به مناسبت هفته دیابت، ایستگاه سلامت قند خون، با همکاری واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان فراشبند، در این شبکه بهداشتی درمانی برپا شد.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان فراشبند، کارشناس واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر این شبکه بهداشت و درمان با اشاره به گرامیداشت هفته ملی دیابت با شعار «دیابت و خانواده» گفت: در حال حاضر، افزایش بار بیماری های غیر واگیر به ویژه در کشورهای در حال توسعه، تهدیدی جدی به شمار می رود.

«صادق عالیشوندی» بیماری دیابت را از جمله بیماری های مهم غیر واگیر دانست و افزود: این بیماری به سبک زندگی وابسته است و تغذیه نامناسب و نداشتن فعالیت بدنی می تواند میزان بروز آن را افزایش دهد.

او با تاکید بر اینکه دیابت، درمان قطعی ندارد و پیشگیری بهترین راه مقابله با آن است، اضافه کرد: اقدام هایی مانند غربالگری و بیماریابی، موجب ارتقای کیفیت زندگی بیماران شده و در کاهش هزینه موثر است.

این کارشناس مبارزه با بیماری های غیر واگیر با اشاره به نقش پشتیبانی خانواده در میزان خود مراقبتی بیماران دیابتی، افزود: خود مراقبتی، روشی مداوم و فعال برای کنترل عوارض بیماری دیابت است.

او یاد آور شد: با شناسایی به موقع و مراقبت صحیح بر پایه آموزش و خودمراقبتی، می‌توان از عوارض حاد و مزمن این بیماری پیشگیری کرد یا بروز آن را به عقب انداخت.

عالیشوندی با بیان اینکه این ایستگاه غربالگری با هدف شناسایی و تشخیص زود رس نشانه های خطر بیماری دیابت و ارائه خدمات پیشگیری از دیابت برپا شد، افزود: اطلاع‌ رسانی و افزایش سطح آگاهی‌های عمومی درباره بیماری دیابت و عوارض ناشی از آن و ارائه خدمات مشاوره‌ای و غربالگری به مراجعان، از دیگر اهداف این برنامه به مناسبت هفته ملی دیابت است.

پایان خبر