جشنواره ترویج تغذیه با شیر مادر و ترويج زایمان طبیعی با هدف ارتقای سلامت مادر و نوزاد در شهر «نوجین» فراشبند برگزار شد.

 به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، کارشناس شیر مادر و مراقبت مادران مرکز خدمات جامع سلامت «نوجین » در این جشنواره که با هدف ارتقای سلامت مادر و نوزاد، برگزار شد، با اشاره به مزایای شیر مادر و تاکید قرآن و متون علمی پزشکی بر ضرورت تغذیه کودک با شیر مادر و اهمیت و جایگاه شیر مادر، گفت: مسائل مهمی مانند شیر اولیه یا آغوز، اولویت مادر در شیر دادن به نوزاد، اهمیت مشاوره در فرایند شیردهی، مدت زمان مطلوب شیردهی، شیر خوردن کودک از پستان مادر و پیوند خویشاوندی میان شیرخوار با شیر دهنده در آیات الهی مورد اشاره قرار گرفته و خداوند با ظرافتی خاص از آنها سخن به میان آورده است.

«طاهره احمدی» شیر مادر را بهترین غذای کودک در ماه‌های نخست تولد او دانست و گفت: تغذیه نوزاد با این شیر در دو سال اول زندگی یکی از نعمت ها و محبت هایی است که خداوند به انسان ها ارزانی داشته است.

او ادامه داد: شیر مادر غذای بی نظیر و کاملی است که در ارتقای سلامت روحی، رشد جسمی، تکامل مطلوب کودکان و افزایش روابط عاطفی در جامعه نقش ارزشمند و بی بدیلی دارد و تغذیه با شیر مادر می تواند از کودک در برابر آلودگی هایی همچون عفونت های تنفسی و گوارشی و بیماری های آلرژیک محافظت کند؛ علاوه بر آن، تغذیه با شیر مادر خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت، چاقی و بیماری التهاب روده را نیز کاهش می دهد.

احمدی گفت: در این جشنواره، علاوه بر آشنایی مادران با عوامل مؤثر بر کمیت و کیفیت فرآیند شیردهی، مدت زمان مطلوب شیردهی، فواید شیر مادر برای سلامتی کودک و دلایل کاهش ترشح شیر مادر، بر اهمیت مشاوره در فرآیند شیردهی، اهمیت تغذیه مادران در دوران بارداری و شیردهی و همچنین اولویت مادر در شیر دادن به نوزاد تاکید شد.

در ادامه «رباب چراغی» كارشناس بهداشت خانواده شبكه فراشبند نیز با اشاره به مزایای زایمان طبیعی و عوارض سزارین، بر نقش موثر شرکت مادران در کلاس های آمادگی و فراگیری آموزش های لازم، در توانمند سازی آنها برای زایمان طبیعی و بدون درد تاکید کرد.

او بهبود کیفیت و ارتقای سلامت مادر و نوزاد، کاهش سزارین و عوارض ناشی از آن، فرزندآوری و ترویج زايمان طبيعي، کاهش مداخلات زايماني و تکريم مادر باردار را از اهداف برگزاری اين جشنواره عنوان کرد.

در این جشنواره، نمایشگاهی با موضوعات فرایند زایمان بي درد، ترويج تغذيه با شير مادر، بهداشت دهان و دندان، مشاوره تغذيه دوران بارداري و مراقبت هاي دوران بارداري به همراه توزیع پمفلت به مادران برپا شد.

پایان خبر