حجت الاسلام ابراهیمی: حرکت بسیار زیبا و انقلابی مهدی ترابی فوتبالیست کشور، یعنی اینکه همه باید بدانیم تنها راه نجات از سختی ها و مشکلات کشور، اطاعت از رهبری است، نه نگاه به خارج از کشور و غرب

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند؛ حجت الاسلام حاج شیخ “هادی ابراهیمی” امام جمعه فراشبند در خطبه های نماز جمعه این هفته این شهرستان ضمن سفارش خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، به دنبال  مبحث خطبه هفته گذشته در مورد زیارت، گفت: دین مقدس اسلام به ما دستور می‌دهد که مردگان خویش را پس از مرگ فراموش نکنیم، به زیارت آنان بشتابیم و با نثار فاتحه و دعا برای ایشان طلب بخشایش کنیم که این عمل هم به سود مردگان است و هم پاداشی برای زائرین دارد و بنا بر قول امام صادق علیه السلام در حکم اهدای تحفه برای آنان است.

وی افزود: در حدیثی رسول خدا این وضعیت را بیشتر باز می کند و می فرماید: ارواح مومنین هر هفته روزهای جمعه برابر خانه هایشان در فضای آن قرار می گیرند و با حالت گریه و اندوه می گویند: ای زنان و فرزندان ما و پدران و مادران ما و بستگان ما به حال ما ترحم نموده و با احسانی به وسیله درهم و دیناری و یا پوشاندن برهنگان به یاد ما باشید تا خدا خداوند شما را نیز از لباس بهشتی بپوشاند.سپس پیامبر به شدت گریه کرد و دیگران نیز گریه کردند آن چنان پیغمبر متاثر شد که دیگر نتوانست صحبت کند.

امام جمعه فراشند با اشاره به اینکه شهرستان فراشبند حدوداً دارای ۱۳ هزار خانوار است، گفت: اگر شب ها هر خانواده ۱۰۰ تومان و صبح‌ها هم ۱۰۰ تومان صدقه بدهند در ظرف یک ماه، دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می شود و در طول یکسال ۳۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می شود، این مبلغ جدای از آن مبلغی است که بعضی ها ۵ هزار تومان می دهند و ده هزار تومان و بیشتر صدقه می دهند. فلذا سرجمع ممکن است در طول یک سال، ۱۰۰ میلیون تومان صدقات جمع‌آوری شود و این مبلغ نیز جدای از زکات شهرستان است که حدوداً ۱۵ میلیارد تومان می‌شود و جدای از کمک های خیرین و بخشش‌های شما مردم است.

وی افزود: اگر همه ما برای رفع قضا و قدر و برای توسعه رزق و روزی و برای عافیت و سلامتی خودمان، به صدقه دادن عادت کنیم، خواهید دید که چه زنجیره ی بزرگ و طولانی در سراسر کشور ایجاد خواهد شد و مشکلات نیازمندان را برطرف خواهد نمود.

حجت الاسلام ابراهیمی، هدیه اول و تحفه اول برای مردگان را صدقه دانست و گفت: تحفه دوم و سوم رسول خدا فرمودند همانا هدایای زنده ها برای مردگان دعا و استغفار است. هر وقت فرصت کردید برای اموات خود دعا و طلب استغفار از درگاه خداوند متعال کنید مخصوصاً بعد از نمازها و در نماز شب ها و در کنار قبر پدر و مادرها و در کنار خانه خدا و پیامبر و سایر مشاهد شریفه.

وی افزود: تحفه بعدی برای اموات به قول امام صادق علیه السلام، حج خانه خدا و صدقه و روزه به نیابت او است. کسانی که حج تشریف می‌برند حتماً سعی کنند که یک حج هم به نیابت از پدر و مادر و سایر اموات خود به جا آورند. یا بعضی از ایام که روزه گرفتن در آن ثواب زیادی دارد به نیابت از پدر و مادر خود و یا خواهر و برادر خود و یا دوست و معلم و استاد خود روزه بگیرید اینها هدیه زنده هاست برای مرده ها.

خطیب نماز جمعه فراشبند ادامه داد: در حدیثی دیگر امام صادق علیه السلام فرمودند: بهترین چیزی که انسان برای خود، بعد از خود باقی میگذارد سه چیز است: فرزند نیکی که برای او طلب مغفرت نماید ، سنت حسنه ای که مردم به آن عمل کنند و صدقه جاریه یعنی وقف که بعد از او نیز جریان داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه وقف یک امر دائمی است که برای همیشه به آن عمل می شود، گفت: افرادی که زمین، باغ و یا هر چیز دیگری که وقف کرده اند حتما در سامانه اداره اوقاف ثبت و ضبط کنند تا بعد از مرگ این مسئله برای وارثان روشن باشد و ایجاد شک و تردید نکنند.

حجت الاسلام ابراهیمی تصریح کرد: رسول خدا فرمود: هفت چیز است که ثواب آن بعد از مرگ انسان برای آن نوشته می شود درختی که آن را کاشته است و مردم از میوه آن بهره مند می شوند، چاهی که حفر کرده است و مردم از آن بهره‌مند می‌شوند، نهری را که برای جریان آب ساخته ،علمی را که به جا گذاشته و مردم از آن بهره‌مند می‌شوند، مسجدی را که بنا نموده است، قرآنی را که باخط خود نوشته و یا با سرمایه خود چاپ کرده و در اختیار مردم قرار داده است و فرزند ساله ای که برای او استغفار و طلب آمرزش می کند.

خطیب نماز جمعه فراشبند، با تسلیت ۲۸ صفر رحلت حضرت رسول اکرم(ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام و ۳۰ صفر نیز شهادت حضرت امام رضا علیه السلام، گفت: عنوان این خطبه را ترجیحاً به توجه پیامبر اکرم به جوانان مسلمان و مومن و انقلابی ربط می دهم. جوانانی که در ایجاد انقلاب اسلامی و تداوم آن و در طول هشت سال دفاع مقدس و سایر عرصه‌ها افتخاراتی کم نظیر و بی بدیل آفریدند و به فرموده رهبر حکیم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب، جوانان؛ موتور پیشران کشور در عرصه علم فناوری و ایجاد زیرساخت‌های حیاتی و اقتصادی و عمرانی کشور هستند، نیرویی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی و ثروتی عظیم برای کشور هستند که هیچ اندوخته مادی را نمی توان با آن مقایسه کرد.

امام جمعه فراشبند یکی از راه‌های توجه پیامبر اکرم به جوانان را دادن سمت فرماندهی جبهه ی جنگ به بعضی از آنان بود مانند اسامة بن زید بن حارثه، جوانی در سن کمتر از ۲۰ سال بود و افزود: هدف پیامبر از تعیین اسامه جوان به فرماندهی سپاه اسلام برای جنگ با امپراتوری روم این بود که مسلمانان را متوجه این حقیقت سازد که آنچه در مسئله ریاست و رهبری و زمامداری مهم است شایستگی و لیاقت رهبر است و کمی سن و جوانی از لیاقت و شایستگی کسی نمی کاهد، همچنان که سن زیاد نیز دلیل شایستگی کسی نمی‌تواند باشد. به همین دلیل پیامبر اسلام در پاسخ به اعتراض کنندگان فرمود: زید شایسته فرماندهی بود و پسرش اسامه نیز بعد از او شایسته این مقام است.

وی با تاکید بر اینکه، ما در طول هشت سال دفاع مقدس نمونه این انتصاب ها را دیدیم، گفت: جوانانی همچون شهید باکری و همت و متوسلیان و یا جوانان دیگر در عرصه‌های دانش روز که توانستند با پشتکار شبانه روزی خود کشور ما را جزء ۱۰ کشور برتر دنیا قرار بدهند.

امام جمعه فراشبند با اشاره به اینکه دو قبیله اوس و خزرج از قبایل بزرگ مدینه بودند و تا قبل از ظهور اسلام در آن شهر یکصد سال با هم جنگیدند و خون ها ریختند، گفت: دو نفر از بزرگان قبیله خزرج به نام‌های اَسْعَدِ بْن زُراره و ذکوان بن عبد قیس برای عمره رجبیه وارد مکه شدند، قصه آنها طولانی است ، آخر الامر این که وقتی که در کنار خانه خدا با پیامبر به گفتگو پرداختند هر دو اسلام آورد و سپس از پیامبر درخواست معلم قرآن کردند، عرض کردند کسی را با ما بفرست که به ما قرآن بیاموزد و مردم را به اسلام دعوت کند و پیامبر اکرم جوان نورسی که مسلمان شده بود و آن مقدار از قرآن که تا آن زمان نازل شده بود به حفظ داشت یعنی مصعب بن عمیر را به همراه آنان به سوی مدینه فرستاد، مصعب مهمان اسعد بن زراره شد، کار مصعب و زراره این بود که در مدینه می گشتند و مردم را به اسلام دعوت می کردند. مصعب هر کجا که می ایستاد، چند آیه از قرآن را تلاوت می کرد و جمعی ایمان می آوردند، از جمله جوانانی که به دست مصعب مسلمان شدند، اُسِید بْن‌ِ حُضِیرِ و سعد بن معاذ بود.

وی افزود: بنابر نقل اسد الغابه، «مصعب بن عمیر» اولین کسی بود که در مدینه اقامه جمعه و جماعت کرده، ایشان در جنگ بدر و احد در رکاب رسول گرامی اسلام شرکت کرد و در جنگ احد شربت شهادت نوشید. روحش شاد و راهش پر رهرو باد. جوان دیگری که پیامبر به او توجه کرد عتّاب بن اسيد است که پیامبر او را به عنوان استاندار مکه مکرمه قرار داد در حالی که سن او ۲۱ سال بود.

امام جمعه فراشبند تصریح کرد: امامین انقلاب توجهات زیادی به جوانان داشته و دارد، جوانانی که از نظر علم و تقوا و مهارت و فنون در کشور، کم نیستند و اگر دولت به آنان اهمیت بدهد و فضای کسب و کار و امکانات را در اختیار آنان قرار دهد، کشور می‌تواند در ظرف یک دهه، در همه زمینه‌ها سرآمد دنیا شود. اما تا زمانی که دولت‌ها به حزب و باند و طرفداران خود توجه کنند و کمتر به نخبگی و مهارت و کارآمدی فرد توجه نمایند، کشور کماکان دچار مشکلات خواهد بود.

وی افزود: نمونه بارز دولت‌ها همین دولت اعتدال است که تبعیض و بی عدالتی را در بسیاری از جاها مشاهده می کنید و فراشبند مشتی است نشانه خروار. وقتی که می بینیم با وجود جوانان شایسته و با لیاقت، مسئولیت ها را به کسانی که صرفاً به دلیل اینکه طرفدار دولت هستند واگذار می کنند و تلاش بعضی ها این است که فقط به منافع خود می نگرند و منافع نظام و مردم برای آنها مهم نیست. این نوع نگرش و دخالت ها باعث شده که فراشبند به یک روستای بزرگ تبدیل شود و فرسنگ‌ها راه فاصله با اهوازی پیدا کند که همزمان با هم به بخش تبدیل شدند.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه از طرف خود و اربعینی ها از همه مسئولان و دست‌اندرکاران کشور عزیز که توانستند به خوبی یک جمعیت بیش از ۳ میلیون زائر حسینی را به عتبات عالیات اعزام نمایند و خدمات لازم را ارائه نمایند تشکر و سپاسگزاری کرد و گفت: از طرف خودم و ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران از مردم و دولت،  مرجعیت و قوای نظامی و حشد الشعبی عراق و بویژه از مهمان‌نوازی بی نظیر مواکب عراقی و دیگر کشورها  که در استقبال بزرگوارانه و پذیرایی کریمانه از زوار حسینی  تلاش کردند، تشکر ویژه دارم در پیشگاه خداوند متعال ، برای آن ها دست دعای خیر بلند می کنیم .

وی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه با قدردانی از ورزشکاران قهرمان کشور که هرگاه در مقابل ورزشکاران اسرائیل غاصب قرار می‌گیرند، به این دلیل که اسرائیل را رژیمی غاصب، کودکش و ستمگر می‌دانند حاضر نمی شوند با ورزشکاران آن به مصاف درآیند، این را یک نوع ورزشکار انقلابی و با بصیرت دانست و گفت: نوع دیگر ورزشکاران را امثال مهدی ترابی است که وقتی گُل می‌زند و می‌خواهد شادی خود را با تماشاگران تقسیم کند لباس قرمز خود را بالا می زند و لباس زیر خود را که شعار «تنها راه نجات کشور مساوی است با اطاعت از رهبری» را نشان می‌دهد.

خطیب نماز جمعه فراشبند حرکت بسیار زیبا و انقلابی مهدی ترابی فوتبالیست کشور را تذکری به مسئولان، سیاسیون و در کل دولت و مجلس و تذکری به مردم دانست و گفت: این یعنی اینکه همه باید بدانیم تنها راه نجات از سختیها و مشکلات کشور اطاعت از رهبری است. یعنی نباید نگاه ما به خارج از کشور باشد، نباید نگاه ما به غرب باشد و نباید به دنبال برجام و قرارداد فلان و بهمان بود.

وی افزود: باید با توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی که رهبر انقلاب ابلاغ کردند از ظرفیت‌های مادی و معنوی کشور و از ظرفیت جوانان و نخبگان کشور استفاده کرد .

حجت الاسلام ابراهیمی این جوان را از تیپ همان جوانانی دانست که در هشت سال دفاع مقدس و در دفاع از حرم اهل بیت خودشان را خرج انقلاب و ولایت و رهبری کردند.

وی تصریح کرد: ای کاش برخی از مسئولان ما با همین درک و فهم مسئولیت‌پذیر باشند و خود را خرج نظام ولایت و اهل بیت کنند، از رهبری جلوتر نزنند، عقب هم نمانند و بعضی از فرمایشات هم به دروغ به رهبری نبندند.

امام جمعه فراشبند بیان داشت: بنده از این جوان ورزشکار انقلابی با بصیرت و ولایتمدار صمیمانه تشکر می کنم و برای سلامتی و موفقیت او در همه میادین زندگی به درگاه خدای متعال دست به دعا بر می دارم و از خداوند منان می خواهم که او را موفق و موید و عاقبت به خیر قرار بدهد.

پایان خبر