فاز عملیاتی کمپین کنترل فشار خون در فراشبند با برپایی ایستگاه اندازه گیری فشار خون در مصلای جمعه آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان فراشبند، کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند با بیان اینکه بسیج ملی کنترل فشار خون از امروز ۱۷ خرداد در سراسر کشور وارد فاز عملیاتی می شود، گفت: فشارخون بالا یکی از عوامل خطر در بیماریهای غیر واگیر است.

«صادق عالیشوندی»، با بیان اینکه بیماری های غیر واگیر در دنیا در حال گسترش است و بسیاری از این بیماری ها با فشارخون بالا در ارتباط هستند، به عوارض فشار خون بالا اشاره کرد و افزود: در اثر فشار خون بالا عروق شبکیه چشم، کلیه ها و قلب و عروق آسیب می بینند و سکته های مغزی و قلبی افزایش پیدا می‌کند.

او با بیان اینکه فشار خون بالا به عنوان قاتل خاموش شناخته می شود، گفت: فشار خون بالا در اکثر افراد علامتی ندارد و تنها با اندازه گیری مشخص می شود که فرد به فشار خون بالا مبتلاست و به همین دلیل مردم کمتر به این بیماری توجه می کنند.

عالیشوندی با بیان اینکه کمپین ملی فشار خون در راستای اطلاع‌رسانی و شناسایی بیماران مبتلا به فشار خون بالا راه اندازی شده است، گفت: در فاز نخست بسیج ملی فشارخون از ٢٧ اردیبهشت در این زمینه اطلاع رسانی شد و از امروز فشار خون افراد در پایگاه های در نظر گرفته شده اندازه گیری می شود.

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند با اشاره به سامانه خود اظهاری فشارخون اظهار کرد: در بسیج ملی فشار خون، این امکان فراهم شده است تا افرادی که توانایی دارند فشار خون خود را اندازه بگیرند بعد از اندازه گیری عدد آن را در سامانه بسیج ملی کنترل فشار خون به نشانی salamat.gov.ir مراجعه و پس از وارد کردن کد ملی و تاریخ تولد، فشار خون خود را ثبت کنند.

او بیان کرد: پس از ثبت فشار خون در سامانه خود اظهاری پیامکی مبنی بر محدوده فشار خون به شماره تلفن فرد ارسال می شود همچنین در انتهای مرحله ثبت‌نام توصیه های لازم با توجه به محدوده فشار خون فرد به او داده می شود و در صورتی که فرد مبتلا به فشارخون بالا باشد پیگیری های لازم برای مراجعه به مراکز بهداشتی یا پزشک صورت می‌گیرد.

پایان خبر