منزل از سوخت های بیولوژیک نظیر چوب، فضولات و زباله استفاده نشود.

او افزود: تغذيه انحصاري با شيرمادر به ویژه در ۶ ماه نخست زندگي، خطر بروز آلرژي و آسم را كاهش مي دهد.

عالیشوندی با بیان اینکه برخی از بيماران مبتلا به آسم به بوهاي تند مثل بوي رنگ و اسپري مو، عطر و ادوكلن، سفيد كننده ها، جوهر نمك واكنش نشان مي دهند، گفت: بيماران مبتلا به آسم بايد از اين عوامل محرك اجتناب كنند.

این کارشناس مبارزه با بیماری های غیر واگیر با اشاره به اینکه گرده هاي گياهي موجود در فضا، اغلب سبب آسم و آلرژيهاي فصلي مي شوند، اضافه کرد: درختاني مثل نارون، كاج، سپيدار، علوفه هاي هرز در فصول مختلف مشكل ساز هستند که با بستن درب و پنجره ها در فصل هاي گرده افشاني، مي توان از نفوذ گرده ها به اتاق جلوگيري كرد.

او با بیان اینکه كپك ها و قارچ ها نیز از عوامل آلرژي زا در فضاهاي بسته به شمار مي روند، یاد آور شد: رطوبت و گرما سبب رشد قارچ ها وكپك ها مي شود، لذا بايد محل هاي مرطوب مثل حمام و زير زمين تميز شوند..

در این برنامه آموزشی، دانش آموزان با  آسم، عوامل محيطي در بروز يا بدتر شدن آن، علایم و اقدامات پیشگیرانه برای کنترل این بیماری آشنا شدند.

پایان خبر