به گزارش محمدجواد باقری دبیر سرویس ورزشی نخل بیدار ؛ پس از برگزاری جام فوتسال رمضان به سراغ آقای ابراهیم اکبری رییس هیات فوتبال شهرستان فراشبند رفتیم تا با ایشان مصاحبه ای در مورد موضوعات مختلف مربوط به هیات انجام دهیم که متن این مصاحبه را در زیر می بینید:

 

لطفا خودتان را برای خوانندگان عزیز معرفی بفرمایید؟

با سلام خدمت شما و همه خوانندگان این مطلب بنده ابراهیم اکبری بومی ، اهل وساکن شهرستان فراشبند هستم که دوران کودکی  را با بازیهای کودکانه درکوچه های خاکی فراشبند قدیم  باهم سن وسالهای خودم ک اکثرا بعدها در جبهه های نبرد حق علیه باطل شهید شده اند سپری کردم ودراولین فرصت پای به دبستان شوریده {شهیدعلی آقایی}نهاده و پس از دوسال دوران ابتدایی وارد دبستان رستاخیز شدم. تحصیلات ابتدائیم رادرمدرسه مذکور به پایان رسانده و برای شروع دوران راهنمایی وارد مدرسه راهنمایی مزینانی شدم .

چیزی ازپیروزی انقلاب نگذشته بود و  شور و حال عجیبی درمدرسه موج می زد. کلاس سوم راهنمایی راشروع کردم که شیپورجنگ نواخته شد ومن هم درمعیت تعدادی ازهمکلاسی هایم نام نویسی کردیم  وبه جبهه های غرب کشوراعزام شدیم. با اینکه دوستان وهمرزمانم درجنگ شهید شدند دیگر تعصبم اجازه نداد تا به شهربرگردم، بنابراین دوران نوجوانی وجوانیم را با لباس ساده وصمیمی بسیجی درجنوب و غرب کشور و در مرزهای بطمع رفته دشمن گذراندم. حدودا تا پایان جنگ درجبهه ماندم ،بدنم با جای تیروترکش عجین شده بود تا اینکه افتخارجانبازی آویزه گردنم شد و به خیل جاماندگان پیوستم و امروز تاسف میخورم که یک جامانده ام.

پس ازپایان جنگ نیز وارد بانک کشاورزی شدم وهمزمان به درسم ادامه دادم. اواسط سال ۹۲ریاست شعبه فراشبند را قبول وبرای اولین بار بانک کشاورزی فراشبند توانست درتکریم وخدمات دهی بمشتریان مقام اول را دراستان بخود اختصاص دهد.

لطفا سابقه و مدیریت ورزشی خودتان را شرح دهید؟

بنده از اول به ورزش فوتبال و والیبال علاقه خاصی داشتم ،پس ازبازی درکوچه پس کوچه ها، درمدرسه با این دو رشته بیشترآشناشدم  تا آنکه پس از تاسیس گردان الفتح وحضوررزمندگان دراین گردان برآن شدم تا تیم فوتبال الفتح را با کمک دوستانم تاسیس و رسما با سایرهمرزمان و… پای به میدان ۹۰دقیقه بگذارم. پس از سالها و همچنین پایان جنگ به دلایلی تیم الفتح را رها و اقدام به تشکیل تیم بانک ملی نموده وفوتبال را ادامه دادم اما با انحلال تیم بانک ملی و تشکیل باشگاه کشاورز، عضو این باشگاه شده و ادامه دادم تا اینکه دراواخر فوتبالم سرپرست باشگاه کشاورز شدم و نهایتا ترک میدان نمودم.

با توجه به ایجاد حاشیه های خاص در فوتبال شهرستان با پیشنهاد دوستان وادارات ذیربط درسال ۷۹بعنوان مسئول هیئت فوتبال شهرستان انتخاب شدم و تا سال ۸۳ادامه دادم ک با کمک کمیته های مجرب ، دلسوز و کارآمد به فوتبال سروسامان داده و تهدیدها را به فرصت تبدیل نمودیم. درپایان کارم در هیات نیز آن را به اهلش سپرده وبه ورزش والیبال بصورت جسته وگریخته می پرداختم.

 

چرا پست هیات فوتبال به شما پیشنهاد شد؟

فکرکنم این سوال را باید از پیشکسوتها ، فوتبالیستها واداره ورزش وجوانان و… می پرسیدید.          

شاید هم ازسرلطف ومحبتشان به بنده بوده که دستمال را بر سر بی درد حقیر ببندند و یا حتما به روابط عمومی بنده که از افتخارات دیرینه ام هست توجه کردند و  یا اینکه به مدیریتم درسالهای دور درهیئت فوتبال استناد شده ویا اینکه مدیریتم دربانک کشاورزی که ازافتخارات دوران خدمتم هست باعث چنین تفکری شده است. البته مردم وجوانان شهرم  مردمی حرف شنو و بزرگ نگر هستندکه همیشه احترام خاص به حقیر داشتند و شاید بخاطر پایگاه اجتماعی بوده که شهدا برای جاماندگان رقم زدند.

 

دلیل تاخیر در معرفی خود را شرح دهید؟

دلیل خاصی نمی بینم . اگرمعرفی بنده بعنوان رئیس هیئت فوتبال باشد میتوانم بگویم صلاح مملکت خویش خسروان دانند.

 

برنامه های این هیات برای فوتبال و فوتسال در رده های مختلف سنی را  به صورت مجزا در سال جاری توضیح دهید؟

برنامه های هیات بیشتر بستگی به همکاری وهمیاری وهمفکری نخبگان ورزش فوتبال ، متخصصین ،مربیان و پیشکسوتان و باشگاه های شهرستان بویژه کمیته های ذی مدخل هیئت فوتبال و صاحب نظران درامر ورزش فوتبال دارد که بنا را برسرمایه گذاری در سنین پایه یعنی نونهالان، نوجوانان وجوانان گذاشتند و باید توجه داشت که خدای ناکرده این مطلب نفی رده بزرگسالان نیست کما اینکه بزرگسالان امروز جوانان دیروزند ومی بایست تجربیات خود را دراختیارآیندگان قرارداده تا شاهد درخشش فوتبالیست ها و فوتسالیست های شهرمان درمقطع استان وکشور باشیم ان شاالله.

قابل توضیح است که با توجه به آب وهوای شهرستان وتجربه سالهای اخیر قرار بر این شده تا جام جوانان و نوجوانان در مرداد استارت بخورد و سپس جام پرهیاهوی بزرگسالان تقریبا درشهریور ماه شروع شود. دراین میان سعی برآن است تا ازفوتسال هم غافل نباشیم وبرنامه هایی تدوین ودر دست اقدام داریم.

 

برای درآمدزایی هیات فوتبال چه تصمیماتی اتخاذ خواهد شد؟

سوال بسیار سختی هست ،چراک بنده همیشه مخالفم تا دستم به جیب باشگاه ها وفوتبالیست ها باشد وهمه واقفیم که فوتبالیست های شهرما کم درآمد هستند و امروزه باشگاه داری درشهرستانهایی ک هیچ اسپانسری نداشته و ندارند بسیارسخت و هزینه براست. ما نمی توانیم فوتبالی حرفه ای و یا نیمه حرفه ای داشته باشیم بنابراین هر بازیکنی بنابر تعصب و یا ارتباطات دوستانه در باشگاهی اقدام به عقد قرارداد می نماید و فارغ از هرگونه درآمد است ،پس ما مجبوریم در هزینه عقد قراردادها این مهم را مدنظرداشته باشیم و ازطرفی هم اداره ی ورزش فوتبال به گستردگی یک شهرستان بدون درآمد غیرممکن خواهدبود.

 باتوجه به توضیحات فوق و رایزنی های مختلف،  اداره ورزش لطف نموده و  زمین چمن ک سرمایه فوتبال شهرستان می باشد را در اختیار هیات قرارداده تابتوانیم از درآمدآن هزینه های هیات را پوشش دهیم و باید عرض کنم که کماکان چشم به دست پر برکت خیرین ورزش داریم تا دراین مهم و مثل همیشه کنارمان باشند.

 

اهداف کوتاه مدت و بلند مدت هیات فوتبال را برای خوانندگان شرح دهید؟

بطورکلی اهداف ما درکوتاه مدت کاشت و در بلند مدت برداشت است ، به این معنی که امروز به سنین پایه توجه می کنیم تا فردا در رده بزرگسالان حرف هایی برای گفتن داشته باشیم و باید عرض کنم که ما نه تنها به بازی فوتبال و فوتسال توجه خواهیم کرد بلکه اهداف مهم دیگری در دست مطالعه داریم تا نسبت به برگزاری کلاسهای مربی گری وهمچنین داوری مدرن اقدام تا درآینده  شاهد معرفی و درخشش مربیان و داوران درسطوح مختلف شهرستان ،استان وکشورباشیم .

 

فوتبال و فوتسال فراشبند را در چه سطحی از استان می بینید؟

فوتبال وفوتسال شهرستان فراشبند درسطوح استان وحتی کشور مطرح شده و تیم هایی از جمله تیم فوتسال شهید محمود عالیشوندی درکشور خوب درخشیده اما متاسفانه باید به پاسخ سوال ششم مراجعه کنیم و به قول معروف وضرب المثل محلی خودمان “دست شکسته وبال گردن” است . امیدواریم با مشاوره و همکاری اهل فوتبال شاهد درخشش  فوتبال و فوتسال شهرستان در سطوح بالا باشیم .

 

به عنوان نخستین برنامه اجرایی در زمان تصدی شما ، در مورد جام رمضان چه میزان رضایت از نحوه برگزاری و استقبال تیم ها دارید و دلیل عدم حضور بازیکنان غیربومی را اعلام کنید؟

همان طورک شاهد بودید ما توانستیم در سالن ۲۰۰نفری بیش از ۷۰۰ تماشاگر جمع کنیم واین استقبال بیانگر علاقه شدید جوانان شهرستان به ورزش فوتسال می باشد و از طرفی با دعوت از سرمربی تیم ملی فوتسال کشور و مربی بدنساز تیم ملی و همچنین درکنارآن تجلیل ازپیشکسوتان وبازیکنان شهرستان در تیم فوتبال قشقایی وهمچنین دعوت از سرمربی تیم قشقایی توانستیم ایجاد انگیزه نموده و رونق چشمگیری به فوتسال درقالب جام رمضان بدهیم که  نتیجتا با اینکه نواقصی هم داشت رضایت بخش بود .

درپاسخ به سوال دوم باید عرض کنم که فوتسال شهرستان بصورت باشگاهی و در قالب قراردادهای مشخص اجرای نقش نکرده و نمی کند،  بنابراین با مشورت پیشکسوتان خواستیم محکی به فوتسال شهرخودمان زده باشیم و اگر هزینه ای می شود باید در جهت رشد جوانان شهرستان هزینه شود زیرا  اگر بازیکنی غیربومی وارد تیمی می شد قطعا می بایست سروگردنی بالاتر از بازیکنان بومی باشدکه دراین صورت هیچ مربی ای بازیکن برترش را روی نیمکت نمی نشاند  و درنتیجه فوتسالیست های جوانان نقش تماشاگر روی نیمکت را بازی می کردند و ما ازاهدافمان غافل می شدیم.

 

تعامل شما با اداره ورزش و جوانان چگونه خواهد بود؟

قطعا هیئت فوتبال نمی تواند با اداره ورزش تعامل وتفاهم نداشته باشد ویقینا چنین هیئتی موفق نخواهد بود اما باتوجه به شناخت متقابل و صمیمیت چندین ساله همکاران اداره ورزش بویژه جناب کریمپور با اینجانب تعامل برقراربوده و با شعار “دست دردست هم دهیم بمهر میهن خویش راکنیم آباد” پیش خواهیم رفت.

 

در بخش فوتبال و فوتسال بانوان با توجه به استعداد های خوبی که در شهرستان هست چه برنامه هایی دارید؟

درخصوص استعدادهای بانوان اشاره خوب و به جایی کردید . بنده شخصا براین باورم که بانوان شهرستان در رشته های مختلف  از استعدادهای خوبی برخوردارهستند و نباید از چنین استعدادی غافل شویم. منتها عدم فرهنگ سازی و ایجاد علاقه و انگیزش باعث عدم بروز توانمندی بانوان شده کما اینکه دررشته فوتسال باکم وکاستهای فراوان توانسته اند درسطح استان مطرح شده و با کسب امتیاز و اجازه حضور در رده های ممتاز و بالاتر برای حریفان خط و نشان بکشند .

برنامه های ما تشکیل کمیته های مخصوص بانوان دربخشهای مختلف می باشد ک با بانوان اهل فوتسال وآشنای ورزش مشورت شده و همچنین جلساتی ایجاد و قرار براین شده است  تا تقسیم کارشود وکار وفعالیت به اهلش سپرده شود .

اینجا برخودلازم میدانم تا از استقبال وحساسیت بانوان دراین خصوص تشکر و قدردانی نمایم.

ان شاالله درآینده نزدیک با اجرای جام فوتسال بانوان شاهد ازدیاد بازیکن وتیم فوتسال بانوان خواهیم بود.

ضمن اینکه درنظرداریم تا با ایجاد کلاسهای تخصصی درقالب مربیگری وداوری از داوران و مربیان خوب بانوان بی بهره نباشیم .

 

فوتبال و فوتسال روستاها را چگونه مدیریت خواهید کرد؟

من مفتخرم ک فوتبال روستاها برای اولین بار در زمان تصدی خودم در پست هیئت فوتبال دراواخر سال ۷۹ استارت خورد و چندین سال پیاپی با برگزاری جام فوتبال روستائیان شور و شعف خاصی ایجادشد. قطعا یکی ازاهداف ما استعدادیابی و رشد و توسعه ورزش فوتبال و فوتسال در روستاها خواهدبود ،البته مشارکت دهیاری ها وشوراهای روستا به اهداف ما کمک خواهد نمود و یقینا ایجاد جلسات و مشورت با پیشکسوتان وهمچنین تشکیل کمیته فوتبال روستائیان بی تاثیرنبوده وانتظارفوتبال دوستان روستاها برآورده خواهدشد.

 

این هیات فعلا از چه امکاناتی برخوردار است و کمبودهایی که دارید را اعلام کنید؟

متاسفانه امکانات هیئت بسیار ابتدایی است و واقعا در خور نام شهرستان فراشبند نبوده و نیست. بهتر بود کمبودها از زبان تماشاگران و ورزشکاران و ورزش دوستان گفته می شد ولی من باب دستور عرض کنم که از درب ورودی استادیوم که وارد می شویم ناخواسته کمبودها احساس می شود از جمله سکوی تماشاگران، رختکن بازیکنان، اتاق داوران، کمبود نور زمین چمن ، محوطه سازی استادیوم ، فضای سبز، سرویس بهداشتی مناسب، و…

 

اگر صحبتی دیگر باقی مانده به عنوان سخن پایانی بفرمایید؟

خطاب آخرصحبتم با تمام مردم از پیر و جوان ، ورزشی ها و غیرورزشی ها است وآن اینکه درب هیئت فوتبال بر روی تمام اقشارمردم و تمام آقایان و بانوان محترم با هر تفکری  بازاست وامیدواریم با نقطه نظرات و انتقادات و ارائه راهکارها و با نقد و بررسی حکیمانه  خود پشتیبانیمان نموده ومارا دراین مهم یاری نمایند.

درآخروظیه خودم میدانم تشکروقدردانی کنم  از شما خبرنگار محترم سایت نخل بیدار و آقای سجادرضایی روابط عمومی هیات فوتبال و رسانه های مختلف که جام رمضان را به خوبی پوشش دادید .

 تشکر و قدردانی از جهاد کشاورزی که درمیزبانی دست مارا رد نکردند، ریاست شورای شهرجناب دکتررحمانی و مسئول دفتر نماینده مجلس شورای اسلامی جناب روئین تن که درشب های مختلف در سالن حاضر و مشوق ما بودند.

تشکرویژه خدمت فرماندار و نماینده مردم در مجلس و همچنین سرمربی تیم فوتسال کشورآقای ناظم الشریعه وجناب دوران مربی بدنساز تیم ملی فوتسال وهمچنین دکترفروردین مربی تیم فوتبال قشقایی که دعوت ما را پذیرفتند.

تشکرخاص خدمت تمامی  پیشکسوتان عزیز به ویژه جناب محمود فراست و یدالله رضایی که فوتبال وفوتبالیستهای شهرستان مدیون این عزیزان بوده و هستند.

همچنین جا دارد تشکرکنم از پرسنل زحمتکش نیروهای نظامی و انتظامی که در برقراری نظم و انضباط سالن زحمت زیادی کشیدند.

تشکر و سپاس خدمت  تماشاگران خون گرم و متعصب که سنگ تمام گذاشتند و با حضورگرم خود موجب گرمی تنورجام فوتسال رمضان شدند.

درپایان یادی می کنم از تمامی شهدا به ویژه شهدای ورزشکارشهرستان فراشبند که روزگاری از دروازه های این مرز و بوم دفاع کردند و راه و مرام و مسلکشان همواره پیش روی ما خواهد بود.

مجددا از شما رسانه محترم بابت اطلاع رسانی و مصاحبه تقدیر و تشکر می نمایم.

 

پایان خبر/