به مناسبت روز جهانی غذا، جشنواره غذای سالم با حضور کارشناس غذا ودارو، کارشناس مسوول واحد سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس و مسوولان آموزش پرورش شهرستان فراشبند در مدرسه دخترانه شهید «علی آقایی» برگزار شد.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، کارشناس غذا و دارو شبکه بهداشت و درمان شهرستان در این جشنواره، انرژی، قند، چربی، نمک، اسیدهای چرب ترانس را پنج عامل مهم تغذیه ای دانست که برای حفظ سلامت، باید به آن توجه شود.

«پریسا روستا» نشانگرهای رنگی تغذیه‌ای را راهنمایی مطمئن برای آگاهی از ویژگی های تغذیه ای محصول و ارزیابی و انتخاب مناسب برای خرید یک محصول غذايي سالم دانست و گفت: برچسب محصولات در زمان خريد و قبل از مصرف، نخستين و مهم ترين موردی است که مصرف کننده مي تواند به وسيله آن، محصول مورد نطر خود را انتخاب کند.

او نشانگرهای رنگی تغذیه‌ای را شامل شاخص های مربوط به انرژي، قند، چربي کل، نمک و اسيدهاي چرب ترانس دانست و گفت: اين شاخص ها به معناي توصيه به مصرف زياد و يا منع مصرف نيست، بلکه با هدف اصلاح الگوي مصرف طراحي شده اند.

مهندس روستا در ادامه با اشاره به مفهوم رنگ‌های نشانگرهای رنگی تغذیه‌ای، افزود: رنگ قرمز به معنای وجود مقادیر زیاد قند، چربی، نمک یا اسید چرب ترانس در ماده غذایی است که هر فرد باید متناسب با شرایط جسمانی و میزان تحرک، محصولات غذایی را نسبت به نشانگرها انتخاب کند و رنگ نارنجی به معنای مقادیر متوسط و رنگ سبز نیز به معنای وجود مقادیر اندک در ماده غذایی است که محصولات غذایی با نشانگرهای سبز ما را به یک انتخاب مطمئن تر و سالم تر راهنمائی می کند.

او یاد آور شد: نشانگر های رنگی تغذیه ای علاوه بر درج مقادیر چربي، قند، نمک و اسيدهاي چرب اشباع در هر سهم از ماده غذايي، به ما کمک مي کند زمانی که تصمیم به خرید یک محصول غذایی داریم در یک نگاه، ارزیابی و انتخاب مناسب داشته باشیم.

کارشناس غذا و دارو شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، ارتقای سطح آگاهی نسبت به خواص مواد غذاهای سنتی و محلی، ترویج فرهنگ استفاده از غذاهای سنتی و محلی به جای فست‌فودها و آشنایی دانش آموزان با تغذیه مناسب و سالم و پیشگیری از چاقی را از اهداف برگزاری این جشنواره دانست و گفت: در این جشنواره که با همکاری مدیر، معلمان و مربی بهداشت این مدرسه برگزار شد، بیش از ۱۰۰ نوع غذای محلی و دسر با مشارکت دانش آموزان، تهیه و آراسته شده بود.

مهندس روستا در خصوص نحوه انتخاب غذای برتر، گفت: در این جشنواره، کیفیت غذاهای سالم از لحاظ میزان نمک و روغن کمتر و استفاده از سبزیجات و ارزش غذایی بیشتر مورد بررسی و امتیاز بندی قرار گرفت و در پایان به ۱۰ نفر از تهیه کنندگان غذای سالم، جوایزی به رسم یاد بود اهدا شد.

پایان خبر