شناسه خبر : 5813
۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۸:۰۲
در کمپ های ترک اعتیاد فراشبند تاکید شد:

پیشگیری و آگاه سازی از اولویت‌های مقابله با ایدز

به منظور هفته اطلاع رسانی ایدز، برنامه آموزشی، بیماریابی و انجام آزمایش رایگان ایدز در کمپ های ترک اعتیاد این شهرستان، اجرا شد

به گزارش نخل بیدار،کارشناس مبارزه با بیماری های واگیر شبکه بهداشت و درمان فراشبند در جمع رهجویان، ایدز را یک بیماری ویروسی دانست که توسط ویروس اچ آی وی (نقص ایمنی انسانی) به انسان منتقل می شود. این ویروس به تدریج سیستم دفاعی بدن را مختل می کند بطوری که فرد در طی سالها به انواع عفونتها و سرطانها مبتلا شده و در نهایت از پا در می آید.

"عبدالرحیم حسینی"، تماس خونی از طریق استفاده مشترک از وسایل تیز وبرنده مــانند تیغ وسوزن، خالکوبی وسرنگ و سرسوزن، تماس جنسی با افراد آلوده بدون استفاده از کاندوم، از طریق خون و فرآورده های خونی و از مــادر آلوده به نـوزاد درطی بارداری، زایمــان و شیردهی را از جمله راههای آلوده شدن انسان به ویروس ایدز دانست و گفت: بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری ایدز و هپاتیت، بر اثر استفاده از سرنگ مشترک به این بیماری دچار شده اند.

 

 

 

 

او تنها راه تشخیص بیماری و آلودگی به ویروس را از طریق آزمایش خون دانست و گفت: از زمانی که فرد با ویروس تماس پیدا می کند تا زمانی که آلودگی در آزمایش خون مشاهده شود ممکن است چند ماه طول بکشد. بنابراین جواب مثبت یا منفی به تنهایی ارزشی ندارد و لازم است قبل از انجام آزمایش با یک مشاور آگاه صحبت کرد.

حسینی اضافه کرد: افرادی که به دلیل مصرف مواد مخدر در کمپ های ترک اعتیاد به سر می برند، باید از خطر ابتلا به این بیماری ها آگاهی لازم را کسب کنند تا با مراقبت از خود، از ابتلای دیگر افراد به این بیماری خطرناک نیز پیشگیری کنند.

 

او افزود: درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و تشخیص زودهنگام موجب برخورداری از عمر طولانی تر و مقاومت بیشتر در برابر ویروس ها می شود و از سرایت ویروس به افراد دیگر جلوگیری خواهد شد.

 

پیشگیری اولیه، تشخیص و راه های درمان یا کنترل ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز از دیگر محورهای سخنان این کارشناس بهداشتی بود.

 

 

حسینی در ادامه بیان کرد: آزمایش اچ آی وی در مرکز بهداشت شهرستان فراشبند به همراه مشاوره جهت افراد دارای سابقه رفتار پرخطر به صورت رایگان انجام می گیرد و جواب آن بعد از 10 دقیقه به صورت محرمانه فقط به خود شخص داده می شود.

 

در پایان این برنامه که با همکاری واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری های شبکه بهداشت و درمان فراشبند و اداره بهزیستی شهرستان فراشبند و با هدف آشنایی رهجویان با بیماری ایدز و رفتارهای پرخطر منجر به ایدز، شناسایی معتادان و پیشگیری از ابتلای آنها به بیماری ایدز و هپاتیت برگزار شد، از 20 نفر از رهجویان، آزمایش رایگان ایدز به صورت کیت تشخیص سریع، انجام شد.

 

انتهای پیام/

 

اخبار ویژه