در پی سهم خواهی حامیان نماینده و بلاتکلیفی وضعیت آموزش و پرورش و با توجه به اینکه در این روزها که حساس ترین زمان برای ساماندهی و برنامه ریزی سال آینده تحصیلی است و در ایامی که اولیا درگیر ثبت نام فرزندان خود هستند و هزار ویک مشکل دارند، متاسفانه آموزش و پرورش حال و هوای خوشی ندارد و وضعیت بحرانی را تجربه می کند، در همین راستا جمعی از فرهنگیان شهرستان فراشبند بر آن شدند تا نامه ای سرگشاده به مسئولین بنویسند، باشد که مسوولان چاره ای بیندیشند و آموزش و پرورش این شهرستان را از چنگال سهم خواهی حامیان نماینده مردم در مجلس در بیاورند.

به گزارش نخل بیدار، متن این نامه سرگشاده به شرح زیر است:

باسمه تعالی

آموزش و پرورش فراشبند در چنگال سهم خواهی حامیان نماینده

با سلام و تحیات

آموزش و پرورش و مجموعه آن در هر شهر و دیاری مظهر پویایی و زندگیست. چرا که تقریبا همه خانواده ها با آن  در گیر بوده و نوگلان و نوجوانان آنها  روزها و ساعات بسیاری یا در مدرسه هستند و یا درگیر تکالیف مدرسه. و این خود کافیست تا نقش آموزش و پرورش را در فرهنگ و واضح تر، در زندگی روزمره مردم نظاره باشیم.

اما این روزها آموزش و پرورش شهرمان حال و روز خوشی ندارد و نقش «گوشت قربانی» را به خود گرفته که گروه ها و اشخاص مختلف داعیه تصاحب آن را دارند. هرچند که آموزش و پرورش ما قبل از این هم مشکلات زیادی داشت، اما این روزها که حساس ترین زمان برای ساماندهی و برنامه ریزی سال آینده تحصیلی است ، وضعیت بحرانی را تجربه می کند. در این ایام که اولیا درگیر ثبت نام فرزندان خود هستند و هزار ویک مشکل دارند و به گواهی همه دست اندرکاران (که البته امروزه دوربین های مداربسته نیز می توانند شهادت دهند، اگر فرصتی برای ملاحظه باشد) بیشترین مراجعه را به اداره  دارند. حال به این مورد، پست بندی و نقل و انتقالات معلمان (که خود داستانی دیگر است) و از همه مهمتر تعیین جایگزین برای مدیران و معاونین بازنشسته مدارس و موارد ریز و درشت دیگر را اضافه نمائید.

مع الاسف حال که همکاران اداری باید با  تمام توان و حتی بیش از توان خود برای انجام امور وقت و انرژی  بگذارند، برخی درگیر چانه زنی و سهم خواهی هستند برای تصاحب پست مدیریت(بخوانید ریاست). هرچند در گذشته پستی هم در اداره وجود داشت به نام «بازرسی و رسیدگی به شکایات» که حدود ۸ ماه است که اصلا وجود ندارد. حتما دوستان به این نتیجه رسیده اند که اولیا و دانش آموزان و حتی همکاران اهمیتی ندارند که نیاز به  رسیدگی به شکایات و موارد و مشکلات آنها باشد. یا نظارت و بازرسی از مدارس که امری مبرهن و لازم و ضروری می باشد، به نظر آقایان کاری عبث و بیهوده بوده و شاید هم این گونه، اشکالات و کوتاهی ها کمتر دیده می شود و خیالها راحتر.

متاسفانه این آتش دعوای ملوک الطوایفی که بر سر ریاست آموزش و پرورش شکل گرفته بیشترین دود آن به چشم دانش آموزان بی پناه رفته و خواهد رفت. اینکه آموزش و پرورش وزیر ندارد بماند، و اینکه برای انتخاب و انتصاب مدیر کل آموزش و پرورش استانمان نیز ماه ها گرفتار دعوا و جنگ و جدل بودیم و آنجا هم هرکسی سهم خود را طلب می کرد و گروه های زیادی  در درون جبهه اصلاحات تشنه قدرت بودند(بخوانید شیفته خدمت) بماند، اما در شهر ما این دعوا شکل لوس تری به خود گرفته است. در این دعوا گروه ها و اشخاص  حامی و طرفدار نماینده ،«عرض خود می برند و زحمت ما می دارند». نماینده در اندیشه ای و مدیر کل در فکری دیگر. و فرماندار باید جوابگوی عده ای. به این جمع اضافه کنید دولت های در سایه و اشخاص  فرهنگی و غیر فرهنگی حامی و طرفدار نماینده  را که هر کدام به دنبال منافع شخصی و گروهی خویشند(بخوانید به دنبال خیر و صلاح دانش آموزان و مردم) و به قول شاعر« هرکسی از ظن خود شد یار من». واین طناب سر در گم هر ساعتی به سویی کشانده می شود . به گونه ای که مانند قیمت دلار و اجناس اگر کسی پرسید الان شانس کدام برای ریاست بیشتر است در جواب باید گفت: الان. یا … الان.

اما در این بین مسئله مهم دیگر گزینه ها و طرفهای درگیر برای تصدی این مسئولیت مهم می باشند. جایی که مسئولان محترم از مدیر کل و نماینده تا فرماندار باید پاسخگو باشند که طبق چه معیار و ملاک و بر اساس و با  پشتوانه کدام سابقه و تجربه موفق افراد مورد نظر را شایسته و لایق این امر مهم دانسته اند. در واقع مسئولان، هر کدام دارند برقبری شیون و زاری می کنند که اصلا مرده ای در آن نیست.کدام موفقیت و کدام برنامه کاربردی و خصوصیت حرفه ای قابل توجه در آنها سراغ دارید که اینگونه بر طبل جاگذاری هر کدام می­کوبید. شاید هم هنوز همان تفکر نخ نما و پوسیده قدیمی « از ما باشد اگرچه چوب خشک باشد» حاکم است.

به طور قطع وقت آن رسیده که مسئولان اداره کل آموزش و پرورش قاطعانه وارد شده و با مد نظر قرار دادن رضای پروردگار و خدمت صادقانه به مردم و وظیفه شرعی و قانونی خود، با بررسی سوابق کاری و حرفه ای افراد و فارغ از مسائل سیاسی ، هرچه سریعتر فردی لایق و مناسب  را برای این مسئولیت انتخاب نمایند تا مردم و دانش آموزان مظلوم این شهرستان بیش از این متضرر نشوند. و به این دوستانی که داعیه ریاست دارند وحامیانشان  هم پیشنهاد می­کنیم،یک «خواب نیمروزی» قطعا به حال خودشان و مردم این دیار بهتر است.

جمعی از فرهنگیان شهرستان فراشبند

رونوشت:

       –  مدیر کل آموزش و پرورش استان فارس جناب آقای نجفی

  • دفتر نماینده محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای کرمپور
  • فرماندار محترم شهرستان فراشبند جناب آقای فروغی
  • دفتر امام جمعه محترم شهرستان فراشبند
  • اداره بازرسی و رسیدگی به شکایات اداره کل آموزش و پرورش استان فارس
  • اداره اطلاعات شهرستان فیروزآباد
  • دادستان محترم شهرستان فراشبند

 

پایان خبر