نخستین مرحله سبدهای غذایی مربوط به هدایای رهبر معظم انقلاب در سال ۹۸ با همکاری بنیاد علوی بین مادران باردار و شیرده دارای شرایط در شهرستان فراشبند توزیع شد.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند با اعلام این خبر، گفت: در راستای ارتقای سلامت مادران باردار و شیرده دچار سوء تغذیه، سبدهای غذایی اهدایی از سوی مقام معظم رهبری، بین ۱۴۰ مادرباردار و شیرده تحت پوشش این طرح در شهرستان فراشبند توریع شد .

دکتر«حسن کرمی» با اشاره به اهداف توزیع سبدهای غذایی افزود: این سبدهای غذایی با هدف بهبود سلامت مادران و کودکان و پیشگیری از تولد نوزاد بیمار، بین مادران کم‌ بضاعت و بی‌بضاعتی که دارای کم‌خونی و هموگلوبین کمتر از ۱۱، وزن‌گیری نامطلوب دوران بارداری، حاملگی‌های چند قلو و مادرانی که فاصله بارداری کمتر از سه سال تا زایمان قبلی دارند و همچنین مادرانی که وزن قبل از بارداری آنها کمتر از ۴۵کیلوگرم یا دارای سابقه تولد نوزاد کم وزن هستند، توزیع می‌شود.

او در خصوص چگونگی شناسایی و معرفی مادرانی که شرایط دریافت این سبدهای غذایی را دارند، عنوان کرد: در این طرح، بهورزان خانه‌های بهداشت و مراقبان پایگاه‌های سلامت، مادران دارای شرایط را شناسایی و به واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان معرفی می‌کنند.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند با بیان این که بیشترین نیاز مادران باردار به پروتئین از طریق دریافت این سبدهای غذایی حمایتی تامین می‌شود، گفت: آموزش، ارتقای کیفیت مراقبت مادران باردار، شناسایی زود هنگام مادران مبتلا به سوء تغذیه و همچنین اجرای موفق طرح توزیع سبد غذایی بنیاد علوی، نفش موثری در بهبود مادران باردار و شیرده دچار سوء تغذیه داشته است.

او با بیان این که سبد غذایی این مرحله شامل ۱۱ قلم مواد غذایی است، عنوان کرد: برنج، ماکارونی، مرغ، روغن، لوبیا چیتی، نخود، لوبیا قرمز، بلغور جو، لپه، عدس، سویا از جمله اقلام این سبد غذایی است .

دکتر کرمی افزود: این سبدهای غذایی با سهمیه ماهانه و توزیع هر دو ماه یکبار بین مادران باردار بی‌بضاعت از ماه چهارم بارداری تا ۶ ماه بعد از تولد نوزاد اهداء می‌شود.

طرح توزیع سبد غذایی بنیاد علوی از آذر سال ۸۸ در شهرستان فراشبند آغاز و تاکنون ادامه دارد.

پایان خبر