همزمان با مرحله عملیاتی بسیج ملی کنترل فشار خون بالا، عوامل اورژانس ۱۱۵شهرستان فراشبند در مصلای جمعه مستقر و فشار خون نمازگزاران را اندازه گیری کردند.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، مسوول مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی شهرستان فراشبند، فشارخون بالا را شایع‌ترین علت مرگ و میر در ایران دانست و گفت: به اذعان مسولان وزارت بهداشت سالانه ۱۰۰هزار ایرانی به دلیل این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

«احمدرضا میرزائیان» هدف اصلی این برنامه را پایش و شناسایی افراد مبتلا به فشارخون بالا، افزایش آگاهی و مراقبت برای پیشگیری از بروز عوارض ناشی از فشار خون بالا عنوان کرد و افزود: حدود نیمی از مبتلایان به فشارخون بالا از بیماری خود بی‌اطلاعند و در همین راستا وزارت بهداشت در تلاش است با اجرای این بسیج ملی، آنها را شناسایی و درمان کند.

او پرفشاری خون را شایع‌ترین عامل خطر بیماری‌زایی و مرگ و میر در کشور ما و بسیاری از کشورهای دنیا معرفی کرد و افزود: پرفشاری خون علامت خاصی ندارد مگر اینکه به عوارض خطرناک خود یعنی سکته‌های قلبی و مغزی، نارسایی کلیه و اختلال دید برسد.

مسئول كارگروه ارتباطات و اطلاع رساني بسیج ملی کنترل فشار خون شبکه بهداشت و درمان فراشبند، نیز اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های انجام‌شده ۴۵ درصد افرادی که فشار خون بالا دارند از بیماری خود بی‌اطلاعند و هیچ اقدامی در جهت کنترل و درمان بیماری خود انجام نداده اند و متاسفانه پس از مدتی با عوارضی مانند سکته‌های قلبی و مغزی و عارضه‌های قلبی و کلیوی، به پزشک مراجعه می‌کنند. این در حالی است که ۵۰ درصد افرادی که از فشار خون خود مطلع هستند نیز دارو مصرف نکرده و تحت درمان مناسبی قرار ندارند و  متاسفانه فشار خون آنها تحت کنترل نیست.

«ابراهیم اسکندری» افزود: این برنامه غربالگری فشارخون در بین نمازگزاران ۳۰ سال به بالا انجام شد و بر این اساس، افرادی که از مشکل فشارخون خود مطلع نبودند، شناسایی و به پزشک خانواده ارجاع شدند.

پایان خبر