حجت الاسلام ابراهیمی: اگر درون دستگاه ها، در قوه قضاییه، در قوه مقننه و قوه مجریه افرادی به عنوان آمر و ناهی باشد، جلوی اختلاس ها، کم کاری ها و یا رشوه ها گرفته می شود، در بازار هم باید گروه‌های امر به معروف و نهی از منکر فعال شود.

به گزارش نخل بیدار به نقل از  روابط عمومی ستاد نماز جمعه فراشبند، حجت الاسلام ابراهیمی با تسلیت فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی و شهادت امام زین العابدین(ع) و همچنین گرامیداشت سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر و تبریک هفته دولت به همه دولتمردان صدیق و خدمتگزار به نظام، گفت: با همه ایرادها و نقدهایی که به بعضی از مسئولان دولت محترم وارد است، اما باید گفت که هر سال هزاران میلیارد تومان پروژه های متعدد در زمینه های مختلف افتتاح می شود و مردم از آن بهره مند می گردند، امسال هم هزاران میلیارد تومان پروژه افتتاح شده، این همه خدمتی که انقلاب اسلامی در ظرف این ۴۰ سال، به ایرانی و مردم عزیز کرده است، در طول حکومت‌ ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی به مردم نشده است. بروید تاریخ بخوانید، تا آنجا که تاریخ را مطالعه کرده ام، هیچ وقت کشور ما به اندازه این ۴۰ سال پیشرفت عمرانی و اقتصادی نداشته است.

وی افزود: قبل از انقلاب همه چیز ارزان بود، ولی پول نبود. ۹۰ درصد مردم زیر خط فقر بودند در هر شهر یا روستای بزرگی، یکی دو نفر پولدار بیشتر نبود، همه مردم مثل هم بودند و در یک سطح فقیرانه زندگی می‌گذراندند. نمو نه اش مردم فراشبند بودند که فقط چند خانواده بودند که تقریباً زندگی متوسطی داشتند و بقیه همه فقیر بودند، همه خانه‌ها گلی بود، از آب لوله‌کشی و گاز و برق خبری نبود، یکی دو نفر ماشین داشتند، بقیه مردم از الاغ و اسب و قاطر استفاده می‌کردند،

امام جمعه فراشبند ادامه داد: ایام عید نوروز و قربان که فرا می رسید از این همه تشریفات امروزی خبری نبود، یکی از افراد فامیل یک خروس را می کشت و همه فامیل را دعوت می‌کرد بر سر سفره، این را از زبان بزرگان شما شنیده‌ام، اما به برکت انقلاب اسلامی زندگی همه مردم از غنی و فقیر ١٠٠ درصد عوض شده، فقیر امروز غنی آنروز است و غنی امروز پادشاه آن روز، آیا نباید شکر خدا را به جای آورد، آیا نباید با تمام وجود از انقلاب و نظام و رهبری حمایت کرد، آیا نباید در مقابل دشمنان ایستاد و توطئه آنها را خنثی کرد، شما پیرمردها و پیرزنان دوران گذشته را و سختی های گذشته را برای فرزندانتان بازگو کنید، تا آنها فکر نکنند که زمان شما مثل زمان آنها بوده است.

حجت الاسلام ابراهیمی امام جمعه فراشبند در خطبه های نماز جمعه این هفته فراشبند در ادامه بحث خطبه های هفته گذشته پیرامون نامگذاری دهه اول محرم با نام دهه امر به معروف و نهی از منکر، گفت: امر به معروف و نهی از منکر دو واجبی است که کمتر به آن توجه کرده ایم تا آنجا که به فراموشی سپرده است، در حالی که در قرآن و احادیث ائمه معصومین، همواره بر رعایت این اصل انسان ساز و جامعه پرور تاکید فراوان شده است.

وی افزود: قرآن در سوره آل عمران آیه ۱۰۴ میفرماید: و باید از میان شما گروهی مردم را به نیکی دعوت کنند و به کار شایسته وا دارند و از زشتی ها باز دارند و آنها همان رستگارانند. پس اگر ما بخواهیم بهترین امت باشیم شرط آن عمل به این دو فریضه است. این دو فریضه محیی و زنده کننده جامعه پاک و سالم اسلامی است. به عبارتی امر به معروف و نهی از منکر فقط می‌تواند جامعه را از هرگونه آلودگی و پلیدی و زشتی پاک کند. امر به معروف و نهی از منکر می تواند جلوی فسق و فجور و گناه را بگیرد. امر به معروف و نهی از منکر می تواند جلوی اختلاس ها، دزدی ها و رشوه و ربا خواری را بگیرد.

امام جمعه فراشبند افرود: امروز ما احتیاج داریم که در همه اداره جات، هسته های آمر به معروف و ناهی از منکر وجود داشته باشد، اگر درون دستگاه ها، اگر در قوه قضاییه، در قوه مقننه و قوه مجریه افرادی به عنوان آمر و ناهی باشد، امکان ندارد که اختلاس صورت بگیرد و یا کم کم کاری شود و یا رشوه ای گرفته شود، در بازار هم باید گروه‌های امر به معروف و نهی از منکر فعال شود و مسئولیت آن بر عهده اداره صنعت و معدن و اتاق اصناف است، ما هم کمک می کنیم در همه شئون جامعه و در میان همه اقشار باید عده ای باشند که امر به معروف و نهی از منکر کنند.

وی تصریح کرد: باور کنید ما احتیاج به وزارت امر به معروف و نهی از منکر داریم، با وجود این وزارت می‌توانیم جلوی خیلی از نابسامانی‌ها را بگیریم.

 رسول خدا فرمود: کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته؛ همه شما سرپرست یکدیگر هستید و نسبت به زیردستان خود مسئولید.

حجت الاسلام ابراهیمی افزود: امام صادق علیه السلام درباره امتی که این فریضتین را ترک کند می‌فرماید: وای به حال امتی که با امر به معروف و نهی از منکر تسلیم خدا نمی‌شوند.

وی ادامه داد: پیامبر خدا در تشویق افراد به انجام این دو فریضتین می فرمایند: هر کس امر به معروف و نهی از منکر کند خلیفه خدا در زمین خواهد بود و جانشین رسول خدا خواهد شد و در مورد کسانی که این فریضتین را ترک می‌کنند میفرماید: خداوند دشمن دارد مومن ضعیفی را که دین ندارد، شخصی از آن حضرت پرسید، چنین کسی کیست؟ فرمود: او که نهی از منکر نمی کند.

خطیب نماز جمعه فراشبند تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر با این توهین ها و تمسخر ها و شکلک در آوردن ها متفاوت است. در انجام امر به معروف و نهی از منکر نباید به دیگران توهین کرد، نباید مسخره کرد، نباید تصویر دیگران را به شکل بسیار زشت کشید و بوسیله فتوشاپ سر این را روی آن و سر آن را روی فلان چیز گذاشت. نقد کردن لازم است، تذکر دادن لازم است اما توهین کردن سزاوار نیست.

وی ادامه داد: نکته مهمی که در فرمایش رسول خدا می‌باشد این است که می فرماید همه شما راعی هستید. راعی یعنی امیر و چوپان و چوپان یعنی کسی که مورد اعتماد مردم می باشد، زیرا مردم، گوسفندان خود را برای چرا در اختیار او قرار می‌دهند و او نیز سعی می‌کند، امانتدار خوبی باشد و حیوانات را از هرگونه گزند گرگ و دزد و سایر آفات سماوی و ارضی تا آنجایی که می‌تواند دور کند و از آنها محافظت نماید. همه مسئولان ما باید این چنین باشند و همه مردم نیز نسبت به حقوق یکدیگر این چنین باشند.

خطیب نماز جمعه فراشبند، در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه با اشاره به اقدامات خصمانه دشمن از سال ۹۶ به بعد و ایجاد سوال برای مردم که راستی سرنوشت کشور به کجا ختم خواهد شد، این مسئله گرانی و ارز و دلار و طلا به کجا منتهی خواهد شد، گفت: البته مردم حق دارند از مسئولان ‌شان سوال کنند، اما این مدل از سوال را طرح کردن، نتیجه اتاق فکر دشمن است، نتیجه اتاق فکر آمریکا و غرب و صهیونیست است،از آنجا که دشمن قدرت سخت خود در مقابل ما و جبهه مقاومت را از دست داده است، یا در حال تحریف حقایق است و یا در حال ایجاد شک و شبهه و یا ترساندن همسایگان از قدرت موشکی ماست.

وی افزود: آنها برای ما خوابهای آشفته ای دیده اند که می‌خواهند در ماه‌های آتی و سال‌های آینده از طرف خودشان و مزدوران داخلی شان در کشور پیاده کنند و نظام را به چالش بکشانند، اما ما ملت انقلابی و مومن و مجاهدی باید فکر دشمن را بشناسیم و از اقدامات پیشگیرانه استفاده کنیم، صدا و سیمای ما، رسانه‌های انقلابی ما، مسئولان و نمایندگان انقلابی ما، نیروهای جبهه انقلابی ما، همه باید دست به دست همدیگر بدهند و اقدامات تحریفی و تشکیکی و روانی دشمن را در نطفه خفه کنند و بدانند که خداوند با آنان است.

خطیب نماز جمعه فراشبند افزود: هنوز در کشور کسانی هستند که از اقدامات خصمانه آمریکا و اروپا علیه خودمان می ترسند و می‌گویند از آمریکا بترسید، از قدرت نظامی آمریکا، از قدرت رسانه ای آمریکا و از قدرت اقتصادی آنها بترسید، در حالیکه کسانی که مردم را می‌ترسانند، یا بی اطلاعند و یا ترسو هستند و یا طرفدار آمریکا هستند.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری فرمودند: هرکس می‌خواهد بترسد از طرف خود بترسد نه از طرف مردم، چرا که امروز می‌دانند که آمریکا از نظر نظامی، قدرت اول دنیا محسوب نمی‌شود و در مقابل ما جز تسلیم راهی برای او باقی نمانده است، از نظر اقتصادی هم خود کارشناسان آنها می گویند که قدرت آمریکا رو به افول است، اما از نظر قدرت رسانه‌ای و جنگ تبلیغاتی به دلیل آن که عده‌ای در کشور ما، بدون اینکه خوب بیندیشند و خوب فکر کنند و به خاطر اینکه قوه تحلیل ندارند، زود باور هستند و تبلیغات سوء دشمنان روی افکار آنها اثر می‌گذارد.

وی ادامه داد: به همین دلیل قدیم‌الایام گفتند قدرتی که ناشی از جهل مردم به دست می‌آید برتر از قدرت شمشیر است. ما باید کاری کنیم که قدرت رسانه‌ای و تصویری دشمن را در داخل کشور کند کنیم. دولت ما باید از طریق ماهواره و آنتن و شبکه‌های مجازی کاری کند که عملیات روانی دشمن کم اثر و بی اثر شود. نگاه کنید به فرمایش رهبر عزیز انقلاب که فرمودند: دشمن هی برای ما تابستان داغ در نظر می‌گیرد، اما تابستان داغ بسراغ خودشان رفت.

حجت الاسلام ابراهیمی تهاجم تبلیغاتی و جنگ روانی را به معنای ایجاد ترس و دلهره در میان مردم، یعنی انتظار دشمن در وقوع اغتشاشات و شورش عمومی، دانست و افزود: ما باید این التهاب آفرینی دشمن را خنثی کنیم، با امید به همکاری مردم، با ایجاد کار و تلاش برای مردم، با وحدت و همدلی همه مردم و گروه‌ها و مسئولان، با مدیریت اقتصادی و نظارت فراگیر بر بازار و صادرات و واردات، با عمل کردن به دستورات رهبری، مبارزه با رانت و رانت اختلاس و هنجار شکنی ها و با ایجاد قدرت برتر نظامی و امنیت همه جانبه و عمل به اقتصاد مقاومتی. این یک بخش از تقابل ما با دشمن با ابزار های داخلی است.

وی بخش دیگری از تقابل با دشمن را ضربه زدن به دشمن و اردوگاه دشمن در جایی که فکر نمی‌کنند دانست و افزود: باید از قدرت منطقه‌ای خود استفاده کنیم و ضرباتی پی در پی، بدون تظاهر کردن و یا پنهان کاری شبیه پهپادهای پنهانکار، ضربه متقابل را وارد کنیم.

امام جمعه فراشبند ادامه داد: باید هسته های آموزش دیده مجهز کرده مجاهد و جان نثار. بسیج نموده، با اشراف اطلاعاتی، هرجا که لازم باشد با پیش دستی کردن اقدامات دشمن را خنثی کرده وآنها را گیج و مبهوت نماییم.

وی تاکید کرد: ما نباید بنشینیم و فقط مین های به کار گذاشته شده آنها را خنثی کنیم، بلکه باید به اردوگاه دشمن حمله کرد، و ابتکار عمل را از آنان گرفت، خواب را از چشمان دشمن گرفته و فرصت فکر کردن و طراحی عملیات را از اتاق آنان بگیریم. در زمین دریا و هوا دشمن را دچار سردرگمی نمایم، تا آن روز که دستان خود را با علامت تسلیم بالا ببرد و دست از فتنه گری بردارد و این چیزی است که رهنمود قرآن است به مسلمانان.

خطیب نماز جمعه فراشبند با اشاره به اینکه قرآن در سوره بقره آیه ۱۹۴ می فرماید: آنها اگر ضربه زدند، شما هم ضربه بزنید،و قاتلوهم حتی لا تکون فتنه( بقره١۹٣) با آنان بجنگید تا فتنه ای بر جای نماند و دین فقط ویژه خدا باشد.

حجت الاسلام ابراهیمی تصریح کرد: اگر جهان اسلام با هم متحد شوند، ظرف شش ماه، کل بساط دشمن در دنیا جمع خواهد شد. چون خدا با مسلمانان مومن و مجاهد است.

حجت الاسلام ابراهیمی در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه فراشبند، با تسلیت فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی و شهادت امام زین العابدین(ع) و همچنین
گرامیداشت سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر و تبریک هفته دولت به همه دولتمردان صدیق و خدمتگزار به نظام، گفت: با همه ایرادها و نقدهایی که به بعضی از مسئولان دولت محترم وارد است، اما باید گفت که هر سال هزاران میلیارد تومان پروژه های متعدد در زمینه های مختلف افتتاح می شود و مردم از آن بهره مند می گردند، امسال هم هزاران میلیارد تومان پروژه افتتاح شده، این همه خدمتی که انقلاب اسلامی در ظرف این ۴۰ سال، به ایرانی و مردم عزیز کرده است، در طول حکومت‌ ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی به مردم نشده است. بروید تاریخ بخوانید، تا آنجا که تاریخ را مطالعه کرده ام، هیچ وقت کشور ما به اندازه این ۴۰ سال پیشرفت عمرانی و اقتصادی نداشته است.

وی افزود: قبل از انقلاب همه چیز ارزان بود، ولی پول نبود. ۹۰ درصد مردم زیر خط فقر بودند در هر شهر یا روستای بزرگی، یکی دو نفر پولدار بیشتر نبود، همه مردم مثل هم بودند و در یک سطح فقیرانه زندگی می‌گذراندند. نمو نه اش مردم فراشبند بودند که فقط چند خانواده بودند که تقریباً زندگی متوسطی داشتند و بقیه همه فقیر بودند، همه خانه‌ها گلی بود، از آب لوله‌کشی و گاز و برق خبری نبود، یکی دو نفر ماشین داشتند، بقیه مردم از الاغ و اسب و قاطر استفاده می‌کردند،

امام جمعه فراشبند ادامه داد: ایام عید نوروز و قربان که فرا می رسید از این همه تشریفات امروزی خبری نبود، یکی از افراد فامیل یک خروس را می کشت و همه فامیل را دعوت می‌کرد بر سر سفره، این را از زبان بزرگان شما شنیده‌ام، اما به برکت انقلاب اسلامی زندگی همه مردم از غنی و فقیر ١٠٠ درصد عوض شده، فقیر امروز غنی آنروز است و غنی امروز پادشاه آن روز، آیا نباید شکر خدا را به جای آورد، آیا نباید با تمام وجود از انقلاب و نظام و رهبری حمایت کرد، آیا نباید در مقابل دشمنان ایستاد و توطئه آنها را خنثی کرد، شما پیرمردها و پیرزنان دوران گذشته را و سختی های گذشته را برای فرزندانتان بازگو کنید، تا آنها فکر نکنند که زمان شما مثل زمان آنها بوده است.