همگام با آغاز مرحله اجرایی بسیج ملی کنترل فشارخون، امام جمعه و مسوولان شهرستان فراشبند در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی فراشبند به بسیج ملی کنترل فشارخون پیوستند.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند در این نشست، اجرای برنامه بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور را بسیار ارزشمند دانست و گفت: پیش بینی می شود این بسیج ملی بتواند سلامت افراد و جامعه را گسترش داده و هزینه های درمانی افراد را نیز، کاهش دهد.

دکتر «حسن کرمی»، اجرای پویش بسیج ملی فشار خون را طرح پیشنهادی وزیر بهداشت عنوان کرد و افزود: با اجرای این طرح، بسیاری از افراد مبتلا که از فشار خون بالای خود بی‌خبرند، شناسایی و بیماری آنها کنترل می شود.

او، این پویش ملی را انقلاب بزرگی در سیستم سلامت دانست و گفت: با شناسایی بیماران، از ابتلا به بسیاری بیماری‌های غیر واگیر و عوارض جبران ناپذیر آن پیشگیری می شود.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند پیشگیری از ابتلا به فشار خون را یک سرمایه گذاری در زمینه جلوگیری از ابتلا به سکته های قلبی و مغزی عنوان کرد و ادامه داد: امروزه آمار ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر افزایش چشمگیری را نشان می‌دهد که ناشی از رفتارها و سبک های نادرست زندگی است.

او با بیان اینکه بسیاری از بیماری های مزمن کلیوی، بیماری های چشمی، سکته های قلبی و مغزی و بیماری های قلبی عروقی ناشی از فشار خون بالاست، اضافه کرد: بیماری های غیر واگیر قابل پیشگیری هستند و با کنترل آن ها می توان آمار مرگ‌ و میر مربوط به این حوزه را به حداقل کاهش داد.

این مسئول با تاکید بر اینکه فشار خون کنترل نشده، صدمات جبران ناپذیری برای فرد، خانواده و اجتماع به همراه دارد، تصریح کرد: امروز کشورهای توسعه یافته تمام درآمد خود را صرف پیشگیری از ابتلا به بیماری می کنند تا از هزینه های بعدی جلوگیری شود.

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان فراشبند نیز با بیان اینکه در این برنامه ملی، اطلاعات و کد ملی افرادی که فشارشان اندازه‌گیری می‌شود، در سامانه ثبت می شود، گفت: به دست آوردن این اطلاعات، زمینه ساز آگاهی سیستم درمان برای پیشگیری از ابتلای جامعه هدف به بیماری های خطرناکی همچون سکته های قلبی و مغزی، بیماری های قلبی عروقی، کلیوی، چشمی و موارد دیگر از این قبیل است.

«صادق عالیشوندی»، علل ابتلا به فشار خون را دو عامل اولیه و ثانویه دانست و افزود: در علل اولیه ۹۵ درصد موارد فشار خون دلیل خاصی ندارد اما در مردان آمار ابتلا بیشتر و عوامل ژنتیک، چاقی و دیابت نیز می تواند تاثیر داشته باشد.

او، عوامل ثانویه ابتلا به فشار خون را ابتلای فرد به بیماری هایی نظیر اختلالات کلیوی عنوان کرد و با اشاره به اینکه استفاده از سیگار و مشروبات الکلی ریسک فاکتور ابتلا به فشار خون است، افزود: بیماری فشار خون در بسیاری از موارد علامتی نداشته و ۶۰ درصد از بیماران مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود اطلاعی ندارند.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند در پایان از مسوولان شهرستان خواست تا با پیوستن به پویش بسیج ملی کنترل فشار خون، در اطلاع رسانی به جامعه از طریق روابط عمومی های خود، یاری رسان سیستم سلامت کشور باشند .

در همین راستا، مسوولان شهرستان نیز به کمپین طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا پیوستند و برای اجرای کامل این طرح اعلام آمادگی نمودند.

پایان خبر