یوسف سیمکانی نماینده تام الاختیار سازمان سنجش در شهرستان فراشبند درگفت‌وگویی نکاتی برای داوطلبان کنکورسراسری در روزهای پایانی پیش ازآزمون بیان نمود وی اشاره نمود داوطلبان باید در این روزها به اطلاعیه‌هایی که از سوی سایت سازمان سنجش ارائه می‌شود حتماً توجه کنند و داوطلبان باید نکاتی را که در گذشته در حین مطالعه یادداشت کرده‌اند، مطالعه نموده و برای مطالبی که تاکنون فرصت مطالعه آن‌ها را نداشته‌اند وقت نگذارند.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی مدیریت آموزش وپرورش شهرستان فراشبند، یوسف سیمکانی نماینده تام الاختیار سازمان سنجش در شهرستان فراشبند درگفت‌وگویی نکاتی برای داوطلبان کنکورسراسری در روزهای پایانی پیش از آزمون بیان نمود وی اشاره نمود داوطلبان باید در این روزها به اطلاعیه‌هایی که از سوی سایت سازمان سنجش ارائه می‌شود حتماً توجه کنند و داوطلبان باید نکاتی را که در گذشته در حین مطالعه یادداشت کرده‌اند، مطالعه نموده و برای مطالبی که تاکنون فرصت مطالعه آن‌ها را نداشته‌اند وقت نگذارند.

 سیمکانی اظهارکرد بدون شک موفقیت درهر آزمونی بخصوص در آزمون‌هایی نظیر کنکور که ازآن به عنوان بزرگترین ماراتن زندگی هر فرد یاد می شود، استرس و اضطراب، دلشوره و فشار روانی زیادی را به دانش آموزان و خانواده‌های آنان وارد می کند. قطعا اگر این استرس و فشار روانی به درستی مدیریت و کنترل نشود،علاوه بر عوارض جبران ناپذیر جسمی دانش آموزان، عملکرد آنها را در روز امتحان نیز مختل خواهد کرد، بنابراین راهکارهایی وجود دارد که دانش آموزان می توانند با بکارگیری این راهکارها میزان استرس و اضطراب را به حداقل برسانند.

داوطلبان به هیچ‌وجه نباید شب پیش از کنکور از قرص‌های خواب‌آور استفاده کنند و باید توجه کنند که حداقل هشت ساعت خوابِ خوب داشته باشند. برای روز آزمون نیز باید از شب قبل برنامه‌ریزی لازم را کرده  بنابراین بهتر است سعی شود که یک ساعت پیش از آزمون سر جلسه حضور پیدا کنند.

روز قبل ازآزمون نبایدازغذاهای بیرون بروفست فودها استفاده شود، بلکه بهتر است از غذاهای خانگی کم‌چرب پروتئینی مانند مرغ یا ماهی استفاده شود. صبحانه روز آزمون نیز بهتر است یک غذای پروتئینی کم‌چرب مانند نان و گردو وعسل باشد.

داوطلبان نباید به شایعاتی که درباره سختی و دشواری سؤالات و … مطرح

می‌شودتوجه کنند.

در جلسه آزمون نیز حتماً ۲ مداد نرم، یک مداد پاک‌کن، یک ظرف آب  به همراه داشته باشند؛ همچنین همراه داشتن ساعت مچی الزامی است

 مدت زمان پاسخگویی به دفترچه عمومی(دفترچه اول آزمون سراسری) ۷۵ دقیقه است که داوطلب باید تلاش کند در مدت ۶۰ دقیقه به سؤالات پاسخ دهد و ۱۵ دقیقه باقی‌مانده را به سؤالات دشوار دفترچه اختصاص دهد.

داوطلبان باید حتماً در جلسه آزمون مدیریت زمان داشته باشند برای استفاده بهتر از زمان می‌توان از استراتژی بازگشت استفاده کرد. به این شکل که سؤالاتی که پاسخ آن‌ها را نمی‌دانند، با علامت ضربدر مشخص کنند و از آن‌ها بگذرند و در کنار سؤالات دشوارعلامت منفی بگذارند تا پس از اتمام پاسخگویی به همه سؤالات، ابتدا به سراغ سؤالات دشوار و سپس در صورت داشتن وقت کافی به سراغ سؤالاتی بروند که با علامت ضربدر علامت‌گذاری کرده‌اند.

توصیه می‌شود هنگام یافتن پاسخ سؤال بلافاصله در پاسخنامه علامت‌گذاری کنند؛ چراکه اگر پاسخ‌ها را در دفترچه علامت‌گذاری کنند تا در پایان به طور یک‌جا وارد پاسخنامه کنند، ممکن است منجر به علامت‌گذاری اشتباه در پاسخنامه یا کمبود وقت شود.

داوطلبان سر جلسه بلافاصله بعد از توزیع دفترچه، پاسخگویی را شروع کنند و سؤال‌ها را به طور یک‌جا نگاه نکنند، چراکه باعث اتلاف وقت می‌شود؛ همچنین به وجود افعال منفی در برخی سؤالات توجه کنند و بدانند ارزش سؤالات هر درس با هم برابر است، پس صرف کردن وقت بیش از حد بر روی یک سؤال کار مطلوبی نیست.

داوطلبان نباید از خود انتظار داشته باشند که به همه سؤالات پاسخ دهند. بهتر است پیش از آغاز آزمون توجه کنند که اگر مشکلی در صندلی، شرایط محیطی و … وجود دارد، به مسئولان اطلاع دهند و سر جلسه به دستورالعمل‌هایی که ارائه می‌شود توجه کرده و راهنمایی‌ها را به‌کار بگیرند.

با توجه به کلید سؤالات که پس از آزمون در سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد، داوطلبان می‌توانند درصدهای حدودی خود را محاسبه کرده درباره رتبه احتمالی خود با مشاوران صحبت و درباره رشته‌هایی که احتمال قبولی در آن‌ها وجود دارد، تحقیق کنند.

باید توجه داشت که انتخاب رشته مهم‌ترین مرحله پس از آزمون است و باید با اطلاعات کامل انتخاب رشته را انجام داد که یک مشاور مجرب می‌تواند راهنمای خوبی برای این کار باشد.

احمد رضا زاده کارشناس سنجش و پایش کیفیت آموزش مدیریت آموزش و پرورش فراشبند در جلسه ای که با تعدادی از داوطلبان کنکور سراسری ۹۸ شهرستان فراشبند داشت در خصوص کاهش اضطراب و استرس در شب قبل و روز برگزاری کنکور مطالبی بیان  داشتند که خلاصه آن بدین شرح است :

دانش‌آموزان کنکوری‌ که اضطراب زیادی دارند و نمی‌توانند شب قبل از کنکور با آرامش بخوابند یک لیوان شیر کم‌چرب، دوغ یا ماست مصرف کنند. همچنین مصرف چای سبز و گل‌گاوزبان موجب آرامش دانش‌آموزان و کاهش اضطراب آنها خواهد شد.

دانش‌آموزان در سر جلسه ابتدا سؤالات آسان را پاسخ بدهند و مواردی که شک دارند را به وقت اضافه موکول کنند چراکه مواجهه با سؤالات سخت موجب اضطراب بیشتر و ترشح هورمون‌های استرس داوطلب می‌شود در نتیجه عملکرد وی را برای پاسخگویی به سؤالات راحت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در پایان سیمکانی ضمن آرزوی موفقیت برای داوطلبان کنکور اظهار امیدواری کرد : انشاالله امسال شاهد قبولی چشمگیر دانش آموزان فراشبندی در این رقابت علمی بزرگباشیم

پايان خبر