در راستای ارتقای سطح آگاهی دانش آموزان در خصوص ضرورت مکمل یاری آهن و ویتامین«د»، کارگاه آموزشی با حضور کارشناس بهبود تغذیه مرکز خدمات جامع سلامت شهدای فراشبند در مدارس دخترانه فراشبند برگزار شد.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، کارشناس بهبود تغذیه مرکز خدمات جامع سلامت شهدای فراشبند در این کارگاه ضمن تشریح برنامه مکمل یاری آهن و ویتامین«د» در دانش آموزان، بر اهمیت و نقش آموزش و نظارت در مصرف قرص ها تاکید کرد و گفت: آهن از جمله ریز مغذی هایی است که کمبود آن در سطح وسیعی از جهان به خصوص در کشورهای در حال توسعه مشاهده می شود.


«زهرا علی آبادی» با بیان اینکه کمبود آهن در دوران بلوغ به دلیل افزایش سرعت رشد بیشتر می شود، افزود: کمبود آهن در این دوران باعث خستگي، بي حوصلگي، کاهش توان ذهنی و قدرت یادگیری، افت تحصیلی و خستگی زود رس، ضعف و بی حالی، افزایش ابتلا به بیماریها و کاهش مقاومت بدن در برابر بیماریها می شود.

او با تاکید بر اهمیت مكمل ياري آهن در سنين رشد، اضافه کرد: علاوه بر تامين آهن از طريق مواد غذايي مثل گوشت، جگر، حبوبات، سبزيجات تازه، خرما و كشمش، نيازمند مكمل ياري در سنين رشد نیز مي باشد.

این کارشناس بهبود تغذیه با اشاره به اینکه ويتامين«د» با افزايش جذب فسفر و كلسيم موجب رشد و استحكام استخوان و دندان و همچنين موجب پيشگيري از بيماري هاي غير واگير از جمله ديابت، فشارخون، سرطان و بيماري هاي خود ايمني از جمله « ام اس» مي شود، تاکید کرد: دانش آموزان در دوران رشد خود، علاوه بر تامين این ویتامین از طريق نور آفتاب و مواد غذايي از جمله تخم مرغ، ماهی، شير و لبنيات، نيازمند مكمل ياري نیز هستند.

علی آبادی، منبع اصلی دریافت این ویتامین را نور آفتاب دانست و افزود: ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ماندن در زیر نور آفتاب، نیاز روزانه بدن انسان به ویتامین «دی» را تأمین می‌کند و کمبود این ویتامین نیز، باعث پوکی استخوان در بزرگسالی می شود.

این برنامه، با توجه به شیوع بالای کمبود این ویتامین در بین کودکان و نوجوانان و با هدف اهمیت تغذیه و پایش رشد نوجوانان و تاکید بر اهمیت مکمل یاری دانش آموزان با ویتامین «دی» و آهن در مدارس فراشبند اجرا شد.

پایان خبر