حجت الاسلام ابراهیمی: همه کسانی که به عنوان محیط بان، جنگل بان و آتش نشان در حین ماموریت، جان شیرین خود را از دست می‌دهند در زمره شهیدان راه خدا هستند ومسوولان باید این موضوع را به صورت جدی پیگیری کنند.

به گزارش روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند؛ حجت الاسلام حاج شیخ “هادی ابراهیمی” امام جمعه فراشبند در خطبه های نماز جمعه این هفته این شهرستان ضمن سفارش خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی،گفت: ماه رمضان المبارک ماه راز و نیاز و ماه دعا و استغفار و ماه بازگشت بنده به سوی خداوند غفار و مهربان بود و ماهی بود که بابت گناهان مان توبه کردیم و قول دادیم که دیگر مرتکب گناه نشویم.

 وی با اشاره به اینکه توبه دری به سوی رحمت خداوند است، گفت: توبه، درمکتب اسلام یک اصل تربیتی است و دارای اهمیت فوق العاده ای است به حدّی که با توبه خالص، بنده شبیه کسی می شود که تازه از مادر متولد شده یعنی از تمام آلودگی ها پاک شده و باید عمل را برای خدا از سر بگیرد.

 امام جمعه فراشبند بابیان اینکه ممکن است بعضی ها بنا به دلایلی موفق به عمل توبه نشوند، گفت: یکی از آن دلایل، احساس بزرگی گناه است، به عنوان مثال، این فکر در نظر فرد گناهکار مجسم می شود که آیا ممکن است خداوند این همه گناهان سنگین مرا ببخشد. چگونه میتوانم آن همه گناه حق‌الناس را جبران کنم و مانند افرادی که با دزدی یا اختلاس یا به صورت رانت خواری و باج گیری و حق سکوت، میلیاردها تومان به دست آورده است،این افکار مانند کابوسی وحشتناک بر روح او سایه می افکند و امیدش را از دست می دهد و همین افکار به او می گوید توبه کردن تو چه سودی به حالت دارد، تو که در گناهانت غرق گشته ای و تمام وجودت شده است خلاف و معصیت، حال که این چنین شده ای و امیدی به بازگشت وجود ندارد این راه را تا آخر برو تا حداقل دنیای آباد و آزاد داشته باشی.

وی ادامه داد: اینها همه وسوسه شیطان است چون قرآن در سوره زمر آیه ۵۳ می‌فرماید:  قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا ای پیغمبربه این بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده اند بگو که از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را می آمرزد زیرا که او بسیار آمرزنده و مهربان است.

خطیب نماز جمعه فراشبند با اشاره به اینکه کار خدا انتقام جویی و خشونت نیست؛ تصریح کرد: کار خدا تربیت و هدایت است لذا خداوند با لحنی آکنده از لطف و محبت، آغوش رحمتش را به روی همگان باز کرده و فرمان عفو آنها را صادر نموده است، می فرماید: همه گناهانتان را می بخشم نه بعضی از آنها، به شرط اینکه صادقانه برگردید، توبه نصوحانه انجام دهید و عمل صالح را از سر بگیرید.

وی افزود: آیه آیه ۵۳ سوره زُمر از امید بخش ترین آیه قرآن است، حضرت علی بن ابیطالب علیه السلام می فرماید در تمام قرآن آیه ای وسیع تراز این آیه نیست.

حجت الاسلام ابراهیمی با تاکید بر اینکه در فرهنگ دینی ما آغاز زندگی جدید و حتی تولد ثانوی برای یک انسان گناهکار با نسخه شفابخش توبه انجام می گیرد، افزود:  در روایتی از پیامبر صلی الله علیه و آله می خوانیم:« التائب من الذنب كمن لا ذنب له»، یعنی کسی که از گناه توبه کنند همانند کسی که اساساً گناه نکرده است. یا گفته شده است «کمن ولدته امه» یعنی او همانند کسی است که تازه از مادر متولد شده است.

وی افزود: خداوند در سوره زمر به دنبال آیه قبل می فرماید : وَأَنِيبُوا إِلَى رَبِّكُمْ وَأَسْلِمُوا لَهُ مِنْ قَبْلِ أَنْ يَأْتِيَكُمُ الْعَذَابُ ثُمَّ لَا تُنْصَرُونَ یعنی و به درگاه پروردگار تان باز گردید و در برابر او تسلیم شوید پیش از آنکه عذاب به سراغ شما آید سپس از سوی هیچ کسی یاری نشویم .

وی تصریح کرد: این دستورها می‌گوید: درهای رحمت و غفران بر روی همه بندگان بدون استثنا باز است مشروط بر اینکه بعد از ارتکاب گناه به خود آیند و تغییر مسیر دهند، رو به سوی درگاه خدا آورند، در برابر فرمانش تسلیم باشند و با عمل، صداقت خود را نشان دهند.

حجت الاسلام ابراهیمی در خطبه های دوم نماز جمعه فراشبند سالگرد رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را به محضر شما مردم عزیز تسلیت و ولایت ولی امر مسلمین جهان، حضرت امام خامنه ای را به مردم انقلابی و ولایتمدار تبریک گفت و افزود: برای این که یادی کنیم از آن امام راحل جمله ای از وی یاد می‌کنم. فرمودند «شما آقایان که مردم را هدایت می کنید همه را به وحدت کلمه دعوت کنید خدای تبارک و تعالی امر فرموده است که «و اعتصموا بحبل الله». اجتماع کنید. لکن اجتماع با تمسک به حبل الله، هر اجتماعی مطلوب نیست و اعتصموا بحبل الله مطلوب است. «اقرا باسم ربک» اسم رب همان ریسمان است که همه باید به آن اعتصام کنیم. مردم را به وحدت و به اینکه گروه گروه نشوند دعوت کنید»

وی افزود: معنی این سخن این است که خداوند بر روی زمین پیامبران و امامان معصوم قرار داده است تا حبل الله شوند و در زمان غیبت، امام خامنه‌ای عزیز محور می شود . پس همه ما باید به گرد محور وحدت بچرخیم و الّا گروه گروه خواهیم شد و چون گروه گروه شویم قرآن می‌فرماید بی‌خاصیت می شوید و سپس سست و فشل می شوید آنگاه است که د‌شمنان بر شما پیروز خواهند شد.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه این هفته فراشبند با اشاره به اینکه شرایط تاریخی از قبیل گسترش شهرنشینی، موجب تغییرات گسترده در زندگی مردم از جمله کم تحرکی، اضافه وزن، اختلالات خواب، استرس های فردی و اجتماعی، مصرف غذاهای پرچرب و پر نمک شده که همگی تهدید کننده سلامت مردم است، گفت: وزارت بهداشت و درمان در راستای مدیریت عوامل اصلی خطر بروز فشار خون بالا، در سال ۹۸ «بسیج ملی کنترل فشارخون » را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه همه ما در معرض فشار خون بالا هستیم، گفت: بیماری فشار خون بالا یکی از بیماری‌های خاموش و بسیار خطرناک است و از مهم ترین عوامل خطر تهدیدکننده سلامت و اصلی ترین عامل مرگ و میر در کشور است.

امام جمعه فراشبند با بیان اینکه که پیشگیری بهتر از درمان است و با تاکید بر اینکه موضوع فشار خون بالا باید جدی گرفته شود، افزود: مرگ زودرس یا کم توانی و ناتوانی ناشی از سکته های قلبی و مغزی، معلول بیماری فشارخون بالا است و این بیماری  به تنهایی بالغ بر نیمی از موارد مرگ در کشور را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: در این طرح، افراد بالای ۳۰ سال، مادران باردار و بیماران کلیوی می توانند با مراجعه به پایگاه ها و مراکز خدمات جامع سلامت ، پزشکان خانواده و بیمارستان ها فشار خون خود اندازگیری کنند.

خطیب نماز جمعه فراشبند با قدردانی از شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند در راستای برپایی ایستگاه اندازه گیری فشارخون در روزهای جمعه در مصلا، گفت: بر اساس اعلام شبکه بهداشت و درمان فراشبند، از ۱۷خرداد تا ۱۵ تیر، پایگاه های ثابت و سیار و مراکز خدمات جامع سلامت، پزشکان خانواده و همچنین بیمارستان شهرستان فراشبند، آماده اندازه گیری فشار خون شما هستند.

وی از تمامی افراد جامعه هدف این طرح خواست تا در این بازه زمانی، به این مراکز مراجعه و از نظر فشار خون غربالگری و از سلامت خود اطمینان حاصل کنند.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه خطاب به پلیس راهور و نیروی انتظامی گفت: شایسته است به پاس یک ماه روزه داری و بندگی و عید مبارک فطر به آن دسته از همشهریانی که خودرو سواری و یا موتورسیکلت های آنان به سبب جرایم و تخلفات رانندگی از سال ۹۲ تاکنون در پارکینگ نیروی انتظامی توقیف شده است را براساس قانون و رأفت و رحمت شامل یک سری بخشودگیهای قرار دهند و وسایل نقلیه آنها را آزاد کنند.

وی افزود: با توجه به وضعیت گرانی وسایل نقلیه شایسته است که صاحبان وسایل نقلیه نیز در اسرع وقت به نیروی انتظامی مراجعه کرده و وسیله نقلیه خود را آزاد نمایند تا دچار زیان و ضرر و فرسودگی بیشتر وسایل نقلیه خود نشود.

امام جمعه فراشبند ادامه داد: بنده نیز در این خصوص با فرماندهی محترم نیروی انتظامی شهرستان رایزنی هایی انجام دادم و تقاضای تخفیف ویژه داشتم که ایشان نیز با بزرگواری پذیرفتند.

وی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه با اشاره به آتش سوزی بخشی ازجنگل  و مراتع کوه سرمه و تلاش برادران بسیجی، سپاهی، اداری و نیروهای مردمی برای مهار آتش، گفت متاسفانه در این حادثه، اتفاقی که نباید رخ می‌داد، رخ داد و یکی از بهترین فرزندان انقلابی، دلسوز و بسیجی شهرستان در مرکز بخش دهرم، را از دست دادیم و خانواده‌هایی نیز داغدار شدند.

امام جمعه فراشبند افزود: این خبر تاسف بار، باعث نگرانی افرادی شد که همیشه در مواقع سخت و فراز و نشیب های انقلاب همراه انقلاب بودند، همراه مردم بودند، کشور دوست و طبیعت دوست بودند.

وی خطاب به مسئولان گفت: اولاً در عملیات مهار آتش و این صحنه های که جان افراد در معرض خطر آتش سوزی و سقوط از صخره ها و دره ها است باید قبل از شرکت در عملیات مهار آتش، آموزش های لازم و کامل به افراد داده شود و بدون آموزش، کسی را به این قبیل ماموریت ها، آن هم در تاریکی شب اعزام نکنیم. ثانیاً افراد شرکت کننده در عملیات مهار آتش حتما باید بیمه باشند. ثالثاً از جلیفه های ضد آتش برخوردار باشد. رابعاً از یک مدیریت قوی برخوردار باشند که هر کس خودسرانه و به تنهایی نتواند برای خود تصمیم بگیرد. همچنین پیاده روی در عالم شب باید ممنوع باشد.

حجت الاسلام ابراهیمی افزود: مهندس علی عباسپور یکی از بهترین های شهر دهرم بود، کار او یک کار جهادی و برای خدا، نظام و مردم بود و بایسته است که نام او در زمره شهیدان ثبت شود و این را مسئولان باید دنبال کنند.

وی تاکید کرد: همه کسانی که به عنوان محیط بان، جنگل بان و آتش نشان جان شیرین خود را از دست می‌دهند در زمره شهیدان راه خدا هستند ومسوولان باید این موضوع را به صورت جدی پیگیری کنند.

خطیب نماز جمعه فراشبند در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه با اشاره به اینکه در خطبه های چند هفته گذشته در مورد ذبح شرعی تذکری به شهردار و شورا داده شد و برخی متاسفانه، به جای اینکه به اصل موضوع بپردازند، موضوع را منجرف کردند، گفت: بنده در مورد ذبح شرعی تذکری به شهرداری و شورا دادم که متاسفانه بعضی ها عوض اینکه به اصل موضوع که ذبح شرعی حیوانات است بپردازند و این موضوع را جدی بگیرند، موضوع را منحرف کردند و به مسائل مالی این طرح پرداختند، در حالی که پرداخت حقوق به ناظر شرعی از جیب شهرداری نخواهد بود بلکه از جیب قصابی ها گرفته می‌شود و به ناظر پرداخت می گردد.

وی افزود:  اینکه بعضی‌ها ذهن مردم را از اصل به فرع منحرف کردند نشان از این دارد که خود آنها نیز به این موضوع خیلی پایبند نیستند و الّا اگر پایبند بودند که موضع را جدی می‌گرفتند و به شهردار تذکر می دادند.

امام جمعه فراشبند گفت: در مورد اعتبارات ۳ درصد نفت و گاز هم عرض کردم شهرداری و یا هر اداره دیگر از جیب خودش نمیخواهد بپردازد که بعضی از آدم های معلوم الحال واژه زیاده خواهی و باج گیری را مطرح کردند.

حجت الاسلام ابراهیمی خطاب به این افراد معلوم الحال، گفت: ما اگر اهل باج گیری و رانت‌خواری بودیم و یا اگر اهل بزن و ببند با بعضی ها بودیم امروز میلیاردر بودیم.

وی افزود: متاسفانه چیزی به بنده عنوان کردند که هرگز به من نخواهد چسبید و الحمد الله برای همه دوستان بنده روشن است که حساب بنده پاک و صاف است.

امام جمعه فراشبند تصریح کرد: اینکه می بینید بنده به صورت یک فرد انقلابی مانده ام و عمل کرده ام و در صورت لزوم بدون هیچ ترس و واهمه ای به بعضی ها تذکر می دهم و از چه کسی ترس و لرزی ندارم دلیلش هم این است که پاک دستم، لقمه حلال خورده‌ام  و نه اهل رانت بوده ام، نه دلالی بلد بوده ام ونه لابی‌گری یاد گرفته ام .

وی اطهار داشت: این اداره جات از روز اول یا نباید قبول می‌کردند و یا اگر قبول کردند باید بپردازند چون  ایجاد حق شده است. بنده که برای خود نمی خواهم بلکه برای خود شما مردم است وبه خود شما مردم برمی‌گردد. دفاع من به خاطر شما مردم است. حال بعضی ها مانند فرزند خردسالی می‌مانند که از پدر خود ایراد می‌گیرند و ضرر و زیان خود را نمی‌دانند.

 خداوند به آنها نیز فهم عمیق عطا فرماید.

پایان خبر