همزمان با هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر و در راستای پيشگيري از آسيبهاي رواني- اجتماعي، همایش پیشگیری از اعتياد و آسيب هاي اجتماعي در تالار معلم اداره آموزش و پرورش شهرستان فراشبند برگزار شد.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومي شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، کارشناس سلامت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، گفت: این همایش با هدف ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی‌جامعه در خصوص آسیب‌های اجتماعی اعتیاد، آگاهي از آثار و عوارض سوء مصرف انواع مواد مخدر، رفتارهاي پر خطر و پيامدهاي منفي جسماني و رواني آن و آشنایی با عوامل زمينه ساز و آشکار کننده اعتياد به مواد مخدر برگزار شد.

«مریم کشاورز مویدی» افزود: در این همایش، علاوه بر آشنايي با علت هاي روي آوردن افراد به مواد مخدر، روش هاي مختلف تشخيص اعتياد و نحوه استفاده از اين روش ها براي شناسايي افراد معتاد آموزش داده شد.

«حجت اله قادری»، مدرس اين کارگاه در این همایش، به تبیین راهکارهای پیشگیری از آسیب های اجتماعی پرداخت و گفت: یافته ها حاکی از آن است که مطالعه و شناخت آسیب های اجتماعی و فرهنگی دانش آموزان، استفاده مناسب از اینترنت، بکارگیری شیوه های فرهنگی کارآمد، استفاده از مشاوران و روان شناسان در مدارس، غنی سازی اوقات فراغت، ایجاد شادی و نشاط در بین نوجوانان به کاهش آسیب های اجتماعی و فرهنگی در بین دانش آموزان کمک می کند.

او در ادامه به بيان انگيزه هاي مختلف شيوع اعتياد در جامعه پرداخت و افزود: فرآيند خودشناسي صحيح در جامعه با شناخت توانايي ها و استعدادهاي افراد مي تواند نقش موثري در کاهش آسيب هاي اجتماعي داشته باشد.

این کارشناس ارشد روانشناسی و مشاوره، با معرفي انواع مخدرهاي رايج، جنبه هاي اعتياد آور اين مواد را بسيار جدي و مضر دانست و افزود: شيشه با شيوع قابل توجه و سهولت مصرف، به خطري جدي براي نسل جوان تبديل شده است که به دلیل صنعتي بودن اين ماده مخدر عوارض جبران ناپذیری از جمله اختلالات فکري و روحي به دنبال دارد.

این همایش با همکاری شبکه بهداشت و درمان، مدیریت آموزش و پرورش، اداره بهزیستی و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان فراشبند و با حضور کارکنان ادارات، جمعی از رهجویان و فعالان عرصه پیشگیری در مدارس برگزار شد.

پایان خبر