حجت الاسلام ابراهیمی: اگر مدیریت نظارت و کنترل جامعه از زمان کاشت، داشت و برداشت محصول انجام ‌گیرد و ساز و کار صادرات نیز به موقع از طرف دولت صورت بگیرد هیچ کشاورزی ضرر نمی کند و هیچ محصولی روی زمین باقی نمی ماند.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند؛ حجت الاسلام حاج شیخ “هادی ابراهیمی” امام جمعه فراشبند در خطبه های نماز جمعه این هفته این شهرستان ضمن سفارش خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، به دنبال بحث تفسیری ماه مبارک رمضان که موضوعی را تحت عنوان توبه از دیدگاه قرآن کریم مطرح کرد و در خطبه قبل آیات ۵۳ و ۵۴ از سوره مبارکه زمر را تفسیر به آیه قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا اشاره کرد و گفت: حضرت امام علی ابن الحسین امام سجاد علیه السلام در مناجات تائبین به پیشگاه حضرت حق چنین عرضه می دارد: إِلَهِي أَنْتَ الَّذِي فَتَحْتَ لِعِبَادِكَ بَاباً إِلَى عَفْوِكَ سَمَّيْتَهُ التَّوْبَةَ فَقُلْتَ : «تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَصُوحاً» ، یعنی خدای من تو کسی هستی که دری به سوی عفوت به روی بندگانت گشوده ای و نامش را توبه نهاده ای و فرموده ای باز گردید به سوی خدا و توبه کنید توبه خالص. اکنون عذر کسانی که از ورود به این در، بعد از گشایش آن غافل شوند چیست. یعنی ای بندگان من، نمی فرماید ای مسلمانان من، ای مومنان من. خطاب به همه مردم است همه مردم از گبر و یهود و نصارا و مومن و مسلمان می توانند به درگاه خدا روی آورند و از باب توبه وارد شوند و عذر به درگاه خدای مهربان ببرند حال اگر کسی خود تلاش نکنند گناه خدا چیست.

وی با اشاه به اینکه در توبه دو عنایت است و یک عذرخواهی، گفت: ابتدا خدا توفیق توجه به عیب‌ها را به انسان عطا می‌کند ، سپس انسان پشیمان شده و از آن عیب ها و فسادها توبه می کند و سوم اینکه خداوند کریم و رحیم این توبه را میپذیرد.
امام جمعه فراشبند افزود: توبه در لغت به معنای بازگشت است و در قرآن کریم، هم به خدا نسبت داده شده و هم به انسان. توبه خدا به معنای برگرداندن لطف و رحمت خود به سوی بندگان است و توبه انسان به معنای برگشت او از حالات و اعمال فاسد گذشته خود است.
وی ادامه داد: هر توبه انسان محفوف به دو توبه از خداست به این بیان که اول خدا لطف خود را به بندگان گنهکار بر می گرداند و با این لطف انسان متوجه بدی های خود می شود و پس از این توجه، توبه کرده و از افعال و اعمال گذشته خود پشیمان می شود و بر می گردد. پس از این حالت بار دیگر خدا لطف کرده و تو به او را می‌پذیرد بنابراین یک توبه انسان میان دو توبه لطف خدا قرار می‌گیرد.ثُمَّ تابَ عَلَيْهِمْ لِيَتُوبُوا إِنَّ اللَّهَ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحيمُ.
خطیب نماز جمعه فراشبند از امام باقر علیه السلام نقل کرد که: إِنَّ اَللَّهَ تَعَالَى أَشَدُّ فَرَحاً بِتَوْبَةِ عَبْدِهِ مِنْ رَجُلٍ أَضَلَّ رَاحِلَتَهُ وَ زَادَهُ فِي لَيْلَةٍ ظَلْمَاءَ فَوَجَدَهَا فَاللَّهُ أَشَدُّ فَرَحاً بِتَوْبَةِ عَبْدِهِ مِنْ ذَلِكَ اَلرَّجُلِ بِرَاحِلَتِهِ حِينَ وَجَدَهَا یعنی خداوند از توبه بنده اش بیشتر از کسانی که مرکب و توشه خود را در بیابان در یک شب تاریک گم کرده است و سپس آن را بیابد شاد می گردد. این تعبیرات آمیخته با مهربانی و بزرگواری برای تشویق بندگان گنهکار به این امر مهم است.
وی با اشاره به این روایت از امام محمدباقر(ع)، بر جدی گرفتن توبه از سوی بندگان تاکید کرد و گفت: هر کسی با هر گناهی و هر قدر گناه می تواند به درگاه خدا بیابد و صادقانه الهی العفو بگوید، عذرخواهی نماید و عمل را از سر بگیرد.

خحت الاشلام ابراهیمی افزود: آقای ما و مولای ما امام علی بن ابیطالب روحی فداه به ما چنین یاد داده است التّوبَةُ نَدَمٌ بِالْقَلْبِ وَ اسْتِغْفارٌ بِاللِّسانِ وَ تَرْكٌ بِالْجَوارِحِ، وَ اِضمارٌ أنْ لايَعُودَ یعنی توبه از چهار چیز تشکیل شده است اول پشیمان شدن قلبی، دوم پشیمانی زبانی، سوم ترک معاصی و رها کردن فساد های گذشته و چهارم تصمیم بر این که در آینده نیز آن گناهان و فسادها تکرار نگردد .
وی تصریح کرد: البته توبه شرایط دیگری هم دارد منتها اگر کسی همین چهار شرط را انجام بدهد برای یک توبه واقعی موفق گردیده است و لذا باید توفیق عمل را از خدا خواست. مطمئن باشیم اگر توفیق شامل حالمان نشود هرگز موفق به توبه نخواهیم بود.
خطیب نماز جمعه فراشبند در خطبه های نماز جمعه فراشبند با اشاره به اینکه در بخش فرهنگی و قرآنی چند مرکز قرآنی در شهرستان در حال فعالیت هستند و همه اینها توسط خود مردم اداره می‌شوند، گفت: یکی از آن مراکز بیت الاحزان شهرستان است که در زمینه حفظ و قرائت قرآن کریم چندین سال است که حضور جدی و مستمر داشته است.
وی با تقدیر و تشکر از عزیزانی که درعرصه قرآنی کار و تلاش می‌کنند، گفت: همه ما مردم وظیفه داریم به تبلیغ فرهنگ و معارف قرآنی و آوردن محتوا و مفاهیم قرآن به متن زندگی مردم کمک کنیم.
حجت الاسلام ابراهیمی با اشاره به اینکه پیامبر اکرم صلی الله علیه وظیفه ابلاغ داشت،تصریح کرد: با توجه به هجمه و حمله فرهنگی غرب که رهبر معظم انقلاب تعبیر به شبیخون فرهنگی نمودند وظیفه و احساس مسئولیت ما نیزدر مقابل قرآن کریم مضاعف می‌شود.
وی تاکید کرد: مردم می‌توانند از طریق کمک‌های نقدی خود و کمک‌های معنوی خود و یا از طریق پول زکات به مدد جوامع قرآنی برآیند و در این امر خداپسندانه شریک بشوند.
امام جمعه فراشبند با تاکید بر سبک زندگی قرآنی اظهار داشت: اگر مسلمانان سبک زندگی خود را به سبک زندگی قرآنی تغییر بدهند قطعا مصونیت بخشیدن به نسل جوان و نوجوان خود در مقابل سبک زندگی غربی بیشتر خواهد بود و آسیب‌ها و انحرافات کمتر خواهد شد.

وی افزود: دشمن از قران ما می‌ترسد از سنت پیغمبر و امام معصوم ما می‌ترسد این رو تلاش می‌کند که اسنادی مانند سند ۲۰۳۰ را به جوامع اسلامی تحمیل کند و فرهنگ شیطانی ، مادی و شهوانی را جایگزین فرهنگ دینی ما مسلمانان نماید.
حجت الاسلام ابراهیمی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم به خود سازی، جامعه پردازی و تمدن سازی، تاکید کرد: توجه به این نکته لازم است که در بیانیه گام دوم انقلاب ، رهبر معظم انقلاب به خودسازی فردی و جامعه پردازی به عنوان عموم و تمدن سازی در مرحله سوم تا جوامع دیگر نیز متأثر از نظام ولایی و دینی و اسلامی ما قرار گیرد اشاره کردند و لذا درخود سازی و جوامع سازی، قرآن کریم؛ بهترین بستر و بیس کارهای تربیتی است که نه تنها وظیفه دولت و نهادهای فرهنگی است بلکه وظیفه تک تک ما مردم نیز می‌باشد.
وی اظهار داشت: نسلی که قرار است وارد فرآیند بزرگ و جهانی ۴۰ سال دوم شود قطعاً باید راهنمای او و نقشه راه او، قرآن کریم باشد، نه صرف داشتن قرآن در منزل و یا هر شب یک صفحه از آن در مساجد خواندن، بلکه باید قرآن خواندن حفظ کردن و یا عمل کردن به آن مورد توجه عموم قرار گیرد.
خطیب نماز جمعه فراشبند در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه، در مورد کشتارگاه و ذبح شرعی و عدم موضع گیری رئیس اداره دامپزشکی خطاب به وی، گفت: مگر وظیفه شما نظارت نیست، کنترل نیست؟ چقدر حساسیت نشان دادید؟ چقدر در واکنش من امام جمعه به بی خیالی آقای شهردار موضع به حق قانونی و صریح اعمال کردید؟ مثل اینکه تاوان همه اهمال ها و سهل انگاری های بعضی از مسئولین را من باید بدهم.
وی خطاب به بعضی ها که نقل می کنند امام جمعه نسبت به موضع قبلی خود کوتاه آمده، گفت: بنده عرض می‌کنم هرگزبر سر این مساله کوتاه نیامده ام و باز هم عرض می کنم حتما باید نظارت باشد و حقوق ناظر هم باید داده شود چون از جیب شهرداری نخواهد بود.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه فراشبند هشتم شوال سالگرد تخریب بقیع و قبور چهار امام شیعه در شهر مدینه النبی توسط آل خبیث و پلید سعودی وهابی تکفیری را تسلیت گفت و افزود: ان‌شاءالله به زودی، روز سرنگونی آل سعود فرا خواهد رسید و شیعه یک بار دیگر آن را به بهترین شکل خواهد ساخت. لعنت خدا بر آنان و همه ظالمین و دشمنان اهل‌بیت باد
امام جمعه فراشبند در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه این شهر با اشاره به سالروز تشکیل جهاد کشاورزی در ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ به فرمان حضرت امام، هفته جهاد کشاورززی را به همه جهادگران عرصه کشاورزی که برای استقلال این مملکت مملکت و این کشور تلاش می کنند تبریک گفت وافزود: یادمان نرود تا قبل از اکتشافات نفت درآمد ایران و اقتصاد ایران بر پایه کشاورزی بوده است.
وی تصریح کرد: امروزه اگر کشاورزی، دامداری و طیور با همه فرآورده‌های آن، به صورت علمی انجام بگیرد و دولت و ملت روی آن سرمایه گذاری کنند می‌تواند اقتصاد مملکت را از صادرات نفت بی‌نیاز کند و هیچ نیازی به واردات آن نخواهد بود، بلکه می‌توانیم سالانه میلیاردها تومان به خارج از کشور نیز صادر کنیم.
حجت الاسلام ابراهیمی افزود: اگر مدیریت نظارت و کنترل جامعه از زمان کاشت، داشت و برداشت محصول انجام ‌گیرد و ساز و کار صادرات نیز به موقع از طرف دولت صورت بگیرد هیچ کشاورزی ضرر نمی کند و هیچ محصولی روی زمین باقی نمی ماند.
وی با اشاره به اینکه اکثر صادرات کشاورزی ما به صورت ارگانیک و استاندارد نیست، گفت: به همین خاطر محصولات کشاورزی ما را در کشورهای مقصد تحویل نمی گیرند و پس می دهند. مثل هندوانه که از بس به آن سم و کود نیترات دادند حتی آنها که اطلاع دارند، رغبتی به خوردن آن هم ندارند. باقیمانده محصول روی زمین نابود می‌شود و تبدیل به فرآورده نمی‌شود و این یعنی خسارت .
خطیب نماز جمعه فراشبند با بیان اینکه سود زعفران و انجیر و خرما دیگران می برند و خسارات آن کشاورزان زحمتکش ما ، تصریح کرد: همین شهرستان ما به تنهایی می‌تواند در بخش کشاورزی، صیفی‌جات، دام و طیور جواب استان فارس را بدهد. اما متاسفانه مسئولان ما برنامه جامعی برای آن ندارند چون دولت جامع نگر نیست بیشتر دلالی است.

وی افزود: بعضی از قوانین، برای مسئولان ما دست و پا گیر است و اجازه مانور دادن نمی‌دهد و بعضی از مسوولان نیز جامع نگر و اهل تدبیر نیستند، لذا به صورت روزمره گی به کار خود نگاه می کنند.
حجت الاسلام ابراهیمی افزود: این شهرستان با توجه به آب و هوایش و وسعت وگسترده ایش می تواند محل پرورش اسب، گوسفند، طیور، گاو و شتر باشد اما تاکنون در زمینه پرورش این ها اقدام عملی و علمی بر نداشته‌ایم ، کارهایی در حد خرد انجام شده است و اقداماتی از طرف جهاد کشاورزی صورت گرفته ولی اینها مشکلات کلی شهرستان و کشاورزان را حل نمی کند باید همه مسئولان و همه کشاورزان دست در دست هم داده و اتاق فکر و اندیشه درست کنند و برای استفاده بهینه از بخش کشاورزی و دامی برنامه‌ریزی و راهکارهای اجرایی و عملی بدهند.
وی خطاب به منابع طبیعی، گفت: از اراضی ملی جهت کشت لیجین در اختیار افراد قرار دهید. لیجین درختی است که احتیاج به آب ندارد می‌توانیم هکتارها زمین به کشت آن اختصاص دهیم و یکی از محصولات مهم صادراتی شهرستان باشد. هر کیلو در خارج از کشور به ۵۰۰ هزار تومان هم می‌رسد علی برکت الله با ارز ۱۳ هزار تومانی که دولت به مردم هدیه داده است می تواند سودآوری خوبی داشته باشد. این هم یکی دیگر از ظرفیت های شهرستان است که تا کنون بی استفاده مانده است.
امام جمعه فراشبند با اشاره به ورود ملخ به شهرستان از مردم خواست تا ضمن مشارکت در امر مبارزه با ملخ صحرایی، در این زمینه با مسئولان تعامل داشته باشند چرا که مسئولان به تنهایی نمی‌توانند با ملخ ها مبارزه کنند.
وی با بیان اینکه ملخ‌ها وجودشان گاهی نعمت است و گاهی نقمت، افزود: دولت می‌تواند از مردم بخواهد که ملخ ها را زنده زنده صید کنند و از آنها خریداری نمایند و از این نقمت می‌شود به نفع نعمت استفاده کرد.
پایان خبر