در راستای آگاهی زوج ها و درک متقابل از یکدیگر، کارگاه آموزشی «چگونه با همسرم حرف بزنم» با هدف آشنایی با مهارت های گفتگو بین همسران، کسب مهارت های زندگی و افزایش خود آگاهی، با همکاری مرکز تخصصی آموزش و مشاوره خانواده بهارنکو، در شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند برگزار شد.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، دکترای روان شناسی و مدرس این دوره آموزشی، گفت: مهارت های زندگی، توانایی هایی هستند که از طریق ارتقای سلامت روانی اجتماعی و شایستگی های افراد، آنها را برای رویارویی صحیح با واقعیت های زندگی آماده می سازند.

دکتر «فاطمه بوستانی» همدلی، حل مساله، ارتباطات بین فردی مناسب، تفکر انتقادی، مقابله با فشارهای روانی، خودآگاهی، تصمیم گیری، ارتباط فردی موثر، تفکر خلاق، مقابله با هیجانات را از مهارت های ده گانه زندگی برشمرد و گفت: داشتن مهارت های لازم در ارتباط، مانع سوء تفاهم می شود.

او، منظور از مهارت های ارتباطی زوج ها را مهارت های مشارکت در گفت و گو دانست که شامل مهارت صحبت کردن، مهارت گوش کردن، مهارت ارتباط غیر کلامی است.

دکتر بوستانی، پیش زمینه ها، تفاوت های جنسیتی، وضعیت خلقی و هیجانی، باورها و انتظارات را از عوامل موثر بر ارتباط زوج ها برشمرد و گفت: شاید ندانید چطور باید با همسر خود صحبت کنید و چه واکنش هایی در مقابل او اشتباه است و باعث گارد گرفتن او می شود، اما صحبت با همسرتان به صورتی که در کلامتان محبت، احترام و درک وجود داشته باشد، به نزدیک شدن شما به یکدیگر کمک می کند.

او درک متقابل را اصلی ترین مساله در صحبت کردن و شنیدن دانست و گفت: مرد باید ویژگی ها و شرایط ویژه زن و زن نیز شرایط مرد را درک کند و با احترام به تفاوت ها، راهکارهای حل مساله، مهارت های زندگی و مهارت ارتباطی را یاد بگیرند و در زندگی بکار ببرند.

این دکترای روان شناسی، احترام متقابل، درک و فهم متقابل و حساسیت را از پایه های اساسی مهارت ارتباطی بین زوجین عنوان کرد و گفت: معنای احترام این نیست که زن و شوهر ناراحتی های خود را از یکدیگر پنهان و آن ها را به صورت عقده های روانی روی هم جمع کنند بلکه زن و شوهر باید در هر شرایطی همدیگر را درک کنند و در زندگی مشترک با درک و فهم متقابل و آگاه بودن از نیازهای یکدیگر، برای حفظ و تحکیم خانواده تلاش کنند.

او اضافه کرد: یکی از دشوارترین مسائل در زندگی زناشویی نحوه برخورد با نظرات مخالف و تفاوتها است. وقتی زن وشوهری دچار اختلاف نظری می شوند بحث وگفت وگویشان تبدیل به جر و بحث و در واقع بدون اینکه بخواهند تبدیل به دعوا می شود.

در این کارگاه آموزشی رایگان، شرکت کنندگان با مهارت های گفتگو بین همسران، مهارت صحبت کردن، مهارت گوش کردن، مهارت های زندگی، مهارت ارتباطی، اشکال دوازده گانه عشق و راه های رایج اما غلط پس از بروز جر و بحث آشنا شدند.

پایان خبر