جشنواره ترویج زایمان طبیعی و تغذیه با شیر مادر با شعار «توانمندسازی والدین، تقویت تغذیه با شیر مادر؛ حال و آینده» با هدف بالا بردن آگاهی مادران درباره اهمیت تغذیه با شیر مادر و تشویق آنها به شیردهی برای بهبود سطح سلامت کودکان و آشنایی با مزایای زایمان طبیعی، در شبکه بهداشت و درمان فراشبند برگزار شد.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان فراشبند، کارشناس شیر مادر و مشاور شیردهی مرکز خدمات جامع سلامت شهدای فراشبند با اشاره به اینکه دوران شیرخواری حساس‌ترین مرحله از مراحل رشد و تکامل کودک است، عنوان کرد: در این دوران شیر مادر تامین کننده نیازهای غذایی و مواد ایمنی بخش لازم برای شیرخوار است.

«فاطمه میرزائیان» با تاکید بر ضرورت فرهنگ سازی در زمینه ترویج تغذیه نوزاد با شیر مادر، به تاثیر شگفت‌انگیز تغذیه با شیر مادر بر رشد ذهنی و روانی نوزاد اشاره کرد و گفت: ترویج تغذیه نوزادان با  شیر مادر به ویژه  تغذیه انحصاری تا ۶ ماهگی و تداوم ان تا ۲ سال تامین کننده نیازهای جسمی و روحی کودک است و بروز برخی عفونت ها با تغذیه با شیر مادر کاهش می‌یابد .

او، برقراری ارتباط عاطفی مادر و شیرخوار به هنگام شیر دادن از پستان را  یک امتیاز ویژه برای شیر مادر دانست که تاثیر شگفت انگیزی بر رشد ذهنی و روانی کودک دارد.

در ادامه کارشناس مامایی و بهداشت خانواده مرکز خدمات جامع سلامت شهدای فراشبند با اشاره به مزایای زایمان طبیعی و عوارض سزارین، گفت: با مقایسه جنبه های مثبت و منفی سزارین و زایمان طبیعی، متوجه می شویم که زایمان طبیعی نکات مثبت بیشتری برای مادر و کودک به همراه دارد.

«فرزانه کرمی» افزود: زایمان طبیعی، به معنای واقعی سعادت مادر است؛ زیرا شامل تلاش های فیزیکی و روانی او برای تحمل درد و به دنیا آمدن نوزاد می شود .

او بیان داشت: انجام زایمان طبیعی می‌تواند عوارض بعد از سزارین را که شامل گرفتگی رگ، لخته شدن خون، تشنج بعد از عمل جراحی و حساسیت به مواد بیهوشی و یا خطر بیماری‌های تنفسی، آسم و آلرژی در نوزادانی که به روش سزارین به دنیا آمده اند را کاهش دهد.

این کارشناس مامایی ادامه داد: هزینه عمل در سزارین بسیار بیشتر از زایمان طبیعی است که این هزینه بر عهده بیمار و نظام سلامت است.

او در مورد خطرات بیشتر بودن طول مدت بستری در بیمارستان در مادران سزارین شده گفت: این امر افزایش عفونت‌های ادراری به علت ضربه و صدمه دیدن سیستم ادراری را در بر دارد و همچنین، بار مالی بیشتری را به خانواده ها تحمیل می‌کند. در صورتی که مادرانی که زایمان طبیعی داشته می‌توانند شیردهی زودتری  برای نوزادشان داشته باشند.

کرمی افزود: کودکانی که با زایمان طبیعی به دنیا می آیند، ۲۰ درصد کمتر دچار بیماری دیابت نوع یک می شوند و دارای علاقه بیشتری در انجام رفتارهایی مانند مکیدن و گرفتن سینه مادر هستند و از بهره هوشی بالاتری نسبت به نوزادانی که به روش سزارین به دنیا آمده اند، برخوردارند.

او اظهار داشت: پس از زایمان طبیعی، مادران با انجام ورزش‌های مناسب، به مراتب زودتر از زمانی که سزارین می‌شوند، می‌توانند تناسب اندام خود را به دست آورند.

کارشناس مامای مرکز خدمات جامع سلامت شهدای فراشبند یاد آور شد: در این جشنواره به سوالات مادران باردار و شیرده پاسخ داده شد و بسته های آموزشی شامل آموزش ترویج تغذیه با شیر مادر، زایمان بدون درد، بهداشت روان، بهداشت دهان و دندان و تغذیه دوران بارداری و مراقبت های دوران بارداری نیز به آنها اهدا شد.

در پایان این جشنواره علاوه بر تجلیل از دو مادر که پس از مشاوره، نوزاد خود را با شیر مادر تغذیه کردند و دو مادر که زایمان طبیعی داشتند و موفق به شیر دهی با کمک مشاوره شدند، از «فرزانه کرمی» مربی کلاس آمادگی پیش از زایمان و کارشناس موفق در ترویج زایمان طبیعی تجلیل شد.


پایان خبر