در راستای اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، رییس و جمعی از کارکنان پالایشگاه گاز فراشبند با هدف آگاهی از سلامت خود، به بسیج ملی کنترل فشار خون پیوستند.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان فراشبند با اعلام این خبر، گفت: همگام با اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، رییس و جمعی از کارکنان پالایشگاه گاز فراشبند، با حضور در ایستگاه اندازه گیری فشار خون که به مدت دو روز در پالایشگاه گاز فراشبند برپا بود، از نظر فشار خون، غربالگری شدند.

«صادق عالیشوندی» افزود: در برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون، افراد می توانند علاوه بر مراجعه به ایستگاهها، پایگاهها، مراکز جامع سلامت و بیمارستان ها برای اندازه گیری فشارخون، در منزل نیر فشار خون خود را اندازه گیری و با ورود به سامانه ثبت فشار خون به روش خود اظهاری به نشانی salamat.gov.ir، پرسش نامه ثبت فشار خون را تکمیل و در این بسیج ملی مشارکت کنند.

او با اشاره به اینکه این طرح، همزمان با سراسر کشور از ۱۷ خرداد در شهرستان فراشبند آغاز شده بود و تا ۱۵ تیر ادامه دارد، گفت: در این مدت باقیمانده نیز، کارشناسان بسیج ملی کنترل فشار خون، آماده ارائه خدمات اندازه گیری فشار خون از افراد بالای ۳۰ سال، مادران باردار و بیماران کلیوی هستند.

عالیشوندی، فشار خون بالا را یک بیماری مزمن دانست که در آن فشار خون در شریان‌ها بالا می‌رود و به دنبال این افزایش فشار، قلب باید برای حفظ گردش خون در رگ‌های خونی شدیدتر از حالت طبیعی فعالیت کند.

او افزود: در صورتی که فشار خون به‌ طور مزمن برابر یا بیش از ۱۴۰ بر روی ۹۰ میلی‌متر جیوه باشد، فرد از فشار خون بالا رنج می‌برد.

او با تاکید بر اینکه بیماری فشاری خون بالا، عامل خطر عمده در سکته مغزی، سکته قلبی، نارسایی قلب و دلیل بیماری‌های مزمن کلیه است، افزود: تغییر رژیم غذایی و روش زندگی می‌تواند در کنترل فشار خون مؤثر بوده و خطر عوارض ناشی از آن را بر سلامتی کاهش دهد. با این حال، برای افرادی که تغییر روش زندگی در آن‌ها بی تأثیر بوده یا کافی نبوده‌، درمان دارویی ضروری است.

عالیشوندی با اشاره به اینکه در طی این دو روز، بیش از ۳۰۰ نفر ار کارکنان پالایشگاه به بسیج ملی کنترل فشار خون پیوستند، اظهار امیدواری کرد که در این فرصت باقیمانده، تمامی کارکنان بالای ۳۰ سال این پالایشگاه از نظر فشار خون غربالگری شوند.

پایان خبر