حجت الاسلام ابراهیمی: کسی که به نماینده ولی فقیه و مسائل ذبح شرعی اعتقادی ندارد و اقرار می‌کند که من کسی هستم که امام جمعه مُهر را وسط راه پیاده کردم و حاضر است گوشت مرده و میته به خورد مردم برود نمی تواند شهردار باشد.

به گزارش نخل بیدار به نقل از  روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند؛ حجت الاسلام “هادی ابراهیمی” امام جمعه فراشبند در خطبه های نماز جمعه این هفته این شهرستان ضمن سفارش خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی،ضمن تسلیت سالروز ضربت خوردن حضرت علی و  گرامیداشت شب های قدر با اشاره به آیات انا انزلناه فی لیلة القدر و ما ادراک ما لیله القدر از سوره قدر،گفت: خداوند در قران می فرماید: ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم و تو چه می دانی شب قدر چیست شب قدر بهتر از هزار ماه است. فرشتگان و روح در آن شب به اذن پروردگارشان برای تقدیر هر کاری نازل می‌شوند شبی است سرتاسر سلامت برکت و رحمت تا طلوع سپیده صبح.

وی افزود: از آیات قرآن به خوبی استفاده می‌شود که قرآن مجید در ماه مبارک رمضان و در شب قدر هم نازل شده است. همان شبی که مقدرات و سرنوشت انسان‌ها تعیین می‌شود با تعبیری که مفسرین از واژه انزال و تنزیل دارند این است که قرآن دوبار نازل شده است یک بار به صورت دفعی که در یک شب تمام آن بر قلب نازنین پیغمبر صلی الله و علیه و آله نازل شده و بار دیگر به صورت تدریجی که در طول ۲۳ سال دوران نبوت انجام گرفته است. کلمه انزال یعنی نزول دفعی و کلمه تنزیل یعنی نزول تدریجی

امام جمعه فراشبند افزود: قرآن می‌فرماید شب قدر، شبی است که از هزار ماه بهتر است، یعنی ۸۳ سال و ۴ ماه یعنی به اندازه یک عمر طولانی پربرکت ارزش دارد پس جفا است بر انسان مومن که شبهای قدر را به خواب و کارهای غیر عبادی بپردازد. شب قدر مخصوص زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نبوده بلکه امری مستمر و شبی است که در همه سال‌ها تکرار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در این شب، فرشته ها و روح به زمین نازل می شوند،گفت: منظور از روح به قول امام صادق علیه السلام اعظم از ملائکه و جبرئیل است .منظور از «کلّ امر» این است که فرشتگان برای تقدیر و تعیین سرنوشت ها و آوردن هر خیر و برکتی، در آن شب نازل می‌شوند و مومنین نیز باید تلاش کنند که درسرنوشت یک ساله خود شریک شوند، خوبی ها را از خدا بخواهند و بدی‌ها را از خود دور کنند.

حجت الاسلام ابراهیمی افزود: شب قدر شبی است سرتا سر سلامت از آغاز تا پایان، طبق بعضی از روایات در آن شب شیطان در زنجیر است و از این نظر نیز شبی است سالم و توأم با سلامت. شبی است سراسر نور و رحمت که با فقدان پیغمبر، وصی و جانشین پیغمبر یعنی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نازل می‌شوند.

وی اظهار داشت: در داستان حضرت ابراهیم علیه السلام آمده است چند نفر از فرشتگان الهی نزد او آمدند و بشارت تولد فرزند برای او آوردند و بر او سلام کردند می‌گویند لذتی که ابراهیم علیه السلام از سلام این فرشتگان برد با تمام دنیا برابری نداشت.اکنون باید فکر کرد وقتی گروه گروه فرشتگان در شب قدر نازل می‌شوند و به مومنان سلام می کنند چه لذت و لطف و برکتی دارد.

خطیب نماز جمعه فراشبند با اشاره به اینکه وقتی ابراهیم علیه السلام را در آتش نمرود افکندند، فرشتگان آمدند و بر او سلام کردند و آتش بر او گلستان شد، تصریح کرد: آیا آتش دوزخ به برکت سلام فرشتگان بر مومنان در شب قدر برد و سلام نمی‌شود و وقتی به مؤمنین گفته می شود:  «ادخلوها بسلام آمنین» چه لذتی پیدا می‌کند مؤمن،  آری این نشانه عظمت امت‌ محمد صلی الله علیه و آله است که در آنجا بر خلیل الرحمان نازل می‌شوند و در اینجا بر امت محمد صلی الله و علیه و آله و سلم.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه با اشاره به آیه ۷ سوره ابراهیم «لئن شکرتم لازید نکم و لئن کفرتم ان عذابی لشدید» گفت: این آیه ما را به شکرگزاری و سپاسگزاری دعوت می کند و همانا نتیجه شکرگزاری را افزایش نعمت می داند و نتیجه کفران نعمت و عدم سپاس، عذاب شدید را وعده می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه سالی که گذشت خداوند، محصول خوبی به شما داد و امسال هم بهار بسیار خوبی به ما داده است،گفت: قصبی که در سالهای گذشته بین ۱۸۰۰ تومان الی ۲۵۰۰ تومان به فروش می‌رسید در سال گذشته از پنج هزار تومان الی ۱۲ هزار تومان به فروش رسید یعنی یک افزایش چند برابری و محصول گندم نیز امسال بسیار خوب است و حالا نوبت شماست که آیا جواب این همه لطف و عنایت خدا را می دهید یا خیر.

حجت الاسلام ابراهیمی ادامه داد: شکر نعمت پس از گفتن الحمدلله و شکرلله به این است که زکات آنها را به تمام بپردازید نه اینکه بخشی از آن را بدهند از بخش دیگر امتناع و یا اصلا ندهند.

وی تصریح کرد: بعضی ها فکر می کنند زکات مخصوص آدم پولدار و با ثروت است و اگر فقیری قصب و خرمای او به حد نصاب رسید و یا جو و گندم او به حد نصاب رسید زکات ندارد. این چنین نیست، پرداخت زکات فقیر وغنی ندارد هر که محصولاتش به حد نصاب زکات رسید باید زکات آن را بپردازد چه فقیر باشد و چه غنی.

امام جمعه فراشبند اظهار داشت: فرض کنید، فقیری که تحت پوشش کمیته امداد هست،چند هکتار گندم کاشت بعد از درو و کسر هزینه‌ها، دید که از حد نصاب بیشتر است، پس باید زکات آن را بپردازد و نمی‌تواند بگوید چون من فقیر هستم زکات به من تعلق نمی‌گیرد. خیر باید زکات آن را بپردازد و اگر نپردازد ذمه او مشغول است و گناه کرده است.

حجت الاسلام ابراهیمی در خطبه های دوم نماز جمعه فراشبند با تبریک سالروز آزادی خرمشهر مقاوم و صبور در عملیات غرورآفرین بیت‌المقدس به همه رزمندگان اسلام و خانواده‌های شهدای عزیز، گفت: این عملیات یکی از بزرگترین و سخت ترین عملیات بود که طی آن ۵۰۳۸ کیلومتر مربع از اراضی اشغال شده از جمله شهرهای خرمشهر، هویزه، پادگان حمیدیه و جاده اهواز خرمشهر آزاد شدند و شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد از تیررس توپخانه دشمن خارج شدند.

وی افزود: با فتح خرمشهر برتری نظامی ایران در عراق سراپا مسلح از ناحیه دشمنان مورد تایید کارشناسان و تحلیلگران نظامی قرار گرفت. در این عملیات حدود ۱۹ هزار تن از نیروهای دشمن به اسارت درآمده و حدود ۱۶ هزار تن نیز کشته و زخمی شدند و عراق بخش زیادی از توان نظامی زرهی لجستیک و نیروهای انسانی خود را از دست داد. به نحوی که کشورهای عرب منطقه به تقویت مسائل نظامی و مالی عراق برآمدند.

امام جمعه فراشبند در ادامه با اشاره به برگزاری مراسم سالگرد عملیات این فتح بزرگ و یادواره شهدای این عملیات در شب گذشته در مسجد جامع اعظم فراشبند، گفت: متاسفانه نه مردم از این مراسم، استقبال خوبی کردند و نه مسئولان. در بین مسوولان دولتی، به جز یکی دو مسئول و برادران نیروی انتظامی و سپاهی که خود برنامه‌ریز این یادواره بودند، متاسفانه کسی شرکت نکرده بود.

وی افزود: به نظر می‌رسد که مسوولان، یا خواب بودند و یا زمین‌گیر تلویزیون شده بودند، بعضی ها هم فکر می‌کنند که شهدا مربوط به سپاه است و روحانیت و می گویند شهدا کاری به کار ما ندارند، سپاه و روحانیت بروند برای آنها یادواره بگیرند.

خطیب نماز جمعه فراشبند ادامه داد: بعضی ها هم ایراد می‌گیرند که چقدر این جلسات را می‌گیرید بس است. الان دوران صلح و آرامش و رفاه است. دیگر نیازی به این جلسات نیست. بگذارید مردم خوش باشند ،مردم احتیاج به شادی دارند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی مسوولان حاضر نیستند قدمی برای شهدا بردارند، گفت: اگر شهید گمنام به شهرستان می آورند برای او حاضر نیستند هزینه کنند، آقای فرماندار می گوید هزینه کردن از سوی نهادها و ادارات دولتی برای شهید گمنام، حق الناس است و به همین خاطر نمی تنوانیم برای شهید گمنام هزینه ای در نظر بگیریم و یا کمکی کنیم، این تفکر انقلابی نیست بلکه یک تفکر غلط و لیبرالی است.

حجت الاسلام ابراهیمی این گونه افراد را انسانهای بی درد و مرفهی دانست که مست غرور و هوای نفس خویش اند و سو استفاده کننده هایی هستند که همه چیز از پست و مقام و ثروت را برای خود می خواهند اما حاضر نیستند کمتر قدمی برای شهدا بردارند. ان شاالله شهدا هم قیامت سر پل صراط جلوی آنها را خواهند گرفت.

امام جمعه فراشبند در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه با بیان اینکه در مورد ناظر ذبح شرعی در کشتارگاه فراشبند چندین بار با شهردار محترم صحبت کردم اما آقای شهردار چندان اهمیتی نمی دهد و تلاش می کند که ناظر شرعی را به بهانه های مختلف برکنار نماید،گفت: لازم می دانم در این خصوص مطالبی را به خدمت شما مردم عزیز عرض کنم.

وی تاکید کرد: همه کشتارگاههای کشور باید ناظر ذبح شرعی داشته باشند،یعنی یک طلبه و یا یک روحانی باید نظارت داشته باشد که کار ذبح به صورت شرعی انجام بگیرد، چون ممکن است کسانی که آنجا هستند، دانسته یا ندانسته کاری کنند که از نظر شرعی حیوان میته گردد و حتی اعضاء حرام حیوان را به مردم بفروشند و یا حیوان مرده را قاطی گوشت حیوان سالم نمایند. کارهایی که به کرات انجام گرفته و شماها هر از چند گاهی می شنوید که گوشت الاغ و اسب و حیوانات مرده را به مردم فروخته اند و یا به صورت کبابی به خورد مردم داده اند.

خطیب نماز جمعه فراشبند افزود: اگر مردم از حیوان میته و غیر شرعی استفاده کنند خدا می‌داند که بر سر آن مردم و فرزندان آن چه خواهد آمد و وای به حال آن نطفه ای که بر اثر خوردن گوشت حرام منعقد گردد.

وی اظهار داشت: شهردار محترم از روز اولی که به فراشبند آمد ناظر شرعی کشتارگاه را برکنار کرد، که با تذکر بنده و ریاست محترم شورا تسلیم شد، اما باز هم به بهانه حقوق حاضر نیست قبول کند.

حجت الاسلام ابراهیمی تصریح کرد: طبق نامه‌ای که از طرف نماینده ولی فقیه مستقر در کشتارگاه استان آمده، آقای شهردار باید مبلغ یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان به ناظر شرعی بپردازد و با صحبتی که بنده با آن آقا طلبه داشته ام به او گفته‌ام شما با مبلغ ۷۰۰ تومان هم قبول کنید اما باز هم شهردار زیر بار نمی رود و می گوید نماینده ولی فقیه کیست که برای من تصمیم می‌گیرد. آنها کاره ای نیستند.

 وی اظهار داشت: کسی که نه اعتقادی به نماینده ولی فقیه دارد و نه به مسائل ذبح شرعی و اقرار می‌کند که من کسی هستم که امام جمعه مُهر را وسط راه پیاده کردم و حاضر است گوشت مرده و میته به خورد مردم برود اما به دلیل اینکه ادعا می کند شهرداری بدهکار است تقبل این مبلغ ناچیز نمی کند، آیا می تواند شهردار باشد؟

امام جمعه فراشبند، افزود: مطلب دیگری که قصد بازگو کردن آن را نداشتم اما لازم می دانم برای اطلاع شما مردم عرض ‌کنم که بهتر بدانید این است که از اعتبارات ۳ درصد نفت و گاز آقای فرماندار سابق در سال‌های ۹۴ و ۹۵ و ۹۶ مبالغی برای دفتر امام جمعه در نظر گرفته بود که به اعتبارات شهرداری اضافه شد. با آمدن شهردار جدید، جناب آقای محمدی گفتند من پرداخت نمی‌کنم. هر وقت مدرک رسمی آوردید، پرداخت می‌کنم. این یعنی مبلغ ۸ میلیون تومان تخصیصی سال ۹۴ و ۴ میلیون تومان تخصیصی سال ۹۵ و ۶ میلیون تومان هم تخصیصی سال ۹۶ که یکی دیگر از ادارات می باشد و فعلا اسم نمی‌برم. آیا اینها حق  اداره و حق العموم نیستند؟

وی با اشاره به اینکه امروز برخی مسوولان با دست راست می دهند و با دست چپ می گیرند، تصریح کرد: این یعنی دولتی که مسئولان هم به تبعیت از دولت، برای فرهنگ و نهاد نماز جمعه ارزشی قائل نیست. همانگونه که از بودجه سپاه و نهادهای فرهنگی فعال انقلابی می زند اما برای سگ ها و گربه های مرفهین بی درد و لاابالی ارز ۴۲۰۰ تومانی بابت واردات غذای آنها اختصاص می‌دهد. این است تفکر دولتی که به مردم قول درآمد سرشار داد و این هم شهرداری که برای فرهنگ تا کنون یک قدم بر نداشته است.

حجت الاسلام ابراهیمی خطاب به شورای اسلامی شهر گفت: حال که در میان خود شما نسبت به شهردار محترم تشتت است و بعضا خود مسئولان هم آنگونه که اظهار می دارند راضی نیستند و قاطبه مردم هم ناراضی هستند، حرکتی انجام دهید و به دنبال تغییر و تحول باشید.

امام جمعه فراشبند خطاب به استاندار و فرماندار شهرستان گفت: این مساله را تمام کنید. تا کی مردم باید ضرر کنند کسی را انتخاب کنید که هم برای نهاد ولی فقیه احترام قائل باشد و هم نسبت مسئله شرعی و خوراک طیب و طاهر مردم دغدغه خاطر داشته باشد. در غیر این صورت شما نیز شریک اعمال او خواهید بود و مردم شما را نخواهند بخشید.

 

پایان خبر