شورای بهداشتی شهرستان فراشبند با محوریت بسیج ملی کنترل فشارخون و با هدف آگاهی مسوولان ادارات از اهداف بسیج ملی کنترل فشارخون برگزار شد.

به گزارش نخل بیدار به نقل از  روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، رییس شبکه بهداشت و درمان فراشبند در این نشست با بیان اینکه طرح بسیج ملی کنترل فشار خون با هدف ترویج سبک زندگی سالم، کاهش آمار مبتلایان به بیماری فشار خون و ارتقای سطح سواد سلامت جامعه، از سوی وزارت بهداشت راه‌اندازی شده است، گفت: بسیج ملی کنترل فشار خون از بیست و هفتم اردیبهشت در سراسر کشور آغاز شده و فاز نخست این بسیج ملی تا شانزدهم خرداد، به اقدامات اطلاع رسانی به مردم و گروه های هدف اختصاص یافته است و در مرحله دوم که از هفدهم خرداد آغاز می شود و تا پانزدهم تیر ادامه دارد، کار عملیات اجرایی و غربالگری افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی در تمام گروه‌های سنی با رعایت استانداردهای لازم در مراکز ارائه خدمات سلامت، بیمارستان ها و پایگاه های سیار انجام می گیرد.

دکتر «حسن کرمی»،حفظ سلامت مردم جامعه و پیشگیری از بیماری‌هایی همچون فشار خون یکی از سیاست های مهم وزارت بهداشت دانست و با اشاره به اینکه بیماری فشار خون زمینه‌ساز بروز سکته های قلبی، سکته های مغزی و بیماری های کلیوی است، افزود: در این برنامه، افرادی که در معرض بیماری فشار خون هستند به مراکز بهداشتی درمانی و یا پزشک خانواده معرفی و تحت مراقبت و درمان قرار می گیرند.

او با تاکید بر اینکه همه در معرض فشار خون بالا هستند، گفت: بیماری فشارخون در ۹۵ درصد موارد بدون علامت است و بیمار با فشار خون بالا بدون اینکه از وضعیت بیماری خود اطلاعی داشته باشد در جامعه به کار و فعالیت روزمره مشغول است و این به معنای آن نیست که این فرد در معرض عوارض بیماری های قلبی عروقی، سکته های قلبی و مغزی و بیماری های کلیوی قرار نمی گیرد و آسیبی به او نمی رسد.

رییس شبکه بهداشت و درمان فراشبند در ادامه، با بیان اینکه در این طرح امکان خود اظهاری برای گروه هدف ایجاد شده است، گفت:متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانه خود اظهاری به نشانی اینترنتی www.salamat.gov.ir، ضمن ارائه کدملی خود، میزان فشارخون و سابقه خانوادگی این بیماری را ثبت کنند.

کرمی ادامه داد: با ثبت اطلاعات در این سامانه، وضعیت سلامت هر فرد به او نمایش داده می شود و از سویی دیگر، کارشناسان سلامت می توانند با دسترسی به این اطلاعات، افراد در معرض خطر ابتلا به پرفشاری خون را تحت مراقبت و پیگیری لازم قرار دهند.

او ضمن تاکید بر اهمیت نقش مردم در ارتقای سلامت خود، از همگان خواست تا با مشارکت در این بسیج همگانی، ضمن تضمین سلامت خود، از بار ابتلا به بیماری های غیر واگیر و پیامدهای ناگوار ناشی از این بیماری ها بکاهند.

«صادق عالیشوندی» کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند نیز در این نشست، مهم‌ترین اهداف پیش بینی شده برای این طرح را شناسایی، شیوع، مراقبت و درمان مبتلایان به فشار خون در کشور و افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشار خون عنوان کرد و گفت: بیماری فشار خون بالا، اصلی‌ترین عامل خطر قابل تغییر برای ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری­های قلبی، بیماریهای مزمن کلیه و سکته‌ مغزی در جهان و ایران است.

«روح اله مزارعی» معاون فرماندار شهرستان فراشبند نیز، ضمن اعلام آمادگی و استقبال از اجرای این طرح در شهرستان، بر لزوم همکاری ادارات شهرستان در پیشبرد اهداف اجرای این طرح و تحقق اهداف بسیج ملی کنترل فشارخون تاکید کرد.

در این نشست، ضمن آشنایی کارکنان ادارات شهرستان با اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر، اهداف اختصاصی این طرح، بیماری فشارخون، علائم فشار خون بالا، عوامل زمینه ساز ابتلا به فشار خون بالا، راههای پیشگیری از فشار خون بالا و همچنین سامانه‌ ثبت فشار خون، بر همکاری دستگاه‌های اجرایی با شبکه بهداشت و درمان فراشبند در اجرای هرچه بهتر این بسیج ملی در شهرستان برای بهبود وضعیت سلامت جامعه تاکید شد.

پایان خبر