شناسه خبر : 5814
۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۱:۰۰
به مناسبت گرامیداشت روز جهانی معلولان؛

کارگاه آموزشی پیشگیری از معلولیت در سوانح و حوادث در فراشبند برگزار شد

به مناسبت گرامیداشت روز جهانی معلولان، کارگاه آموزشی پیشگیری از معلولیت در سوانح با هدف ارتقای سلامت معلولان و به منظور افزایش آگاهی آنها در آموزشگاه استثنایی شوریده فراشبند برگزار شد.

به گزارش نخل بیدار، کارشناس مبارزه با بیماریهای غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان فراشبند یکی از گسترده ترین مشکلاتی که جان کودکان زیادی را در سراسر دنیا به خطر انداخته و منجر به معلولیت آنها شده است را حوادث و سوانح عنوان کرد و گفت: آسیب­های ناشی از حوادث تا سال ۲۰۲۰ دومین علت معلولیت در کشورهای در حال توسعه خواهند بود.

"صادق عالیشوندی" سوانح و حوادث را یکی از سه عامل اول بروز مرگ و میر در ایران و جهان دانست و تاکید کرد: سوانح و حوادث بویژه سوانح ترافيکي به عنوان يکي از عوامل مهم و تهديد کننده زندگي انسانها است.

این کارشناس مبارزه با بیماریها با اشاره به اینکه شناسايي و كنترل عوامل خطر مؤثر در بروز حوادث مي تواند به ميزان بسيار زيادي از بار بيماري و مرگ در كشور بكاهد، گفت: در نظر گرفتن اين جنبه از مشكلات سلامتي مردم در نظام تحول سلامت بسيار اهميت يافته و مي تواند زمينه ساز تحولي شگرف در خدمات بهداشتي را فراهم آورد.

او افزود: بخش مهمي از پيشگيري از سوانح و حوادث با خود مراقبتي قابل دستيابي است که در این زمینه نقش مردم، نقشی مهم و تاثیرگذار است.

عالیشوندی اظهار کرد: الگوي جامعه ايمن بعنوان چارچوبي مناسب جهت پيشگيري از حوادث و ارتقای ايمني با بهره گيري از جلب مشاركت هاي بين بخشي با سازمانهاي ذينفع است و اين الگو از طرف سازمان جهاني بهداشت به رسميت شناخته شده و از آن حمايت مي كند.

او در ادامه گفت: آسيبهاي ناشي از حوادث از عمده ترين علل بار بيماري ها و ناتواني ها در کشور محسوب مي شود كه نياز به مراقبت دارد.

این کارشناس مبارزه با بیماریها  اضافه کرد: در نظام تحول سلامت در حوزه بهداشت، رويكرد پيشگيري و كنترل عوامل خطر پنج حادثه ی عمده، شامل؛ حوادث ترافيكي، غرق شدگي، سوختگي، سقوط و مسموميت است. در بعضي از مناطق كشور اولويت ها با جغرافياي جهان و منطقه تطبيق داده مي شود كه پيشگيري از گزش جانوران زهري از آن جمله است.

عالیشوندی در پایان تاکید کرد: توانمند سازي جامعه به همراه اصلاح محيطي و اِعمال قوانين پايدار، سه عامل عمده براي كاهش مرگ و مصدوميت هاي ناشي از حوادث هستند.

پایان خبر

اخبار ویژه