حجت الاسلام ابراهیمی: امر معروف و نهی از منکر باید در همه سطوح جامعه برقرار باشد. هر جا که لازم به مطالبه گری است محکم ایستاد و از مسئولان خود طلب مطالبه نمود.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند؛ حجت الاسلام حاج شیخ “هادی ابراهیمی” امام جمعه فراشبند در خطبه های نماز جمعه این هفته این شهرستان ضمن سفارش خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، با اشاره به اینکه امام حسین علیه السلام در وصیت نامه معروف خود فرمود:« إِنّی لَمْ أَخرُجْ أَشِراً و لا بَطِراً و لا مُفْسِداً و لا ظالِماً، إِنَّما خَرجْتُ لِطَلَبِ إلاصلاحِ فی أُمَّهِ جَدّی»، گفت: امام علیه السلام می فرماید:من از روی أَشِر و بَطِر و افساد و ستمگری خارج نشده‌ام.


وی افزود: أَشِر یعنی تکبر و تبختر، یعنی انسانی که خود را از دیگران بالاتر می بیند و تحمل ندارد که کسی را برتر از خود ببیند و بَطِر یعنی گردنکشی کردن از حق، حق را قبول نکردن، زیر بارحق نرفتن.
امام جمعه فراشبند ادامه داد: با این تفاسیر، منطوق و مفهوم سخن امام این است که کاروان ما کاروان امر به معروف و نهی از منکر است و کاروانی است که برای اصلاح امت پیغمبر قیام کرده است و می رود تا با انسانهای متکبر و خودنما، انسان‌های گردنکش وسرکش وانسان های مفسد و ظالم مبارزه کند.

حجت الاسلام ابراهیمی تصریح کرد: در منشور اصلاحات حسینی این گروه های چهارگانه جایی ندارند زیرا انسان مصلح می‌بایست خود صالح باشد تا در شعاع حرکت او اصلاح و سداد و خیر منتشر گردد. مگر می‌شود تواضع و فروتنی و روح خدمتگزاری بی‌منت را از کسی که در صدد نمایاندن خویش است انتظار داشت.مگر ممکن است از کسی که پیوسته در ماجراجویی و فتنه گری است و آرامش اجتماع را دستخوش هیجان و آمال و آرزوهای خود قرار می دهد، امید اصلاح طلبی داشت.
وی فرمایش امام علیه السلام را در این زمینه برای ما شیعیان، بهترین و روشن ترین درس عبرت و یک تابلوی روشنی برای هر کسی که فکر می‌کند اصلاح‌طلب است، دانست و بر توجه اصلاح طلبان جامعه به این فرمایش نورانی امام تاکید کرد و از اصولگرایان نیز خواست که به این فرمایش مهم توجه داشته باشند.

خطیب نماز جمعه فراشبند تصریح کرد: کسی که متکبر است و خودخواه ، کسی که گردنکش است و زیر بارحق و قانون نمی‌رود. کسی که دست به فساد فرهنگی و اقتصادی می زند، به بی بند باری کمک می‌کند و اختلاس و دزدی می کند و به مردم به طرق مختلف ستم می کند، به اقتصاد ضربه می‌زند و تورم و گرانی ایجاد می‌کند، دست به غارت ارز و طلای ملی می زند و جامعه را به سبک زندگی غربی ترویج می نماید، اصلاح‌طلب نیست. کما این که اصولگرا هم نیست، بلکه انسان‌هایی مفسد، خیانتکار و جاه‌طلبانی هستند که تحت لوای پرچم دین و شعار دین و ادای انقلابی گری به اهداف دشمن کمک می‌کنند.

وی افزود: چگونه می توان باور کرد کسانی که به حریم مردم و بیت‌المال دست اندازی کرده اند و ارزش های مسلم الهی را نادیده می‌انگارند و برای توجیه غلط خود متوسل به ابزار دین می‌شود در حالی که شالوده فکر و اندیشه اش جز تولید یاس و ناامیدی چیزی نیست ،یک انسان اصلاح طلب واقعی باشد و یا او را یک اصولگرای واقعی نامید.

حجت الاسلام ابراهیمی از مردم خواست تا دیگر فریب ظاهر این آدم‌های منورالفکر به ظاهر موجه و تسبیح به دست صف اولی را نخورند.

وی تصریح کرد: محتوای هدایت حسینی این است که بشر در تمام دوران های تاریخ به این باور برسند که حقایق اسلام و مسلمات کتاب خدا هیچ گاه دگرگون نخواهد شد و جامعیت کتاب و سنت پیامبر تا ابدیت حیات بشر کارساز، به روز و هدایت آفرین است.

خطیب نماز جمعه فراشبند، پیدایی نقص و خلاف در مردم و مسئولین، عوام‌فریبی و تعدی به حقوق مردم و بیت‌المال، ترویج فساد و منکرات، ایجاد شکاف طبقاتی و روند رو به رشد اشراف گرایی و قس علی ذلک، همه و همه را متاثر از دور شدن مردم و مسئولان از کتاب خدا و سنت پیامبر الهی و خلفای صالح او دانست و گفت: در چنین وضعیتی، وظیفه حاکم مسلمین و مومنان و پارسایان، اعاده هویت انسانی و منزلت ایمانی به مردم و امر به معروف و نهی از منکر و ایستادن در مقابل همه این ناهنجاری‌ها ست.

وی تصریح کرد: تاریخ بشر حکایت می‌کند که ترک امر به معروف، محصولی جز سلطه و سیطره بدکاران بر شئونات زندگی انسان مومن و سقوط اخلاق و انحطاط اجتماع، چیزی دیگری به دنبال نداشته است.

امام جمعه فراشبند با اشاره به حدیثی که علمای اهل تسنن و تشیع از پیامبر اکرم نقل کرده اند که می فرماید: «باید امر به معروف و نهی از منکر را داشته باشید وگرنه بدان شما بر شما مسلط می شوند، بعد خوبان شما دعا می کنند اما دعای آنها مستجاب نمی شود.» به قول شهید مطهری رحمه الله علیه، قومی که امر به معروف و نهی از منکر نمی کند خاصیتشان این است که خداوند رحمت خود را از آنها می گیرد و هر قدر خدا را بخوانند دعای آنها دیگر مستجاب نمی شود، تاکید کرد: امر معروف و نهی از منکر باید در همه سطوح جامعه برقرار باشد و هر جا که لازم به مطالبه گری است محکم ایستاد و از مسئولان خود طلب مطالبه نمایند.

حجت الاسلام ابراهیمی با اشاره به بهانه های تجاوز رژیم عراق به ایران و دلایل حمله صدام حسین ملعون به ایران، یکی از دلایلی که صدام را شیر کرد تا به کشور عزیز ما حمله کند را شرایط داخل کشور دانست و گفت: منازعه میان نیروهای انقلاب و لیبرال گراها، تلاش گروه های ضد انقلاب در مناطق مختلف کشور برای تضعیف دولت مرکزی، قطع منابع تسلیحاتی ایران به دلیل ماهیت ضدآمریکایی انقلاب اسلامی، اقتصاد بسیار ضعیف ایران، از هم پاشیدگی وضعیت نیروهای مسلح ارتش جمهوری اسلامی ایران و فقدان هویت نظامی بسیج از شرایطی بود که در داخل کشور زمینه را برای حمله صدام به ایران فراهم کرد.

وی شرایط منطقه ای ایران را یکی دیگر از دلایل حمله صدام حسین ملعون به ایران عنوان کرد و گفت:کشورهای منطقه از جمله رژیم غاصب اسرائیل و اعراب مرتجع به دلیل عدم مشروعیت مردمی از پیروزی انقلاب اسلامی احساس نگرانی کردند مثلاً موشه دایان وزیر خارجه وقت اسرائیل غاصب، پیامدهای انقلاب اسلامی را به زلزله ای تشبیه کرد که آثار آن در آینده بر اسرائیل وارد خواهد شد. یا صدام حسین می گوید: ما از تروریسم وحشتی نداریم. دولت سوسیالیست عراق بیش از هر کشور دیگری در خاورمیانه مورد تهدید فرمان آیت الله خمینی برای صدور انقلاب ایران قرار دارد، ایران یک کشورشیعه است و نیمی از جمعیت ۱۳ میلیونی عراق را نیز شیعیان تشکیل می‌دهند.

خطیب نماز جمعه فراشبند شرایط فرامنطقه‌ای را یکی دیگر از بهانه های تجاوز رژیم عراق به ایران دانست و افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط شاه آمریکا، یکی از دست نشانده های خود را در منطقه از دست می‌دهد. خواسته مردم استقلال و نفی سلطه شرق و غرب است با ماهیت دینی و اسلام ناب و این چیزی بود که با خواسته آمریکا و غرب در تضاد بود.

وی افزود: به دنبال تسخیر لانه جاسوسی آمریکا، هیمنه آمریکا شکسته شد و آمریکاییها دست به عملیات نظامی در صحرای طبس زدند که با شکست تلخی مواجه شد. سپس به منظور تحت فشار قرار دادن ایران کودتای نوژه را در تیر ماه ۵۹ با نقش محوری بختیار طراحی کردند که در آنجا هم شکست خورد. و لذا بعد از همه این ناکامی ها به گزینه نظامی روی آوردند و آن را در دستور کار خود قرار دادند.

حجت الاسلام ابراهیمی، چراغ سبز آمریکا به عراق برای آغاز جنگ را یکی دیگر از بهانه های تجاوز رژیم عراق به ایران دانست و گفت: آمریکا از پیوند عراق و شوروی و پیوند احتمالی ایران با شوروی به شدت نگران بود این پیوند‌ها می‌توانست باعث کاهش قدرت نفوذ آمریکا در خلیج فارس گردد و لذا آمریکا، عراق را به منزله جایگزین ایران پذیرفت و سطح روابط خود را با عراق بالا برد.

وی افزود: با خصومت آمریکا و ایران؛ عراق زمینه‌های لازم را برای تهاجم همه جانبه فراهم نمود. برژینسکی مشاوره امنیتی کارتر، سفر محرمانه ای در اوایل ماه می سال ۱۹۸۰ یعنی تیر ماه ۵۸ در مرز اردن و عراق با صدام حسین داشت که کارشناسان از این ملاقات به عنوان چراغ سبز آمریکا به عراق برای آغاز جنگ یاد می کنند.

امام جمعه فراشبند، شرایط داخلی عراق را از دیگر بهانه های تجاوز رژیم عراق به ایران دانست و گفت: آنتونی کردزمن کارشناس امور خاورمیانه ای امریکا می‌گوید توانایی عراق از نظر ثبات سیاسی و نظامی، رابطه دوستانه عراق با کشورهای همسایه، دسترسی مردم عراق به منابع متعدد جنگ افزار های مدرن و پیشرفته، ذخایر عظیم مالی و اعتبار بالا برای آغاز جنگ، تحول نسبتاً بالنده همراه با رشد تدریجی استاندارد های زندگی و بهبود اقتصادی عراق نسبت به ایران بهتر از ایران بود.

حجت الاسلام ابراهیمی افزود: با این وضعیت، عراق اهدافی از جمله، سرنگون کردن نظام جمهوری اسلامی ایران، ادعای رهبری جهان عرب، استرداد جزایر سه گانه، حاکمیت مطلق بر اروندرود و تجزیه خوزستان برای حمله به ایران داشت و این موارد و موارد دیگر، باعث شد که آمریکا و استکبار و صدام حسین مغرور، جنگی را علیه ملت ایران کلید بزنند و ما را درگیر یکی از طولانی‌ترین جنگ ها کنند، اما خداوند ما را نصرت نمود و بر آنها فائق شدیم.

وی با اشاره به سالروز عملیات ثامن الائمه و شکست حصر آبادان، گفت: پنجم مهرماه ۱۳۶۰، ساعت یک بامداد رزمندگان اسلام توانستند در نخستین ساعات عملیات، ضربه سختی به دشمن بعثی وارد کنند و دو پل مهم قصبه و حفار که در ساعت‌های ۱۰ صبح و ۲ بعد از ظهر از دست دشمن خارج نمایند و در عصر آن روز تعداد زیادی از نیروهای پیاده و زرهی دشمن را به محاصره در آورده و اسیر کنند و در اواخر روز پنجم با رسیدن قوای رزمنده به ساحل شرقی رود کارون و پاکسازی منطقه، عملیات به پایان رسید و دشمن مجبور شد خط پدافندی خود را به غرب کارون را منتقل نماید و شهر آبادان پس از ۳۴۹ روز از محاصره ارتش بعثی آزاد شد.

خطیب نماز جمعه فراشبند ادامه داد: در این عملیات به کمک امدادهای الهی حدود ۱۵۰۰تن از نیروهای دشمن کشته و حدود ۱۸۰۰ تن اسیر شدند و حدود ۹۰ دستگاه تانک و نفربر، ۱۰۰ دستگاه خودرو، سه فروند هواپیما، یک فروند بالگرد و تجهیزات بسیار دیگر منهدم گردید وحدود ۷۴ دستگاه تانک و نفربر، ۴۰ دستگاه خودرو و تسلیحات و تجهیزات بسیار دیگر نیز به غنیمت رزمندگان اسلام درآمد.

وی تصریح کرد: این عملیات باعث تقویت روحیه رزمندگان اسلام و تضعیف قوای عراقی شد و دست صدام از بهره‌برداری سیاسی و نظامی از محاصره آبادان خنثی گردید و تجربه فرمانده‌هان ما در سازماندهی، طراحی و هدایت برای عملیات‌های آتی ارتقا یافت.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه، با گرامیداشت هفتم مهر سالگرد شهادت شهیدان و سرداران بزرگ هشت سال دفاع مقدس، یاد و خاطره شهیدان و سرداران بزرگ هشت سال دفاع مقدس، فلاحی، فکوری، نامجو مطلق، جهان آرا و کلاهدوز را گرامی داشت.

وی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه فراشبند، نهم مهرماه روز همبستگی و همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی را گرامی داشت.

امام جمعه فراشبند با گرامیداشت روز جهانی سالمندان، تکریم سالمندان و احترام ویژه آنان را از آموزه های روشن فرهنگ اسلامی دانست و گفت: سالمندان یعنی پدران و مادرانی که پس از سال‌ها زحمت و مشقت و تربیت و پرورش فرزندان به دوران کهولت سن رسیده اند و توان و انرژی و جوانی خود را در راه بزرگ کردن فرزندان خود سپری نموده اند و امروز وقت آن است که فرزندان از آنها مراقبت کنند نه اینکه آنها را به خانه سالمندان بسپارند. خدمت به والدین یعنی کسب بهشت و سعادت دنیا و آخرت.

وی در ادامه از حضور حلقات صالحین در نماز جمعه تشکر کرد و گفت: این ها سربازان آینده نظام خواهند بود.

حجت الاسلام ابراهیمی در پایان از کمیته امداد امام خمینی شهرستان فراشبند در راستای اهدای هشت سرویس جهیزیه برای هشت زوج جوان هرکدام به مبلغ ۱۲ میلیون تومان به مناسبت گرامیداشت هشت دفاع مقدس قدردانی کرد.

پایان خبر