همزمان با پویش ملی پیشگیری از پوکی استخوان، نمازگزاران مسجد امام حسین(ع) و افراد بالای ۵۰ سال «دهرم»، با حضور مراقبان سلامت مرکز خدمات جامع سلامت ‌شهید «حیدر شهیدی»، با زمینه های پیشگیری از پوکی استخوان، عوارض، نشانه ها و عوامل خطر پوکی استخوان آشنا شدند.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، مراقب سلامت مرکز خدمات جامع سلامت ‌شهید حیدر شهیدی دهرم، هدف از برگزاری این پویش را آموزش گروه هدف در خصوص مراجعه زود هنگام برای تشخیص پوکی استخوان بیان کرد و گفت: آموزش ۳۰ درصد زنان بالای ۵۰ سال در خصوص این بیماری، فاکتور های آماده کننده فرد برای بررسی از نظر پوکی استخوان و نحوه تشخیص بیماری پوکی استخوان و دستگاه تراکم سنجی استخوانی از اهداف اختصاصی این پویش است.

«زهرا جعفری» پوکی استخوان را نوعی بیماری دانست که در آن استخوان های فرد، پوک، ضعیف و شکننده می شود.

او افزود: پوکی استخوان شایع ترین بیماری بافت استخوانی است که با کاهش تراکم و از دست دادن کیفیت استخوان ها همراه است و منجر به افزایش خاصیت شکنندگی و خطر شکستگی استخوان می شود.

جعفری ادامه داد: در بیماران مبتلا به پوکی استخوان، تا زمانی که یک استخوان نشکند نشانه هایی از خود بروز نمی دهد. در فرد مبتلا به این بیماری یک سقوط ساده از ارتفاع کم، یک چرخش ناگهانی، خم و راست شدن سریع یا حتی افتادن در یک چاله کوچک می تواند باعث شکستگی استخوان شود.

او افزود: بیشترین شکستگی مربوط به پوکی استخوان در ناحیه های لگن، ستون مهره ها، مچ یا قسمت بالای بازو رخ می دهد. البته گاهی شکستگی استخوان می تواند در ادامه به شکستن سایر استخوان‌ها نیز منجر شود.

این مراقب سلامت با اشاره به اینکه پوکی استخوان درمان پذیر است، تاکید کرد: اگر چه پوکی استخوان یک بیماری بدون درد است اما شکستگی های حاصل از آن می‌تواند تغییرات جدید در زندگی ایجاد کند.

او با اشاره به اینکه افراد بالای ۶۰ سال بیشتر از بقیه در معرض پوکی استخوان قرار دارند، اضافه کرد: البته این بدان معنا نیست که افراد با سن پایین تر در خطر ابتلا به این بیماری نیستند.

جعفری، شـروع یائسگی در خانم ها را آغازگر ضعف در استخوان ها دانست و گفت: به همین دلیل بانوان باید از سنین جوانی به فکر حفظ تراکم و سلامت استخوان های خود باشند.

او یاد آور شد: بیماری‌هایی مانند روماتیسم مفصلی، دیابت، سرطان پستان یا پروستات و یا بیماری های گوارشی، استفاده طولانی مدت از داروهایی مانند هیدروکورتیزون، کاهش قد تا ۴ سانتی متر، شکستگی استخوان بعد از سن ۵۰ سالگی، کم وزن بودن (شاخص توده بدنی زیر ۱۹)، سبک زندگی، کم تحرکی و بدون فعالیت بدنی، سیگار کشیدن و یا نوشیدن الکل، یائسگی زودرس، مصرف کم کلسیم و دوری زیاد از آفتاب، سابقه شکستگی لگن یا ابتلا به پوکی استخوان در پدر و مادر، از عوامل ایجاد پوکی استخوان هستند.

مراقب سلامت مرکز خدمات جامع سلامت دهرم، افزود: حاضران در این مراسم، علاوه بر آشنایی افراد با بیماری پوکی استخوان، نشانه های این بیماری و افراد در معرض خطر، راههای پیشگیری از پوکی استخوان، نحوه تشخیص بیماری پوکی استخوان و خطرهای ابتلا به پوکی استخوان را فرا گرفتند.

پایان خبر