به منظور اجرای برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون، فرماندار شهرستان فراشبند با مراجعه به پایگاه سلامت فراشبند، به کمپین «بسیج ملی کنترل فشارخون» پیوست.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، «صادق فروغی» فرماندار شهرستان فراشبند صبح امروز پس از بازدید سر زده از شبکه بهداشت و درمان شهرستان و بخش های مختلف مرکز خدمات جامع سلامت شهدای فراشبند با حضور در پایگاه سلامت فراشبند، ضمن استقبال و حمایت از این برنامه ملی، به کمپین بسیج ملی کنترل فشارخون پیوست.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند در این بازدید در نشستی با حضور فرماندار و «مهدی نوشادی» رییس اداره امور عمومی شبکه بهداشت و درمان فراشبند، از آغاز طرح پایش فشار خون افراد بالای ۳۰ سال در هفدهم خرداد در تمامی مراکز بهداشتی از جمله مراکز جامع و پایگاه‌های سلامت شهری و روستایی و همچنین خانه‌های بهداشت شهرستان فراشبند خبر داد و گفت: این طرح تا پانزدهم تیرماه ادامه دارد که در آن تمامی افراد بالای ۳۰ سال، مادران باردار و بیماران کلیوی در هر سنی که باشند مورد پایش و غربالگری فشار خون قرار می گیرند.

دکتر «حسن کرمی» با بیان اینکه گروه هدف این طرح، جمعیتی بالغ بر ۲۵ هزار نفر را در شهرستان تشکیل می‌دهند، از مردم خواست با مشارکت همه جانبه خود در این طرح به پیشگیری و کنترل این بیماری در جامعه کمک کنند.

او فشار خون را یکی از عوامل مهم زمینه ساز سکته‌های قلبی و مغزی به عنوان مهم‌ترین عوامل مرگ و میر در کشور معرفی کرد و اظهار داشت: با اجرای این طرح، افراد در معرض خطر و یا پرخطر مشخص می‌شوند و می‌توان با اجرای برنامه‌های پیشگیرانه از ابتلای این افراد به بیماری فشار خون جلوگیری کرد.

دکتر کرمی گفت: علاوه بر مراکز بهداشتی و درمانی، ایستگاه‌های سیار نیز در شهر فراشبند عملیات پایش فشار خون افراد را انجام می‌دهند.

او افزود: مراجعه کنندگان می‌توانند با حضور در هر کدام از مراکزی که عنوان شد نسبت به پایش و ثبت فشار خون خود اقدام کنند.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند ادامه داد: اطلاعات هر مراجعه کننده از جمله کدملی و شماره تلفن در سامانه ثبت می‌شود و نتیجه‌ی اندازه گیری فشار خون به صورت خودکار و از طریق پیامک در اختیار این افراد قرار می‌گیرد.

او افزود: در این طرح، در صورتی که افراد در معرض و یا پرخطر باشند از طریق همین پیامک به فرد اطلاع داده شده و آموزش و راهنمایی‌های لازم برای پیشگیری و یا ادامه مراحل درمان ارائه خواهد شد، ضمن اینکه کارشناسان پایش کننده فشار خون نیز راهنمایی‌ها و مشاوره های لازم برای پیشگیری و یا ادامه مراحل درمان را به افراد ارایه می‌دهند.

دکتر کرمی اضافه کرد: برخی افراد نیز که به دلیل سوابق قبلی، فشار خون خود را در منزل اندازه می‌گیرند می‌توانند اطلاعات مربوط به فشار خون خود را به صورت مستقیم وارد سامانه‌ی salamat.gov.ir کنند و عدد فشار خون خود را به مراقبان سلامت وزرات بهداشت اطلاع دهند تا پیامک آموزشی ارسال شود.

 او هدف از این طرح جمع آوری اطلاعات کامل فشار خون افراد جامعه و کنترل موارد در معرض و پر خطر دانست  و گفت: برای تحقق یسیج ملی کنترل فشار خون، نیاز است تمامی مردم و دستگاه‌های اجرایی مشارکت گسترده داشته باشند.

پایان خبر