همزمان با هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر و در راستای پیشگیری از آسیبهای روانی- اجتماعی، همایش پیشگیری از اعتیاد و آسیب های اجتماعی در تالار معلم اداره آموزش و پرورش شهرستان فراشبند برگزار شد.

به گزارش نخل بیدار به نقل از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، کارشناس سلامت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، گفت: این همایش با هدف ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی‌جامعه در خصوص آسیب‌های اجتماعی اعتیاد، آگاهی از آثار و عوارض سوء مصرف انواع مواد مخدر، رفتارهای پر خطر و پیامدهای منفی جسمانی و روانی آن و آشنایی با عوامل زمینه ساز و آشکار کننده اعتیاد به مواد مخدر برگزار شد.

«مریم کشاورز مویدی» افزود: در این همایش، علاوه بر آشنایی با علت های روی آوردن افراد به مواد مخدر، روش های مختلف تشخیص اعتیاد و نحوه استفاده از این روش ها برای شناسایی افراد معتاد آموزش داده شد.

«حجت اله قادری»، مدرس این کارگاه در این همایش، به تبیین راهکارهای پیشگیری از آسیب های اجتماعی پرداخت و گفت: یافته ها حاکی از آن است که مطالعه و شناخت آسیب های اجتماعی و فرهنگی دانش آموزان، استفاده مناسب از اینترنت، بکارگیری شیوه های فرهنگی کارآمد، استفاده از مشاوران و روان شناسان در مدارس، غنی سازی اوقات فراغت، ایجاد شادی و نشاط در بین نوجوانان به کاهش آسیب های اجتماعی و فرهنگی در بین دانش آموزان کمک می کند.

او در ادامه به بیان انگیزه های مختلف شیوع اعتیاد در جامعه پرداخت و افزود: فرآیند خودشناسی صحیح در جامعه با شناخت توانایی ها و استعدادهای افراد می تواند نقش موثری در کاهش آسیب های اجتماعی داشته باشد.

این کارشناس ارشد روانشناسی و مشاوره، با معرفی انواع مخدرهای رایج، جنبه های اعتیاد آور این مواد را بسیار جدی و مضر دانست و افزود: شیشه با شیوع قابل توجه و سهولت مصرف، به خطری جدی برای نسل جوان تبدیل شده است که به دلیل صنعتی بودن این ماده مخدر عوارض جبران ناپذیری از جمله اختلالات فکری و روحی به دنبال دارد.

این همایش با همکاری شبکه بهداشت و درمان، مدیریت آموزش و پرورش، اداره بهزیستی و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان فراشبند و با حضور کارکنان ادارات، جمعی از رهجویان و فعالان عرصه پیشگیری در مدارس برگزار شد.

پایان خبر