شناسه خبر : 6455
۱۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۸:۴۷:۰۶
یاد داشتی از خلیل محمدی

آرامستانهای فراشبند وضرورت تزریق نگرشی نوین/شتری که در خانه همه خوابیده است

ضرب المثلی که عجیب تلنگر می زند شاید به مذاق بعضی از دوستان در مورد مرگ صحبت کردن به خصوص در بهار طبیعت وسال نو خیلی شیرین نباشد.

به گزارش نخل بیدار خلیل محمدی یاد داشتی در مورد آرامستان های فراشبند ومعضلات و مشکلات انها به شرح زیر نوشت:

شتری که در خانه همه خوابیده است.

 ضرب المثلی که عجیب تلنگر می زند شاید به مذاق بعضی از دوستان در مورد مرگ صحبت کردن به خصوص در بهار طبیعت وسال نو خیلی شیرین نباشد.

 در این مقاله سعی میشود که کمتر از مرگ صحبت  شود وبیشتر  پیرامون مشکلات آرامستانهای  شهرمان فراشبند صحبت نموده و مشکلات پیرامونی آن را تجزیه  وتحلیل نموده ودر حد دانش وسواد خود ارائه راهکار دهیم.

آرامستان ،خاکستان ، قبرستان ، دارالرحمه، مزارستان، گلزار و........کلمات هم معنی ومترادفی هستند که خانه ابدی ما بوده و در این مقاله با توجه به گویش مردم ما بیشتر از واژه قبرستان یا گلزار استفاده خواهیم کرد.

با نگاهی اجمالی به وضعیت گلزارهای فراشبند مشکلات آن را به چندین قسمت میتوان تقسیم نمود که با توجه به ماهیت هیات امناء اداره گلزار همکاری مردم ومسئولین در بهبود ومرتفع نمودن مشکلات گلزارها امری مهم وحایز اهمیت میباشد که اهم مشکلات به شرح ذیل خود نمایی میکنند.

1-به استناد بند 13 ماده 55 قانون شهرداریها، یکی از وظایف شهرداریها ایجاد غسالخانه، گورستان و تهیه وسائل حمل اموات و مراقبت در انتظام امور آنها میباشد.

ضمن قدر دانی از زحمات انجام گرفته توسط شهرداری در سالهای اخیر ضرورت برنامه ریزی جهت موارد ذیل توسط شهرداری بر اساس اولویت و به شرح ذیل احساس میگردد.

الف- ضرورت برنامه ریزی جهت ایجاد فضای سبز متناسب با وضعیت آب وهوایی شهر فراشبند
ب- تهیه نقشه و مشخص نمودن خیابانها وآسفالت آن
پ-برنامه ریزی و پیگیری جهت توسعه گلزار بخصوص در گلزار شهداء شماره دو که البته رایزنی هایی در این زمینه انجام گرفته است.
ت-برنامه ریزی جهت کندن مزار و در اختیار قراردادن آن به خانواده های مصیبت دیده
ایجاد سرد خانه، برق کشی محوطه گلزار ، راه اندازی سیستم آب گرم، نظافت هفتگی و جمع آوری زباله در محوطه گلزار از جمله اقدامات انجام گرفته توسط شهرداری میباشد.

2-نصب سایبان جهت اقامه نماز میت، ایجاد غسالخانه، نصب آب سردکن ، واگذاری زمین جهت توسعه گلزارو... همه از اتفاقات شیرینی بوده که توسط خیرین در گلزار ها  رقم خورده است که جای تقدیر وتشکر دارد.
 اما مشکلات اصلی دیگری نیز در گلزار شهدا شماره 1 و2 احساس میشود که ورود خیرین و دعوت از آنها در این مسیر بسیار راهگشا می باشد از جمله:
 توسعه گلزار،ایجاد سرویس بهداشتی، خرید آمبولانس حمل جنازه خصوصی که علاوه بر کمک به مردم در باب درآمد زایی نیز مساله ای قابل تامل و سود آور خواهد بود .

3-یکی از مسائل اصلی در مبحث گلزار بحث فرهنگی و دیدگاه رایج مردم نسبت به گلزار میباشد.
نزد مردم ما مرگ وخانواده مصیبت دیده دارای جایگاه ویژه ای بوده وهمواره مردم با حضور حداکثری خود موجب تسلی خاطر بازماندگان میشوند وبارها به دور از هرگونه مساله اختلافی و سلایق سیاسی شاهد اتحاد مردم در مراسم تشییع جنازه وختم بوده ایم این امر بستر مناسبی جهت تبلیغ کارهای فرهنگی ودعوت ازخیرین جهت حل وفصل مشکلات گلزار خواهد بود از جمله کارهای فرهنگی که میبایست بر روی آن کار شود شامل
 الف- رزرو کردن قبر خالی کنار اموات نزدیک امری است که متاسفانه در فراشبند رایج است که هم از نظر شرعی وهم قانونی مشکل دارد.
ب- نصب سایبان بر روی مزار که به بهانه خراب شدن سنگ مزار ویا نداشتن سایه  اقدام به نصب سایبان میگردد حال سوال این است که مگر سنگ مزارو یا نداشتن سایه از خود مرحوم یا مرحومه مهمتر است مهم خود شخص متوفی بوده این امر علاوه بر اینکه شرایط ناایمنی را ایجاد میکند سبب اشغال بیش از حد فضا و زمین میشود اگر قرار باشد که سنگ یک مزار با عرض یک متر باشد این کارعرض مزار رابه یک متر ونیم افزایش میدهد حال این فضا را در مقیاس کلی محاسبه کنید اینکار هم از نظر شرعی و هم قانونی ایراد دارد.

پ-پهن نمودن سفره شب جمعه بر روی مزار ها که بیشتر احساس میشود به یک مسابقه جهت خود نمایی شبیهه است دادن فاتحه ومهیا کردن اسباب جهت قرائت فاتحه امری است مقبول اما زیاده روی در این امرتبعات منفی زیادی خواهد داشت که با مدیریت هزینه این امر میتوان قسمت اعظمی از مشکلات گلزار ها را مرتفع نمود پیشنهاد میشود با احداث کردن یک صندوق وجمع آوری مبالغی که برای سفره شب جمعه اختصاص می یابد چند خانواده با هم گوشه ای از مشکلات گلزار را به اسم شخص فوت شده حل نمایند وکاری ماندگار از شخص متفوی باقی گذارند.

ت -ساختن مقبره با ارتفاع زیاد، خالی گذاشتن فضای بین مزارها، نداشتن سیستم صوتی برای جایگاه نماز میت ،پارکینگ ونحوه پارک خودرو  و..... مسائلی هستند که میتوان به آن پرداخت.
 
در پایان فراموش نکنیم اون شتر نزدیکمان خواب است.
ما بازماندگان کاری نکنیم که روح متوفی بعد از مرگ نیز آرامش نداشته باشد.

 

انتهای پیام/

 

اخبار ویژه